افتتاح حساب بانکی بین‌‌المللی در پرتغال (بدون خروج از ایران)

در شرایط بغرنج و دشوار کنونی در صحنه‌‌ی بین‌‌الملل و با وجود فشارهای سنگینی که تحریم‌‌ها بر جامعه‌‌ی ایران وارد کرده، همچنان می‌‌توان راه‌‌ها و کانال‌‌هایی برای برون‌‌رفت یا گریز از این موانع و بن‌‌بست‌‌ها پیدا کرد. در سال‌‌های اخیر، اکثر بانک‌‌های اروپایی، ایران و ایرانیان را تحریم کرده و امکان تبادلات مالی و تجارت خارجی را از ما سلب کرده‌‌اند؛ اما سیستم بانکی قدرتمند پرتغال در این میان مستقل عمل کرده و با کمال میل پذیرای متقاضیان ایرانی است. افتتاح حساب بانکی در پرتغال فرصتی استثنایی برای دسترسی به بسیاری امکانات خاص حساب و کارت‌‌های بانکی بین‌‌المللی محسوب می‌‌شود. در اینجا مهم‌‌ترین اطلاعات مربوط به افتتاح حساب در پرتغال را مختصر و مفید برای شما گرد آورده‌‌ایم. بخش پرسش‌‌های متداول را حتماً بخوانید. کارشناسان ما مشتاق راهنمایی شما و پاسخ به سوالات‌‌تان هستند. با ما تماس بگیرید یا برای‌‌مان پیام و کامنت بنویسید.

حساب بانکی بین‌‌المللی چیست؟

حساب بانکی بین‌‌المللی حسابی است که از طریق آن می‌‌توان به خدمات مالی بین‌‌المللی دسترسی داشت. برای خرید اینترنتی محصولات خارجی (مثلاً از اروپا) به حساب بین‌‌المللی (و کارت‌‌های بانکی) نیاز دارید. برای دریافت ارز از خارج یا کسب درآمدهای بین‌المللی نیز چنین حسابی ضرورت دارد؛ همچنین برای فرستادن پول برای فرزندتان در خارج از ایران یک حساب بانکی خارجی باید داشته باشید. از این رو، برای دریافت، انتقال، پرداخت، یا هر نوع فعالیت مالی و همچنین بهره‌‌مندی از تسهیلات بانکی با ارز بین‌‌المللی، یک حساب بانکی بین‌‌المللی واجب و ضروری خواهد بود.

اما به سبب تحریم‌‌های جهانی، در بانک‌‌های ایران نمی‌‌توان حساب بین‌‌المللی افتتاح کرد. هر چند متأسفانه داستان به اینجا ختم نمی‌‌شود. در خارج از ایران نیز شما به دلیل ایرانی بودن‌‌تان در بیشتر موارد نمی‌‌توانید حساب بین‌‌المللی باز کنید. از همین رو است که اغلب کشورهای اروپایی تنها به شرطی به شما اجازه‌‌ی افتتاح حساب می‌‌دهند که ابتدا اقامت آنجا را دریافت کنید. در برخی موارد، اگرچه بدون اخذ اقامت امکان افتتاح حساب دارید اما حساب شما دارای محدودیت‌‌هایی خواهد بود.

مزیت‌‌های افتتاح حساب بانکی در پرتغال

خدمات بانک‌‌های پرتغال بسیار گسترده و متنوع بوده، اعتبارات و تسهیلات مختلفی ارائه می‌‌کنند و انواع حساب‌‌های بانکیِ کوتاه و بلندمدت، جاری و پس‌‌انداز را در اختیار متقاضیان قرار می‌‌دهند. نکته‌‌ی مهم دیگر این که بانک‌‌های پرتغال سقفی برای انتقال وجه تعیین نمی‌‌کنند. از  مزایای حساب بانکی در پرتغال، به موارد زیر می‌‌توان اشاره کرد:

کاربردهای حساب بانکی بین‌المللی

داشتن یک حساب بانکی بین‌المللی می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد که شاید حتی با برخی از آن‌ها آشنایی چندانی در بین ما ایرانیان وجود نداشته باشد. در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • کارت بانکی بجای پول نقد در سفرهای خارجی.
 • خرید اینترنتی از سایت‌های خارجی مانند آمازون یا ئی‌بِی.
 • فروش اینترنتی محصولات مثلاً در سایت اِتسی.
 • دریافت درآمد از پروژه‌های فریلنسری خارجی.
 • پرداخت اشتراک مثلاً برای اسپاتیفای یا ادوردز.
 • خرید اپلیکیشن‌های اورجینال.
 • واریز یا انتقال ارز به سراسر جهان.
 • فعالیت در حوزه‌ی ارز دیجیتال و فارکس.
 • کسب درآمد از یوتیوب
 • داشتن ویزا کارت مجازی.

ضرورت افتتاح حساب بانکی بین‌المللی در پرتغال

به طور کلی، متقاضیان افتتاح حساب بانکی در پرتغال دو دسته هستند:

 • کسانی که متقاضی اقامت دائم پرتغال (و در واقع اروپا) هستند.
 • کسانی که بدون قصد اقامت (Non-resident)،صرفاً نیاز به حساب بانکی در اروپا دارند.

برای کسانی که قصد اخذ یکی از ویزاهای بلندمدت پرتغال را دارند (ویزای طلایی، ویزای کارآفرینی، ویزای بازنشستگان) افتتاح حساب بانکی ضروری و اجباری است. این گروه کسانی هستند که از طریق سرمایه‌‌گذاری یا تمکن مالی می‌‌خواهند اجازه‌‌ی اقامت دائم اروپا را کسب کنند. اما گروه دوم بدون حضور در اروپا و به قصد انجام امور مالی و تجاری، یک حساب بانکی اروپایی لازم خواهند داشت.

معتبرترین بانک‌‌های پرتغال

وکلای ما در پرتغال با اتکا بر سال‌‌ها تجربه و شناختی که از سیستم بانکی و حقوقی پرتغال دارند، خدمات مالی و بانکی خود را از طریق دو بانک بسیار معتبر در پرتغال ارائه می‌‌دهند. برای آشنایی بهتر شما با این بانک‌‌ها، توضیح مختصری درباره‌‌ی آن‌‌ها آورده‌‌ایم.

بانک میلنیوم بی.سی.پی. (Millennium BCP)

بزرگ‌‌ترین بانک خصوصی در پرتغال با بیش از ۹۰۰ شعبه است و حدود ۵ میلیون مشتری در سراسر جهان دارد. شعار اصلی بانک میلنیوم نوآوری، خلاقیت، و شفافیت است. تسهیلات در خدمات اینترنتی بانک میلنیوم یکی از نقاط قوت و برتری آن در میان بانک‌‌های اروپا محسوب می‌‌شود. این بانک از پشتوانه‌‌ی بسیار قدرتمند برخوردار بوده و علاوه بر این، از سوی بانک مرکزی پرتغال بیمه شده است.

بانک سی.جی.دی. (Caixa Geral de Depósitos)

یک بانک دولتی و دومین بانک بزرگ پرتغال است. این بانک بزرگ‌‌ترین مجموعه‌‌ی مالی در پرتغال و دارای بالاترین سهام در بازار داخلی است. بانک سی.جی.دی. در ۲۳ کشور جهان شعبه دارد. این بانک یکی از گزینه های مناسب برای افتتاح حساب بانکی بین‌‌المللی می باشد.

زمان‌‌بندی و مراحل افتتاح حساب در پرتغال

افتتاح حساب بانکی بین‌‌المللی در پرتغال شامل تکمیل برخی مدارک، مراجعه به سفارت، و سپس انجام امور اداری در پرتغال است. اما گروه اقلیما مفتخر است که با اعتبار و نفوذی که در بانک میلنیوم و سفارت پرتغال کسب کرده، اکنون می‌‌تواند پروسه‌‌ی افتتاح حساب را بدون نیاز به حضور متقاضی در پرتغال به انجام برساند. پس از ارسال مدارک، افتتاح حساب بین ۲ تا ۴ هفته زمان خواهد برد که بستگی به خدمات سفارت و بانک خواهد داشت. بین یک تا ۲ هفته پس از افتتاح نیز کارت‌‌های بانکی برای شما ارسال می‌‌شوند.

 • آماده‌‌سازی و ارائه‌‌ی مدارک از سوی متقاضی (کپی پاسپورت، قبض خدماتی، فرم اطلاعات فردی).
 • تنظیم وکالت‌‌نامه و دریافت فرم‌‌های بانکی توسط گروه اقلیما.
 • امضای وکالت‌‌نامه‌‌ی افتتاح حساب بانکی توسط متقاضی.
 • حضور متقاضی در سفارت پرتغال برای تأیید پاسپورت و امضای فرم‌‌های بانکی.
 • تهیه و ارائه‌‌ی تمام مدارک و فرم‌‌های لازم از سوی متقاضی به گروه اقلیما.
 • ارسال مدارک به پرتغال از طریق پست.
 • دریافت کد اقتصادی از پرتغال توسط وکلای گروه اقلیما.
 • دریافت ایمیل تأیید افتتاح حساب در بانک Millennium BCP.
 • هماهنگی برای دریافت اطلاعات مدیریت حساب و کارت‌‌های بانکی.

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللی

نکات ضروری

 • حضور شخص متقاضی در محل سفارت برای تأیید پاسپورت و امضای فرم‌‌های بانکی ضروری است.
 • قبض خدماتی (آب، برق، یا گاز) باید به زبان انگلیسی ترجمه‌‌ی رسمی شود.
 • کپی پاسپورت (گذرنامه).
 • گواهی اشتغال به کار (به انگلیسی. اعتبار ۹۰ روز. با ذکر میزان درآمد [حقوق و کمیسیون] ماهیانه و سالانه. متقاضیانی که فعالیت تجاری شخصی دارند، نرخ سهام و میزان سود سال گذشته را ذکر کنند.)
 • گردش حساب (یک ماهه. مربوط به یکی از حساب‌‌های بانکی در ایران به زبان انگلیسی و ذکر موجودی نهایی. بهتر است حسابی باشد که واریز حقوق ماهیانه دارد یا حساب فعال با گردش مناسب و منطقی باشد.)
 • آدرس محل سکونت (بر اساس قبوض خدماتی به نام متقاضی.)
 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی.

خدمات گروه اقلیما

در حاضر حاضر، افتتاح یک حساب بانکی بین‌‌المللی که دارای تمام امکانات یک حساب واقعی است، از طریق کشورهای پرتغال و یونان امکان‌‌پذیر است. با وجود تبلیغات گسترده‌‌ای که شرکت‌‌های خدماتی منتشر می‌‌کنند، حساب‌‌هایی که این شرکت‌‌ها در کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه یا ارمنستان برای مشتریان باز می‌‌کنند، حساب‌‌های کاملی نبوده و با محدودیت‌‌هایی (از جمله عدم امکان انتقال ارز) همراه هستند. گروه ویزا و مهاجرت اقلیما به پشتوانه‌‌ی اعتباری که نزد بانک‌‌های پرتغال (به ویژه بانک میلنیوم) و بانک‌های یونان (به ویژه پیرائوس بانک) دارد، آمادگی کامل خود برای افتتاح حساب بانکی در اروپا را اعلام می‌‌کند. خدمات ما در انجام این فرایند به قرار زیر است:

 • دریافت کد اقتصادی یا شماره‌‌ی شناسایی مالیاتی (NIF) در پرتغال و یونان.
 • افتتاح حساب بانکی شخصی.
 • هماهنگی برای دریافت کارت‌‌ها و اطلاعات و رمزهای اینترنتی.

پرسش های متداول

بیشتر شرکت‌‌های خدماتی امکان افتتاح حساب برای شما بدون حضور شخصی شما در بانک را ندارند. این موضوع بستگی به سابقه‌‌ی کاری و میزان نفوذ شرکت خدماتی در بانک دارد. گروه اقلیما به واسطه‌‌ی اعتباری که نزد بانک میلنیوم در پرتغال دارد، می‌‌تواند این کار را برای شما به انجام برساند.

خیر، به علت تحریم‌‌هایی که علیه ایران وجود دارد، بانک‌‌های اتحادیه‌‌ی اروپا برای ایرانیان حساب باز نمی‌‌کنند، مگر این که کارت اقامت آنجا را کسب کرده باشند. در حال حاضر، تنها فرصت استثنایی که ما به واسطه‌‌ی روابطمان با بانک توانسته‌‌ایم به آن دسترسی پیدا کنیم از طریق بانک میلنیوم در پرتغال است. از طرفی، همین بانک هم در صورت مراجعه‌‌ی شخصی شما به این شرط برای‌‌تان حساب باز می‌‌کند که بخواهید برای ویزای طلایی و سرمایه‌‌گذاری اقدام کنید. مشکل دیگر نیز گرفتن کد اقتصادی است که پیچیدگی‌‌های خاص خود را دارد و حتماً یک پرتغالی باید در این کار با شما همراه باشد. خلاصه این که ریسک نکنید و کار را به ما بسپارید.

بله می‌‌توانیم! بهترین شاهد آن حساب‌‌هایی است که تا کنون افتتاح کرده‌‌ایم. برای مثال، در صفحه‌‌های رسمی گروه اقلیما در شبکه‌‌های اجتماعی مواردی از رضایت مشتریان را آورده‌‌ایم.

حساب بین‌‌المللی شما همانند حساب‌‌های ایرانی‌‌تان دارای کارت بانکی و خدمات اینترنت بانک و اپلیکیشن موبایل خواهد بود. به این ترتیب، می‌‌توانید حساب خود را چک کنید، خریدهای اینترنتی کرده یا با موبایل‌‌تان انتقال ارز انجام دهید. البته طبیعتاً اگر بخواهید برداشت وجه انجام دهید یا به حساب‌‌تان پول واریز کنید، لازم است به صرافی مراجعه کنید چرا که بانک‌‌های ایران متأسفانه امکان اتصال به حساب‌‌های بین‌‌المللی را ندارد.

بعد از ارسال مدارک، افتتاح حساب بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌‌کشد که بستگی به خدمات سفارت و بانک دارد. بین یک تا ۲ هفته پس از افتتاح حساب نیز کارت‌‌های بانکی از پرتغال برای شما ارسال می‌‌شوند.

اصولاً یک حساب بانکی معتبر نباید سقف تراکنش داشته باشد. این حساب هیچ محدودیتی از نظر میزان واریز و برداشت ندارد.

بر اساس قوانین مالی و بانکی در اتحادیه‌‌ی اروپا، بانک به هیچ وجه اجازه‌‌ی بلوکه کردن حساب شما را ندارد، پس نگران این موضوع نباشید. احتمال بسته شدن حساب نیز بسیار بعید است. در واقع، اگر فعالیت‌‌های بانکی شما در مسیرهای قانونی قرار داشته باشند هرگز این اتفاق نخواهد افتاد. باید توجه کنید که بانک‌‌های اروپا در مورد پولشویی و فعالیت‌‌های غیرقانونی بسیار حساس هستند. اما حتی در صورت بسته شدن حساب، امکان برداشت سپرده‌‌ی برای شما فراهم خواهد بود.

خیر. قانون مالیات تنها شامل کسانی است که در پرتغال اقامت دارند یا درآمدشان را در آنجا کسب می‌‌کنند. فقط بابت نگهداری سپرده، همانند سایر بانک‌‌ها، کارمزد ناچیزی به صورت ماهیانه از حساب شما کسر می‌‌شود.

بله. با افتتاح حساب در بانک میلنیوم یک شماره‌ی حساب ۱۱ رقمی و یک شماره حساب بین‌المللی ۲۳ رقمی (که همان آی‌‌بن یا IBAN هست) دریافت می‌کنید. شماره‌ی بین‌المللی حساب شما برای انتقال‌ بین تمام بانک‌های جهان (غیر از ایران) خواهد بود. برای عملیات بانکی بین بانک‌‌های جهان، لازم است بانک شما به شبکه‌ی بین‌المللی سوییفت متصل باشد. کد سوییفت بانک میلنیوم BCOMPTPL است. بنابراین کد آی‌‌بن مربوط به حساب شما و کد سوییفت مربوط به بانک می‌‌شود.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.