اخذ ویزای کانادا

انگیزه‌‌ها و اهداف بسیار متنوعی باعث می‌‌شوند که افراد به کشور کانادا سفر کنند؛ از تحصیل در دانشگاه‌‌های معتبر گرفته تا گردش و توریسم، مهاجرت، کار، سرمایه‌‌گذاری، دیدار دوستان و خانواده، ازدواج، فرصت مطالعاتی، و شرکت در رویدادهای فرهنگی. اما برای خروج از کشور و ورود به خاک کشور کانادا شرایط و ملزوماتی وجود دارد که یکی از آن‌‌ها اخذ ویزای کانادا ست.

تا چه میزان با انواع ویزای کانادا آشنایی دارید؟ آیا شرایط دریافت ویزای کانادا را می‌دانید؟ چک لیست مدارک ویزای کانادا شامل چه اسنادی است؟

اینها سوالاتی است که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد. با اقلیما همراه باشید.

انواع ویزای کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. تراکم جمعیتی پایین، رشد اقتصادی بالا، تنوع فرهنگی، آب و هوای چهار فصل نواحی جنوبی، رتبه‌‌ی بالای علم و فن‌‌آوری، و نظام دموکراتیک، کانادا را به یکی از جذاب‌‌ترین مقاصد مهاجران، جهان‌‌گردان، دانش‌‌پژوهان، و کارآفرینان تبدیل کرده است.

چندفرهنگ‌‌گرایی و تنوع قومی/نژادی یکی از بارزترین شاخصه‌‌های جامعه‌‌ی کاناداست. کانادا در رتبه‌‌بندی شاخص توسعه‌‌ی انسانی در مقام دوازدهم و از نظر سرانه‌‌ی تولید ناخالص داخلی در مقام شانزدهم در جهان قرار دارد. در این یادداشت، تمام اطلاعات لازم درباره‌‌ی اخذ ویزای کانادا را برای شما فراهم کرده‌‌ایم. مهم‌‌ترین اطلاعات را در بخش‌‌های «مراحل درخواست» و «پرسش‌‌های متداول» آورده‌‌ایم.

متقاضیان سفر به کانادا اهداف گوناگونی را دنبال می‌‌کنند: گردش، تحصیل، تجارت، سکونت، دیدار دوستان، و اهداف دیگر. از همین رو، دولت کانادا انواع مختلفی از ویزاها را پیش‌‌بینی کرده که متناسب با نیازهای متنوع افراد باشند. اما تمام این ویزاها به دو دسته‌‌ی اصلی تقسیم می‌‌شوند:

  • ویزاهای اقامت دائم کانادا
  • ویزاهای اقامت موقت کانادا

هر کدام از این دو دسته‌‌ی کلی نیز انواع مختلفی دارند که در اینجا برخی از کاربردی‌‌ترین موارد آن‌‌ها را در گروه ویزاهای اقامت موقت معرفی می‌‌کنیم.

دسته ی اول: ویزاهای توریستی کانادا

ویزای توریستی عادی

ویزای توریستی کانادا که به ویزای ۵ ساله نیز مشهور است، نوعی ویزای موقت است که با داشتن آن، تا پایان تاریخ پاسپورت خود (که حداکثر ۵ سال است) می‌‌توانید به کانادا سفر کنید. البته، هر بار حداکثر ۶ ماه اجازه‌‌ی سکونت در کانادا را خواهید داشت و برای ادامه‌‌ی سکونت باید از آنجا خارج شده و دوباره به آنجا برگردید. در حال حاضر، این ویزا به صورت مالتیپل (Multiple-entry یا چندبار ورود) صادر می‌‌شود و از این رو، محدودیتی در رفت و آمد وجود نخواهد داشت.

ویزای توریستی مولتیپل کانادا

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا (Super Visa) نوع دیگری از ویزای توریستی است که برای پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگِ افرادی پیش‌‌بینی شده که خود مقیم کانادا هستند. تفاوت آن با ویزای عادی این است که در هر بار ورود، می‌‌توان تا ۲ سال در کانادا ساکن شد. سوپر ویزا نیز به نوعی یک ویزای ۵ ساله (مطابق حداکثر اعتبار پاسپورت) محسوب می‌‌شود.

دسته ی دوم: ویزاهای تحصیلی کانادا

ویزای دانشجویی

گذشته از جذابیت‌‌های گردشگریِ کانادا که هر ساله مشتاقان بسیاری را به سوی خود می‌‌کشد، بسیاری از داوطلبان تحصیل در خارج از کشور نیز کانادا را یکی از گزینه‌‌های اصلی خود به شمار می‌‌آورند. با اخذ ویزای دانشجویی کانادا می‌‌توانید تا پایان تحصیلات خود در آنجا اقامت داشته باشید.

ویزای فرصت مطالعاتی

ویزای فرصت مطالعاتی نیز یکی دیگر از ویزاهای تحصیلی کاناداست که گروه ویزا و مهاجرت اقلیما شما را در کسب آن راهنمایی و همراهی می‌‌کند. البته در برخی موارد، شما در واقع برای پروژه‌‌ی مطالعاتیِ خود نیاز به ویزای کاری دارید که بر اساس نوع پروژه تعیین می‌‌شود. در مواردی که طول دوره‌‌ی مطالعاتی کوتاه باشد، حتی می‌‌توان از طریق درخواست ویزای توریستی نیز برای گذراندن پروژه اقدام کرد.

شرایط اخذ ویزای کانادا

موفقیت در اخذ ویزای کانادا به شرایط و عوامل مهمی وابسته است که در صورت اطلاع صحیح از آن‌‌ها می‌‌توانید پرونده‌‌ای قدرتمند و موجه برای خود آماده کنید.

همان‌‌طور که در بخش مدارک نیز ذکر شده، در تصمیم نهایی برای صدور ویزای شما دو فاکتور نقش اساسی دارند:

آیا توان مالی کافی برای پرداخت هزینه‌‌های سفر را دارید؟
آیا شواهد قانع کننده‌‌ای مبنی بر بازگشت به کشور خود دارید؟

بر این اساس، در اینجا برخی از شروط مهم در قبولی درخواست ویزای کانادا را ذکر می‌‌کنیم که البته همه‌‌ی آن‌‌ها ضروری نیستند:

  • سابقه‌‌ی سفرهای خارجی؛
  • تمکن مالی و موجودی حساب بالا؛
  • گردش حساب کافی و منظم؛
  • دعوت‌‌نامه شانس قبولی را بسیار بالا می‌‌برد؛
  • شرح دقیق برنامه‌‌ی سفر با ذکر جزئیات؛
  • مدارک شغلی معتبر
  • اسناد ملکی باارزش
  • داشتن پیوندهای خانوادگی محکم در ایران

مدارک لازم برای گرفتن ویزای کانادا

چک لیست مدارک اخذ انواع ویزای کانادا

توجه

تمام مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه‌‌ی رسمی شوند.

ویزای توریستی کانادا

توضیح درباره دعوتنامه

متن دعوت‌‌نامه باید شامل مشخصات کامل میزبان و میهمان، نسبتِ آن‌‌ها، آدرس و تلفن میزبان، توضیح علت سفر، مدت اقامت، و توضیحات مفید دیگر باشد. در ضمن دعوت‌‌نامه باید از سوی دفتر ثبت مُهر و امضا شود.

مدارک میزبان (دعوت کننده)

ارائه‌‌ی یکی از این مدارک شناسایی از سوی میزبان: کارت شهروندی، یا پاسپورت کانادایی، یا شناسنامه‌‌ی کانادایی یا کارت اقامت. همچنین، سایر مدارک میزبان، شامل گواهی اشتغال به کار، نامه‌‌ی بانک، برگه‌‌های مالیاتی و فرم‌‌های تکمیل شده تأثیر زیادی در نتیجه‌‌ی درخواست ویزا خواهند داشت.

گواهی اشتغال

ویزای فرصت مطالعاتی

 در مورد تمکن مالیِ متقاضیان این ویزا، حداقل موجودی حساب وابسته به میزان شهریه و هزینه‌های تحصیل و اقامت در طول مدت تحصیل در کاناداست. ضمناً افزایش حساب ناگهانی مورد پذیرش نیست.

– مدرک زبان معتبر (در صورت لزوم)

– رسید پرداختی ۲۳۰ دلار که از کانادا پرداخت شده باشد

– نامه‌‌ی پذیرش از دانشگاه کانادایی

– رزومه‌‌ی کامل و عکس‌‌دار با ذکر دقیق تاریخ‌‌ها و سوابق شغلی

– ترجمه‌‌ی مدارک تحصیلی و ریز نمرات

– گواهی عدم سوءپیشینه

– نامه از دانشگاه محل تحصیل یا وزارت علوم (در ایران) برای تأیید حمایت مالی

حامی مالی برای کسانی که توانایی ارائه‌‌ی مدارک مالی را ندارند. در این موارد یکی از اقوام درجه‌‌ی یک باید ترجمه‌‌ی اسناد ملکی، ترجمه‌‌ی مدارک کاری، نامه‌‌ی تمکن بانک، و گردش حساب ۴ ماه آخر خود را جهت حمایت مالی متقاضی ارائه دهد.

دلایل رد درخواست

همان‌‌طور که در بخش مدارک نیز اشاره شد، سفارت برای بررسی صلاحیت شما در اخذ ویزای کانادا به دو نکته‌‌ی اصلی توجه می‌‌کند، اول توانایی مالی شما و دوم شفافیت در برنامه‌‌ی سفرتان و پیوندهای شما در ایران که ضمانتی است برای بازگشت شما به کشور خود. بنابراین، همین حساسیت‌‌ها می‌‌تواند منجر به ریجکت درخواست شما شود.

به طور مشخص‌‌تر، دلایل رد شدن درخواست ویزا می‌‌تواند از این قبیل باشد

در حال حاضر، در صورت ریجکت شدن درخواست، امکان اعتراض وجود ندارد و بنا بر پیشنهاد سفارت در نامه‌‌ی ریجکتی، بهتر است با رفع نواقص و بهبود مدارک خود بار دیگر اقدام به درخواست ویزا کنید. معمولاً در نامه‌‌ی ریجکتی دلایل رد شدن درخواست شما را توضیح می‌‌دهند که بر همان اساس متوجه می‌‌شوید برای بالا بردن شانس خود چه مواردی را باید بهبود ببخشید. در ضمن، برای اقدام مجدد نیازی نیست که مدتی صبر کنید چرا که تأثیری در روند کار ندارد. نکته‌‌ی دیگر این که درخواست مجدد برای ویزای کانادا نیازی به تکرار پروسه‌‌ی انگشت‌‌نگاری و عکس‌‌برداری ندارد، زیرا پروسه‌‌ی بیومتریک هر بار تا ۱۰ سال معتبر خواهد بود.

درخواست گزارش مفصل پرونده

اگرچه در نامه‌‌ی ریجکتی توضیح مختصری درباره‌‌ی علت رد درخواست ویزای شما مطرح می‌‌شود، اما این امکان وجود دارد که گزارش مفصل افسر رسیدگی به پرونده را درباره‌‌ی روند بررسی آن تقاضا کنید. این گزارش که اصطلاحاً یادداشت یا نُت نامیده می‌‌شود در واقع مشروح نظرات آفیسر پرونده و حاوی توضیحات دقیقی است که به شما کمک می‌‌کند در ارسال مجدد درخواست ویزای کانادا به بهترین شکل پرونده‌‌ی خود را اصلاح و تقویت کنید. در صورت نیاز، گروه ویزا و مهاجرت اقلیما آمادگی ارسال درخواست برای شما را دارد.

خدمات اقلیما

گروه ویزا و مهاجرت اقلیما در تمام مراحلی که در بالا برای درخواست ویزا مطرح شدند آماده‌‌ی ارائه‌‌ی مشاوره و خدمات به شما مسافران عزیز است. بر اساس اطلاعات به‌‌روز و تجارب کسب شده، متناسب با امتیازات و شرایط شما، بهترین راه را به شما معرفی خواهیم کرد و هر نکته‌‌ی مبهمی را با کمال میل برایتان توضیح خواهیم کرد.

معرفی انواع خدمات اقلیما

هزینه ها و تعرفه ها

این هزینه شامل هزینه‌‌ی پرداختی در سفارت است. پیکاپ پاسپورت نیز مرحله‌‌ای جداگانه است که در صورت تمایل شما انجام خواهد شد.

پیشنهاد

در گروه اقلیما، اساس کار بر اطلاع‌رسانی درست و دقیق است. ما مسئولانه به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهیم و همیشه آنچه را به صلاح‌تان است به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

پرسش های احتمالی

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا معمولا پنج ساله و به میزان اعتبار پاسپورت متقاضی است.

عبارت «ویزای تضمینی» ترکیبی تبلیغاتی است که بعضی از شرکت‌‌های خدمات ویزا برای جلب مشتریان از آن استفاده می‌‌کنند. معمولاً نیز تأکید می‌‌شود که با گرفتن دعوت‌‌نامه برای شما، قبولی ویزایتان را تضمین می‌‌کنند. اما تجربه و اطلاع ما از آمار قبولی‌‌ها نشان می‌‌دهد که این روش‌‌ها درصد موفقیت بالایی ندارند. اخذ هیچ ویزایی را نمی‌‌توان صد در صد تضمین کرد.

وابسته به نوع ویزای درخواستی متقاضی با توجه به تعرفه های دولتی کانادا نیاز است تا بابت انگشت نگاری و بررسی پرونده هزینه پرداخت کند.

با توجه به عدم فعالیت سفارت کانادا در ایران در حال حاضر و لزوم مراجعه متقاضیان به کشورهای همجوار برای درخواست ویزا، زمان دریافت ویزا ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد.

داشتن دعوتنامه معتبر و تمکن مالی مناسب شانس دریافت ویزای کانادا را بسیار بالا می برد. تاریخچه سفر مناسب بخصوص به حوزه شنگن و کشورهایی مانند انگلستان نیز شانس اخذ ویزای کانادا را بالاتر می برند.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.