مقدمات اخذ ویزای تحصیلی برای دریافت اقامت دانشجویی

ویزای تحصیلی راهی امن برای کشف دنیاهای تازه و گسترش انتخاب‌های زندگی‌ست. با ما تا انتهای متن باشید.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی برچسب خاصی است که بر گذرنامه‌ی دولتی صادره برای دانشجویان، افزوده می‌شود؛ به این شرط که دانشجوی مذکور در مؤسسه‌ای آموزشی در کشور مقصد ثبت‌نام کرده باشد. این ویزا، ویزایی غیر مهاجرتی است که دارنده‌ آن نیاز به دریافت تابعیت کشور مقصد ندارد. لازمه‌ی تحصیل در کشور مقصد داشتن ویزای تحصیلی است.

تعریف دانشجوی بین المللی

در سال ۲۰۱۵، سازمان یونسکو برای بیان هرچه بهتر مفهوم دانشجوی بین‌المللی، تعریفی جامع ارائه کرد:

“An internationally student is an individual who has physically crossed an international border between two countries with the objective to participate in educational activities in a destination country, where the destination country is different from his or her country of origin.”

(UNESCO, 2015)

 

بدین معنا که دانشجوی بین‌المللی فردی است که با هدف شرکت در فعالیت‌های آموزشی در کشوری متفاوت با کشور مبداء خود، از مرز بین‌المللی میان دو کشور عبور کرده است.

پیرو این تعریف، حقوق و وظایفی نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است؛ از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به این مورد اشاره کرد.

اکثر مؤسسات آموزشی خارجی، رعایت انصاف و استقلال را بسیار ارزشمند می‌دانند. این استانداردها، فارغ از پیشینه‌ی دانشجو، مؤظف به ضمانت حقوق دانشجویان هستند. در ازای تضمین استقلال و آزادی رأی دانشجویان، این مؤسسات، برای حفظ انسجام نهاد دانشگاه، وظایفی را نیز برای دانشجویان تعریف کرده‌اند؛ چرا که برخوردای از استقلال و آزادی همراه با پذیرش مسئولیت است.

فواید تحصیل در خارج از کشور چیست؟

اگر به دنبال راهی برای تبدیل تحصیلات عالی به یک ماجراجویی در طول زندگی هستید، تحصیل در یک کشور خارجی را به تجربه‌ای به یادماندنی تبدیل کنید

با داشتن ویزای دانشجویی و تحصیل در خارج از کشور، نه تنها درهایی برای گشت و گذار در جهان را به روی‌ شما باز خواهد شد، بلکه در حین درس خواندن، مهارت ها و درس‌های فراوانی از زندگی خواهید آموخت. تحصیل در خارج از کشور نقش عمیقی در رشد فردی و اجتماعی و کاری شما خواهد داشت.

تبدیل دوران دانشجویی به دورانی سراسر ماجراجویی

با داشتن ویزای تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور، هر لحظه‌ی زندگی‌تان می تواند به یک ماجراجویی تبدیل شود. لذت نشستن در یک کافه در قلب پاریس، و نوشیدن قهوه، یا چشیدن طعم شگفت‌انگیز غذاهای ایتالیایی در رستورانی در رُم را بعد از اتمام کلاس، تصور کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد تعادل بین تحصیل و گذراندن اوقات خوب ، ادامه تحصیل در خارج از کشور است.

دریافت اقامت دائم کشور مقصد

یکی از شایسته‌ترین روش‌های دریافت اقامت یک کشور خارجی، دریافت ویزای دانشجویی آن کشور، اقامت به علت تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری‌ست. در خلال این روند سراسر تجربه و سزاوار تقدیر، دانشجو خود را با فرهنگ کشور مقصد، منطبق کرده، شرایط ساختن آینده‌ای روشن را رقم زده، و اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل خواهد کرد.

کانادا

یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان، کاناداست. داشتن ویزای دانشجویی کانادا، یعنی داشتن مجوز دیدن چشم‌اندازهای زیبا، زندگی در اقتصادی امن و پویا و اطمینان از داشتن آینده‌ی شغلی پر رونق

کانادا با تمهید روش‌هایی استاندارد و بهینه، دانش‌آموختگان خارجی دانشگاه‌های کانادایی را به سمت انتخاب مناسب‌ترین شغل هدایت می‌کند. داشتن شغل و پرداخت مالیات در کانادا یعنی رسیدن به رؤیای اقامت دائم کانادا

می‌توانید اینجا کلیک کنید تا درباره‌ی ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

پرتغال

داشتن ویزای تحصیلی پرتغال، یعنی تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالای جهانی، با هزینه‌هایی ارزان‌تر از سایر کشورهای اروپایی

پرتغال، سومین کشور امن جهان، با دلفریب‌ترین مناظر ساحلی، عضو فعال اتحادیه‌ی اروپا، مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم پرتغال است

اینجا درباره‌ی ویزای دانشجویی پرتغال، بیشتر نوشته‌ایم.

ایتالیا

مهد هنر، نوزایی اندیشه و قلمرو دیرینه‌ترین دانشگاه جهان، بولونیا. ایتالیا برای علاقه‌مندان به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های هنری، ادبی، و فرهنگی، کشوری وصف‌ناپذیر است.

نه فقط کلاس‎‌های درس، که خیابان‌ها و کوچه‌کوچه‌های ایتالیا، زبان گویای فرهگ و تاریخ و تمدن‌اند. ویزای تحصیلی ایتالیا، صرفاً مجوزی برای تحصیل نیست؛ بلکه فراهم آوردن فرصتی برای قدم زدن در کوچه پس‌کوچه‌های تاریخ و فرهنگ، و تجربه‌ی روی دیگری از زندگی‌ست. به سادگی می‌توان ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت و طی چند سال، اقامت دائم ایتالیا را از آن خود کرد

برای اطلاع از نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اینجا را ببینید.

کار حین تحصیل

اکثر کشورهای دنیا، برای دانشجویان بین‌المللی این حق را قائل‌اَند که برای تأمین مخارج زندگی‌شان در زمان تحصیل، مشغول به کار شوند
بسته به شرایط اقتصادی کشور مقصد و قوانین مترتّب بر سامانه‌ی آموزشی این کشورها، میزان ساعات کاری حین دوران دانشجویی متفاوت است؛ اما همه‌ی این درآمدها با مخارج زندگی در آن شرایط تناسب دارند.

داشتن حساب بین المللی

زندگی دانشجویی مستلزم صرف هزینه‌های دانشگاهی و مخارج معمول زندگی‌ست. انجام مبادلات بانکی بین‌المللی برای ما ایرانی‌ها چالشی بزرگ به نظر می‌رسد؛ اما یک راه حل امن دارد. افتتاح حساب بین‌المللی در پرتغال. دانشجویان ایرانی ساکن در هر کجای جهان، با داشتن حساب بین‌المللی در پرتغال، نگران تراکنش‌های مالی بین خود و خانواده یا سایر نهادهای دولتی و اقتصادی نخواهند بود. با افتتاح حساب در یکی از معتبرترین بانک‌های پرتغال، دانشجویان می‌توانند ویزای دانشجویی هر جای دیگری از دنیا را دریافت کنند و از انجام مبادلات بانکی مطمئن باشند.

می‌دانید پرتغال تنها کشوری‌ست که اجازه افتتاح حساب به ما ایرانی‌ها را داده است، حتی با وجود همه‌ی تحریم‌ها

اینجا می‌توانید درباره‌ی چگونگی افتتاح حساب بین‌المللی برای ایرانی‌ها بیشتر بخوانید

انواع ویزاهای تحصیلی

قوانین هر کشور، برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی و اعطای ویزای دانشجویی متفاوت است. این تفاوت از قوانین مهاجرتی آن کشور، سیستم آموزشی، و همین‌طور نوع رابطه‌‌ی آن کشور با کشور مبداء دانشجو ناشی می‌شود.

اتحادیه اروپا

اتحادیه‌ی اروپا برای دانشجویان بین‌المللی دو شیوه‌ی متفاوت را اتخاذ کرده است.

ویزای دانشجویی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا

طبق قوانین اتحادیه‌‌ی اروپا، دانشجویان اروپایی برای تحصیل در سایر کشورهای عضو این اتحادیه، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی ندارند.

ویزای دانشجویی برای دانشجویان غیراروپایی

افراد ساکن در کشورهای غیر اروپایی، دو راه برای اخذ ویزای تحصیلی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا پیش رو دارند.

ویزای کوتاه مدت شنگن (نوع C):

همانطور که نام این ویزا نشان می‌دهد، این ویزا برای تحصیل طی مدتی کمتر از ۹۰ روز است. این ویزا مناسب کسانی‌ست که

دارنده‌ی این نوع ویزا، مجوز سفر به ۲۶ کشور عضو شنگن را در طول مدت اعتبار ویزای خواهد داشت.

ویزای اقامتی یا بلندمدت (نوع D):

کسانی که خواهان تحصیل در کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در دوره‌های متعارف تحصیلی هستند، باید از ویزای بلندمدت (نوع D) استفاده کنند. به این ویزای ویزای اقامتی هم گفته می‌شود.

ویزای نوع D یا همان ویزای تحصیلی بلندمدت، همان ویزایی‌ست که عموماً به کار دانشجویان ایرانی می‌آید.

دو کشور محبوب دانشجویان ایرانی برای ادامه‌ی تحصیل

یکی از بهترین مقصدهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی، کشور پرتغال است. این کشور سومین کشور امن دنیا با مناظری چشم‌نواز و مردمی خونگرم است. دانشگاه‌های پرتغال، دارای رتبه‌های معتبر علمی در سطح جهان‌اند و هزینه‌ی تحصیل در این کشور اروپایی، نسبت به سایر کشورهایی اروپایی به مراتب ارزان‌تر است.

ایتالیا نیز از دلفریب‌ترین مقاصد تحصیلی در دنیاست. دانشجویان ایرانی بی‌شماری هرساله راهی ایتالیا می‌شوند تا با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آنجا، هم رتبه‌ی علمی خود را ارتقاء دهند، هم تجربه‌ای ناب در طول زندگی‌شان رقم بزنند.

ویزای تحصیلی کانادا

در رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان، می‌توان بسیاری از دانشگاه‌های کانادا از جمله دانشگاه British Columbia و دانشگاه Royal Roads را در بین دانشگاه طراز اول دنیا را دید

همچنین نخبگان خبرنگاری و علوم سیاسی، پزشکان حاذق و سرآمدان تکنولوژی، غالباً تحصیلات خود را در دانشگاه‌هایی چون مک گیل و تورنتو در کانادا آغاز کرده‌اند. این یعنی تحصیل در کانادا فرصت هم‌اندیشی با برترین‌های رشته تحصیلی‌تان را برای‌تان فراهم می‌آورد

برای تحصیل در کانادا، علاوه بر ویزای تحصیلی، شما به اجازه تحصیل (Study Permit) نیز نیاز دارید

ویزایی برای فرزندتان

گروه اقلیما علاوه بر دریافت ویزای دانشجویی کانادا، خدمات دریافت ویزای تحصیلی دانش‌آموزی را نیز ارائه می‌دهد.

مراحل عمومی دریافت ویزای تحصیلی

مهم‌ترین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی هر کشوری، ارتباط با یکی از دانشگاه‌های آن کشور و دریافت پذیرش از آن دانشگاه است

بعد از آن بسته به قوانین مهاجرتی کشور محل تحصیل، مراحل ممکن است اندکی متفاوت باشند اما رویه‌ی کلی‌شان به این شکل است.

۱ – جمع آوری مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی؛
۲ – برنامه‌ریزی برای زمان مصاحبه‌ با سفارت برای دریافت ویزا؛
۳ – مراجعه به سفارت کشور مقصد برای دریافت ویزا.

البته استفاده از دانش و تجربه‌ی مؤسسه‌های حقوقی خوش‌نام در اعزام دانشجو، موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه متقاضیان می‌شود. ضمن آنکه عدم آشنایی با روال حقوقی و اداری حاکم به سفارت‌خانه‌ها، ممکن است متقاضی دریافت ویزای تحصیلی را دچار سردرگمی و بی‌انگیزگی کند

گروه اقلیما در همه‌ی مراحل دریافت ویزا کنار شماست.

مدارک عمومی دریافت ویزای تحصیلی

این مدارک عموماً مدارکی‌ هستند که سفارت‌خانه ها برای صدور ویزای تحصیلی از شما خواهند خواست.

استفاده از ویزای تحصیلی برای دریافت اقامت کشور مقصد

راه‌های بسیاری برای دریافت اقامت دائم از سایر کشورها وجود دارد: سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، و …. اما مطمئن‌ترین راه برای دریافت اقامت هر کشوری، تحصیل در آن کشور است. دانشجو حین تحصیل می‌تواند با فرهنگ، ساختار اداری، ساختار اقتصادی و سایر ویژگی‌های کشور محل تحصیل، بیش از پیش آشنا شود. این امر نقش مؤثری در انتخاب سنجیده‌تر و آگاهانه‌تر کار و محل آینده‌ی زندگی‌اَش ایفا می‌کند. ضمن آنکه در این بین از دانشگاهی معتبر، مدرک معتبر دانشگاهی نیز دریافت می‌کند که داشتن این مدرک، شانس او را برای یافتن شغل مناسب بیشتر خواهد کرد.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

با داشتن ویزای تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور، هر لحظه‌ی زندگی‌تان می تواند به یک ماجراجویی تبدیل شود. لذت نشستن در یک کافه در قلب پاریس، و نوشیدن قهوه، یا چشیدن طعم شگفت‌انگیز غذاهای ایتالیایی در رستورانی در رُم را بعد از اتمام کلاس، تصور کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد تعادل بین تحصیل و گذراندن اوقات خوب ، ادامه تحصیل در خارج از کشور است.

مدت زمان اقامت، عامل مهم در دریافت اقامت دائم

سابقه‌ی اقامت در کشور محل تحصیل، از عوامل مؤثر در دریافت اقامت دائم آن کشور است. وقتی فرد با ویزای دانشجویی وارد کشور دیگری می‌شود، مدت‌زمان تحصیل او به عنوان سابقه‌ی مفید اقامتی او در آن کشور به حساب خواهد آمد. بنابراین به راحتی می‌تواند از دولت کشور میزبان، درخواست اعطای اقامت دائم داشته باشد.

ما، گروه اقلیما، با سنجیدن همه‌ی راه‌های دریافت ویزای تحصیلی کشورهای جهان، مناسب‌ترین کشورها برای تحصیل را برای‌تان برگزیده‌ایم و در تمام مراحل دریافت ویزای تحصیلی و اخذ اقامت دائم خدمتگزارتان خواهیم بود. تصمیم بگیرید و از ما امن‌ترین راه را بخواهید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.