ویزای دیجیتال نومد پرتغال

ویزای دیجیتال نومد پرتغال چیست؟ و چگونه می‌توان آن را گرفت؟ دیجیتال نومد به چه کسانی گفته می‌شود؟ چه شرایطی برای گرفتن ویزای دیجیتال نومد پرتغال لازم است؟ چه مشاغلی دیجیتال نومد محسوب می‌شوند؟ چقدر طول می‌کشد تا بتوانیم ویزای دیجیتال نومد پرتغال را بگیریم؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا کدامند؟ مراحل اخذ ویزای دیجیتال نومد پرتغال چیست؟ با این ویزا می‌توان اقامت دائم گرفت؟

با فراگیری ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ تحولی گسترده در شکل کسب‌وکارهای مختلف صورت گرفت و در اکثر حوزه‌ها افراد تلاش می‌کردند تا بتوانند بدون حضور فیزیکی در محل کار، به صورت دورکار و آنلاین کار کنند. در نتیجه تعداد مشاغل دورکاری افزایش یافت. علاقه‌ی مردم نیز به این شیوه از کار کردن بیشتر شد چرا که می‌توانستند فارغ از یک مکان ثابت، از هر جایی کسب درآمد کنند.

در نتیجه‌ی این تغییرات برخی از کشورهای اروپایی نوع جدیدی از ویزای کاری را تحت عنوان ویزای دیجیتال نومد ارائه کردند تا افراد بتوانند در حین سفر کردن، کار کنند. پرتغال یکی از کشورهای ارائه کننده‌ی این نوع ویزا است که بهترین شرایط را برای کار و سفر همزمان دارد. در این مقاله به صورت کامل به بررسی ویزای دیجیتال نومد پرتغال خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی ویزای دیجیتال نومد 

دیجیتال نومد یا دیجیتال عشایری به سبکی از زندگی گفته می‌شود که فرد به کشوری خارجی برای مدتی طولانی سفر می‌کند و همزمان به صورت دورکاری، کار می‌کند. این سبک از زندگی بیشتر مخصوص افراد فریلنسر است که به صورت پروژه‌ای با شرکت‌ها همکاری می‌کنند و یا قرارداد کاری آنها به صورتی است که نیازی به حضور فیزیکی‌شان در محل شرکت نیست.

این افراد می‌توانند با حضور در کتابخانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و یا فضاهای کاری اشتراکی، تنها با داشتن لپ‌تاپ و تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت تمامی کارهای خود را انجام داده و مدیریت کنند. برای افرادی که چنین سبک زندگی‌ای دارند نوع خاصی از ویزا به نام ویزای دیجیتال نومد تعلق می‌گیرد که با داشتن شرایط مورد نیاز می‌توانند ویزای خود را از یکی از ۵۰ کشور ارائه کننده‌، دریافت کنند.

اگر علاقمند به زندگی و سفر در پرتغال هستید می‌توانید با اثبات داشتن درآمد غیرفعال و کار به صورت فریلنسری و دورکار، ویزای D7 پرتغال را دریافت کنید. با دریافت ویزای دیجیتال نومد پرتغال می‌توانید به مدت یکسال در این کشور حضور داشته باشید و سفر کنید. پس از اتمام اعتبار ویزا نیز می‌توانید درصورتی که واجد شرایط تمدید باشید، ویزای خود را تمدید کنید.

توجه داشته باشید که ویزای دیجیتال نومد پرتغال را با ویزای توریستی اشتباه نگیرید. شما برای دریافت ویزای پرتغال الزاما نیازی به داشتن شغل ندارید و اجازه کار نیز در کشور مقصد نخواهید داشت. اما برای اینکه بتوانید ویزای دیجیتال نومد پرتغال را دریافت کنید باید یک شغل به صورت دورکار داشته باشید. از طرفی مدت اعتبار این ویزا نیز بیشتر از ویزای شنگن پرتغال است و صدور آن هم زمان‌برتر است.

مزایا و معایب اخذ ویزای دیجیتال نومد 

با دریافت ویزای دیجیتال نومد پرتغال ممکن است برخی چالش‌ها و محدودیت‌ها بر سر راه شما قرار گیرد. از طرفی نیز دریافت این نوع ویزا مزایایی را به همراه خواهد داشت که عبارتند از:

 • انعطاف‌پذیری مکانی؛ شما محدود به یک منطقه‌ی خاصی نخواهید بود و نیاز نیست هر روز سر ساعت مشخصی در دفتر کار خود حاضر شوید.
 • انعطاف‌پذیری زمانی؛ ساعت کاریتان بستگی به شرایط خود خواهد داشت و می‌توانید در هر ساعت از روز کار خود را آغاز کنید.
 • می‌توانید به همراه خانواده‌ی خود به پرتغال مهاجرت کنید.
 • امکان تحصیل برای فرزندانتان در کشور پرتغال وجود دارد.
 • علاوه‌بر پرتغال، می‌توانید به تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن بدون نیاز به ویزای توریستی شنگن سفر کنید.
 • هزینه‌های زندگی در پرتغال به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمتر است.
 • مردم پرتغال خودنگرم و صمیمی هستند و به عنوان یک مهاجر می‌توانید زندگی با آسایشی را در این کشور داشته باشید.
 • در طول اقامتتان در پرتغال می‌توانید از وضعیت رژیم مالیاتی غیرساکن (NHR) بهره‌مند شوید. در این صورت تنها باید درصد کمتری مالیات بپردازید.

از معایبی که ویزای دیجیتال نومد پرتغال می‌تواند داشته باشد، این است که داشتن یک شغلی با درآمد غیرفعال و منظم برای دریافت این نوع ویزا الزامی است؛ به همین دلیل هم فرد باید بتواند تعادلی بین کار و سفر خود ایجاد کند. همچنین دارنده‌ی ویزای دیجیتال نومد پرتغال باید حداقل ۶۶% از مدت زمان اعتبار ویزا را در کشور پرتغال اقامت کرده باشد و مدت حضور وی در این کشور کمتر از این مدت زمان نباشد.

شرایط لازم برای گرفتن این ویزا

پیش از اینکه از نحوه دریافت ویزای دیجیتال نومد پرتغال کسب اطلاع کنید، لازم است تا با شرایط مورد نیاز برای اخذ این ویزا آشنا شوید. توجه داشته باشید که شرایط لازم برای اخذ ویزای دیجیتال نومد در کشورهای مختلف، متفاوت است. به همین دلیل هم باید به دنبال شرایط دریافت ویزای کشوری باشید که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید.

شرایط لازم برای دریافت ویزای دیجیتال نومد پرتغال عبارت است از:

 • سن مناسب: متقاضی برای دریافت ویزای کوچ‌گردی دیجیتال باید حداقل سن ۱۸ سال تمام باشد.
 • مدارک شناسایی: متقاضیان باید دارای پاسپورتی با حداقل اعتبار ۶ ماهه از تاریخ درخواست ویزای دیجیتال نومد باشد.
 • دارای درآمد و مدرک اشتغال: متقاضی باید دارای درآمد ماهانه ثابت و منظم به میزان ۲۷۵۰ دلار باشد. داشتن درآمد را نیز باید از طریق ارائه صورت حساب‌های بانکی اثبات کند.
 • اشتغال در کشوری خارجی: شغل متقاضی باید خارج از پرتغال باشد. فرد به هیچ‌وجه نباید وارد بازار کار محلی شود و توسط کارفرمایی بومی استخدام شود. همچنین فرد می‌تواند دارای قرارداد کاری با شرکتی معتبر باشد یا به عنوان فریلنسر مشغول به کار باشد.

نحوه دریافت

همانطور که گفتیم ویزای دیجیتال نومد پرتغال از جمله ویزاهای D7 است که دارای اقامت طولانی‌تر از ویزاهای توریستی هستند. به همین دلیل هم حساسیت‌ها و سختگیری‌های بیشتری در صدور این ویزاها اعمال می‌شود. توصیه ما این است که اگر تجربه‌ای در تکمیل فرم‌های درخواست ویزا ندارید و تاکنون برای دریافت هیچ ویزایی درخواست نداده‌اید، این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

مشاوران اقلیما در صفر تا صد مسیر اخذ ویزای دیجیتال نومد همراه شما خواهند بود؛ شما را در تهیه و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز راهنمایی کرده و تمامی مدارک را با دقت بسیار بررسی خواهند کرد. سپس بدون هیچ نگرانی و در کمترین زمان ویزایتان را دریافت کرده و تحویل شما خواهند داد. برای مشاوره‌ی رایگان با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

اما اگر به هر دلیلی قصد دارید خودتان درخواست صدور ویزای کوچ‌گردی دیجیتال را ارائه کنید، مراحلی که باید طی کنید عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای دیجیتال نومد را از سامانه کنسولگری یا سفارت پرتغال دریافت کنید و به دقت تمامی اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. فرم درخواست خود را پرینت بگیرید و آن را امضا کنید.
 • یک قرار ملاقات برای حضور در سفارت یا کنسولگری پرتغال رزرو کنید. برای رزرو وقت ملاقات لازم است تا از طریق سامانه کارگزاری وی اف اس گلوبال به نشانی https://visa.vfsglobal.com/irn/fa/prt مراجعه کنید. مراحل لازم را طی کنید و در نهایت نزدیک‌ترین وقت‌ موجود را رزرو کنید و هزینه‌ی آن را بپردازید.
 • تمام مدارک و اسناد مورد نیاز سفارت را تهیه و جمع‌آوری کنید. بهتر است مدارک خود را با ترتیبی که سفارت از شما خواسته است، دسته‌بندی کنید. (به لیست مدارکی که نیازمند ترجمه هستند توجه کنید.)
 • در تاریخ مقرر شده در سفارت یا کنسولگری پرتغال حاضر شوید و مدارک لازم را ارائه کنید. ممکن است از شما مصاحبه‌ای شفاهی نیز گرفته شود. در این مرحله همچنین باید انگشت‌نگاری کرده و عکس بیومتریک بگیرید.

با طی کردن مراحل فوق دیگر باید منتظر بمانید تا درخواست و مدارک شما بررسی شود و نتیجه نهایی اعلام شود. ممکن است پاسخ‌دهی به درخواست شما با توجه به میزان شلوغی سفارت یک الی چهار ماه طول بکشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دیجیتال نومد پرتغال

برای حضور در سفارت پرتغال لازم است تا لیستی از مدارک هویتی، شغلی، مالی و … را به دقت تهیه کنید. لیست این مدارک به صورت خلاصه عبارتند از:

 • فرم تکمیل و امضا شده‌ی درخواست ویزای دیجیتال نومد پرتغال به زبان انگلیسی یا پرتغالی
 • ارائه دو قطعه عکس پرسنلی رنگی از متقاضی در ابعاد عکس پاسپورت (۳.۵*۴.۵) که حداکثر در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد. پس‌زمینه‌ی عکس نیز باید سفید باشد.
 • ارائه پاسپورتی با حداقل اعتبار ۶ ماهه از تاریخ سفر.پاسپورت باید در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد و حداقل دو صفحه سفید داشته باشد. (در صورت داشتن سابقه‌ی سفر به حوزه‌ی شنگن و یا سایر کشورهای قدرتمند، پاسپورت‌های قدیمی خود را نیز ارائه کنید.)
 • ارائه گواهی عدم سوپیشنیه
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات داشتن درآمد ماهانه ثابت و منظم (با ذکر منبع درآمد، مبلغ و …)
 • ارائه مدارکی مبنی بر داشتن کار مانند قرارداد کاری یا مجوز کسب‌وکار از راه دور.
 • ارائه اسناد مدنی مثل شناسنامه، رزومه، سایر گواهی‌های صلاحیت (این مدارک باید دارای مهر تایید آپوستیل باشند)
 • ارائه بیمه خدمات درمانی با سقف پوشش کافی و دارای اعتبار برای تمام مدت اقامت در کشور پرتغال.
 • ارائه بلیط رزرو پرواز

چه مشاغلی شامل این ویزا می‌شوند؟

مشاغلی که به واسطه‌ی آنها فرد بتواند ویزای دیجیتال نومد بگیرد، معمولا وابسته به اینترنت هستند. به گونه‌ای که فرد می‌تواند با داشتن شرح وظایف به سادگی تسک‌هایی را که برعهده دارد انجام دهد و درنهایت تحویل مدیر مربوطه دهد.

در ادامه لیستی از مشاغلی را ارائه کردیم که افراد مشغول در این حوزه‌ها می‌توانند با گرفتن ویزای دیجیتال نومد به پرتغال و یا سایر کشورهای ارائه کننده‌ی این نوع ویزا مهاجرت کنند.

توسعه‌دهنده‌ی وب

کپی‌رایتینگ

کارشناس سئو

آموزش زبان خارجی

تولید محتوا و نویسندگی

ویراستاری

طراح گرافیک

دیجیتال مارکتینگ

مدیر رسانه‌های اجتماعی

برنامه‌نویسی

ادیتور ویدیو

افیلیت مارکتینگ

مشاور و برنامه‌ریز سفر

مترجمی

طراح محصول

پشتیبانی مشتری

روزنامه‌نگاری و خبرنگاری

تحلیلگر داده

دستیار مجازی

مشاغل مهندسی

 

مدت اعتبار ویزای دیجیتال نومد 

ویزای دیجیتال نومد پرتغال در ابتدا دارای اعتبار یکساله است. پس از گذشت یکسال از اقامت شما در این کشور، چنانچه هنوز واجد شرایط اخذ ویزا باشید، می‌توانید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید. اما ویزای تمدیدی شما دیگر اعتبار یکساله نخواهد داشت و اعتبار آن افزایش یافته و دو ساله می‌شود.

پس از اینکه مدت ۵ سال از کار و زندگی متقاضی در پرتغال گذشت نیز می‌تواند برای خود و خانواده درخواست اقامت دائم و حتی شهروندی پرتغال را دهد. فراموش نکنید که با اخذ ویزای دیجیتال نومد پرتغال می‌توانید به راحتی به کشوری اروپایی مهاجرت کنید و درنهایت پاسپورت و تابعیت پرتغالی بگیرید.پرسش های متداول

بله؛ برای اینکه بتوانید ویزای دیجیتال نومد پرتغال را دریافت کنید باید دارای شغلی با درآمد ماهانه منظم و کافی باشید. برای اثبات شغل نیز لازم است قرارداد کاریتان را با شرکت مربوطه ارائه کنید و یا مدارکی دال بر فریلنسر بودن ارائه کنید.

برای گرفتن ویزای کوچ‌گردی دیجیتال باید مبلغ ۹۰ یورو را به سفارت یا کنسولگری این کشور بپردازید. البته که اخذ ویزا هزینه‌های دیگری چون رزرو وقت سفارت، ترجمه مدارک و … نیز دارد.

بله؛ پس از اینکه ۵ سال در پرتغال با ویزای دیجیتال نومد اقامت کردید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید. علاوه بر اقامت دائم، می‌توانید تابعیت و پاسپورت پرتغالی نیز دریافت کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.