ویزای تحصیلی آلمان؛ تحصیل در مرکز اتحادیه اروپا

ویزای تحصیلی آلمان چیست؟ چگونه می‌توانیم نسبت به دریافت این ویزا اقدام کنیم؟ شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان چیست؟ اولین گام برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان چیست؟ هزینه لازم برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان چقدر است؟

ویزای تحصیلی آلمان یکی از بهترین راه‌های مهاجرتی به کشور آلمان و البته اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. کشور آلمان به‌عنوان اقتصاد برتر اروپا شناخته می‌شود. این کشور یکی از مطرح‌ترین کشورهای حوزه شینگن است و در واقع شما با مهاجرت به آلمان تجربه زندگی در کشوری را خواهید داشت که حرف‌های زیادی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای گفتن دارد.

 نکته‌ای که وجود دارد این است که آلمان برای حفظ قدرت اقتصادی و صنعتی خود نیاز بالایی به نیروی انسانی متخصص دارد. ازاین‌رو معمولاً ویزای تحصیلی آلمان به‌راحتی به ویزای دائم و شهروندی تبدیل می‌شود. در ادامه به شرایط مختلف این ویزا اشاره خواهیم کرد.

ویزای تحصیلی آلمان چیست؟

ویزای تحصیلی آلمان یکی از مهم‌ترین ویزاهای صادر شده ناحیه اروپا محسوب می‌شود. چرا که شما به‌واسطه این ویزا قادر خواهید بود به ۲۵ کشور دیگر ناحیه شینگن سفر کنید؛ بنابراین ویزای دانشجویی آلمان نه‌تنها به‌عنوان راهی برای مهاجرت به آلمان بلکه به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود به اروپا محسوب می‌شود.

بسیاری ویزای تحصیلی آلمان را راهی برای کشف زندگی بهتر می‌دانند. آن‌ها دو دلیل قانون کننده برای این ادعای خود دارند. اولاً اینکه شما به‌واسطه این ویزا می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های آلمان که اعتبار خوبی در جهان دارد تحصیل کنید. این یعنی شما از نظر تحصیلی و بار علمی بسیار غنی خواهید شد. دلیل دوم که بسیار مهم‌تر است این است که شما با تحصیل در کشور آلمان می‌توانید در حوزه مرتبط وارد حیطه کاری شوید. یعنی شما به‌راحتی می‌توانید شغلی مرتبط با تحصیل خود در آلمان پیدا کنید. بر اساس همین شغل، شما می‌توانید نسبت به دریافت ویزای دائم و اقامت در آلمان اقدام کنید؛ بنابراین ویزای تحصیلی آلمان برای بسیاری از مهاجرین به معنی ورود به زندگی است که سال‌ها و ماه‌ها آرزوی آن را داشته‌اند.

ویزای دانشجویی آلمان در تمامی مقاطع دکتری، پزشکی، لیسانس و فوق‌لیسانس صادر می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که سفارت آلمان همکاری بیشتری برای صدور ویزای دانشجویی آلمان در مقاطع دکتری و فوق‌لیسانس دارد. به طور مثال معمولاً وقت سفارت آلمان به‌صورت یک‌ساله تا یک و نیم ساله داده می‌شود. اما در خصوص ویزای تحصیلی آلمان مقاطع دکتری و فوق‌لیسانس وقت VIP صادر می‌شود که چیزی حدود ۴ هفته است. این مسئله نشان می‌دهد که تا چه اندازه آلمان به نیروی کار متخصص در حوزه‌های دکتری و فوق‌لیسانس نیاز دارد. این نکته‌ای است که بهتر است آن را فراموش نکنیم.

نقشه راهی که باید بروید.

ویزای تحصیلی آلمان شرایط مختلفی دارد. 

اولین گام شما برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، داشتن پذیرش از دانشگاه معتبر آلمانی است. در واقع شما ابتدا باید نظر دانشگاه مقصد را به خود جلب کنید تا بتوانید پذیرش آن را به دست بیاورید. 

بعد از دریافت پذیرش نوبت به رزرو وقت سفارت است. شما برای رزرو وقت سفارت باید به‌صورت آنلاین اقدام کنید. بعد از ثبت درخواست شما ایمیلی به شما داده می‌شود. این ایمیل حاوی کد رهگیری است که شما باید آن را داشته باشید. بعد از حدود یک تا یک و نیم ماه ایمیل دوم به شما ارسال می‌شود. در این ایمیل وقت سفارت به شما اعلام می‌شود. به بیان ساده‌تر به شما گفته می‌شود که شما باید در چه تاریخ و زمانی باید به سفارت آلمان مراجعه کنید. نکته مهم این است که به مدت هفت روز بعد از دریافت این ایمیل اگر شما دریافت آن را تأیید نکنید، وقت سفارت برای شما از بین می‌رود و لغو می‌شود.

مراجعه حضوری به سفارت آلمان

در مرحله بعد گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، نوبت به مراجعه حضوری به سفارت آلمان است. در مراجعه حضوری سؤالاتی از شما پرسیده می‌شود. این سؤالات عمدتاً باهدف دروغ‌سنجی و اعتبارسنجی مدارک انجام می‌شود. مثلاً اگر شما مدرک B2 خود را به سفارت ارائه کرده باشید، مصاحبه‌کننده سعی می‌کند با شما به‌نوعی صحبت کند که سطح زبان شما را بسنجد. همچنین در این مراجعه فرم‌هایی به شما داده می‌شود که شما با پرکردن آن‌ها اطلاعات خودتان را در اختیار سفارت آلمان قرار می‌دهید. توجه داشته باشید که مصاحبه حضوری بسیار مهم است و هر اشتباهی می‌تواند منجر به ریجکت شدن شما شود. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید از کارشناسان گروه اقلیما کمک بگیرید.

یک تا دو ماه بعد از مراجعه حضوری به سفارت پاسخ ویزای تحصیلی آلمان برای شما ایمیل می‌شود؛ بنابراین شما با دریافت کد رهگیری می‌توانید به سفارت آلمان مراجعه کنید و مهر ویزای آلمان را برای پاسپورت خود دریافت نمایید. این تمام مسیری است که شما باید بروید. اما آیا می‌توانید به‌تنهایی در این مسیر قدم بردارید؟ گروه اقلیما به‌عنوان یکی از معتبرترین گروه‌های مهاجرتی این افتخار را دارد که می‌تواند در کنار شما باشد و تا انتهای مسیر شما را همراهی کند.

 

ویزای تحصیلی آلمان چه هزینه‌هایی دارد؟

یکی از سؤالات مهم در ویزای تحصیلی آلمان در خصوص هزینه‌هاست. در واقع هزینه یکی از جنبه‌های مهم هر زندگی محسوب می‌شود. این هزینه‌ها و درآمدهاست که می‌تواند سطح اقتصادی یک خانواده را نشان دهد؛ بنابراین هر فردی که می‌خواهد دست به مهاجرت بزند می‌خواهد بداند آیا از عهده هزینه‌های آن برمی‌آید یا خیر.

 هزینه تحصیل در آلمان رایگان است. یعنی اگر شما پذیرش خود را از دانشگاه‌های دولتی آلمان گرفته باشید هزینه‌ای نخواهید پرداخت. اما هزینه تحصیلی تنها هزینه‌ای نیست که برای یک زندگی عادی و معمولی وجود دارد. آلمان یکی از کشورهای نسبتاً پرهزینه در اروپا محسوب می‌شود. یعنی شما در این کشور درآمد خوبی می‌توانید داشته باشید؛ اما هزینه‌های بالایی نیز دارید. به طور مثال برای اجاره یک‌خانه کاملاً معمولی در منطقه‌ای معمولی ماهانه باید نزدیک به ۷۰۰ یورو پرداخت کنید. البته در خصوص تحصیل نیز به این نکته توجه داشته باشید که هزینه‌های جانبی مانند بیمه و … از خود دانشجو دریافت می‌شود که این مبلغ سالانه حدود ۵۰۰ یورو خواهد شد.

 

روش‌های تامین هزینه‌های دانشجویی در آلمان

بر اساس همین هزینه‌ها به دو نکته مهم می‌رسیم. اولاً این که اگر شما در این کشور نیاز به کارکردن داشته باشید، آیا این اجازه از سمت دولت آلمان به شما داده می‌شود؟ نکته دوم این است که دولت چه راهکاری برای اطمینان از گذران زندگی مهاجران از طریق ویزای تحصیلی آلمان در پیش گرفته است؟

پاسخ سؤال اول در این است که شما به‌واسطه این ویزا می‌توانید تحت عنوان کار دانشجو مشغول به کار شوید. درآمد شما در این حالت محدود است و شما نمی‌توانید توقع چندانی از آن داشته باشید. اما پاسخ سؤال دوم در این است که برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان شما باید تمکن مالی خود را که حدود ۱۰ هزار پانصد یورو است اثبات کنید. در واقع دولت آلمان برای اطمینان از این که شما می‌توانید زندگی معمولی خودتان را در این کشور داشته باشید شرط تمکن مالی را قرار داده است. شما باید این مبلغ را به یکی از بانک‌های آلمانی منتقل کنید. در برخی موارد این مبلغ بلوکه می‌شود و به‌صورت ماهانه درصدی از آن قابل برداشت خواهد بود. همه اینها برای این است که دولت مطمئن شود شما توانایی ادامه زندگی بدون نیاز به کار در آلمان را خواهید داشت.

 

ویزای تحصیلی آلمان و ویزای همراه

یکی از مسائل مهمی که در خصوص ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد، ویزای همراه است. این مسئله برای افراد متأهل بسیار مهم است. در واقع هر فرد متأهلی در کنار پیشرفت‌های شخصی دوست دارد که همسرش همراه او باشد. به همین منظور در کنار این ویزا، ویزای همراه نیز صادر می‌شود که بر اساس آن امکان همراه بردن همسر به فردی که ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کرده ایجاد می‌شود.

اما برای این کار لازم است که همراه شخص نیز مانند خود او شرایطی داشته باشد. مهم‌ترین این شرایط داشتن مدرک A1 است. نکته‌ای که وجود دارد این است همراه شخص می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت و بدون محدودیت در آلمان مشغول به کار شود. در واقع این فرد به‌تنهایی می‌تواند درآمد یک زندگی را داشته باشد. این نکته بسیار مثبت در خصوص ویزای تحصیلی آلمان است.

 

شرایط گرفتن ویزای دانشجویی آلمان

اما برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان باید چه شرایط و مواردی را داشته باشیم؟ به بیان ساده‌تر چه شرایطی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان لازم است؟

داشتن مدرک زبان اولین شرط اصلی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان محسوب می‌شود. آن چیزی که با قطعیت می‌توان گفت این است که اساساً بدون داشتن مدرک زبان مناسب نمی‌توانید اقدام به تحصیل در آلمان کنید. توجه کنید که آموزش در دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی است و شما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مدرک زبان آلمانی خود را به سفارت ارائه دهید. به طور مثال برای مقطع فوق‌لیسانس حداقل مدرک B1 موردنیاز است.

از شروط دیگر دریافت ویزای تحصیلی آلمان، تمکن مالی است که در بالاتر بیان کردیم. شرایط سنی شرط دیگر این ویزا است. برای مقطع فوق‌لیسانس حداکثر ۳۲ سال و برای مقطع کارشناسی حداکثر سن متقاضی باید کمتر از ۲۲ سال باشد. یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکتی عدم رعایت شرایط سنی است.

شرط معدل یکی از شرایط کلی برای ویزای تحصیلی آلمان محسوب می‌شود. به‌صورت عملی گفته می‌شود که بهتر است معدل متقاضی بیش از ۱۵ باشد تا احتمال قبولی ویزای فرد افزایش پیدا کند.

بهترین راه برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان دارای شرایط نسبتاً سخت و حتی پیچیده‌ای است؛ اما شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که می‌توان با کمک یک فرد حرفه‌ای و متخصص می‌توان این مسیر نسبتاً پیچیده را در مدت زمانی کوتاه طی کرد و بهترین نتایج را به دست آورد. اما چگونه می‌توان این مراحل را در دوره زمانی کوتاه طی کرد؟

در پاسخ به این سوال شما باید بگوییم که یک موسسه مهاجرتی متخصص و حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا بدون هیچگونه اسیب و خسارتی این مراحل را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارید و زمان و هزینه شما از دست نرود.

گروه اقلیما با درنظرگرفتن این نیاز ما شرایط را آماده کرده است تا شما بتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. بهترین و متخصص‌ترین کارشناسان را می‌توان در گروه اقلیما پیدا کرد، پس هم اکنون با اقلیما تماس بگیرید تا از جزئیات این ویزا اطلاع پیدا کنید.

پرسش های متداول 

اگر دانشگاه انتخاب شده دولتی باشد، ویزای دانشجویی آلمان برای شما رایگان خواهد بود. یعنی شما برای تحصیل هزینه‌ای پرداخت خواهید کرد.

از نظر هرکسی می‌توان ویژگی‌های مختلفی را بیان کرد. اما به‌طورکلی شما بعد از اتمام ویزای تحصیلی آلمان اجازه دارید که ۱۸ ماه در آلمان بمانید. این مدت‌زمان فرصت خوبی است تا شما شغل مناسبی برای خودتان پیدا کنید و بر اساس آن درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت بدهید.

گوشی را بردارید و با کارشناسان گروه اقلیما صحبت کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.