مهاجرت کاری کادر درمان به عمان

مهاجرت کاری کادر درمان به عمان چگونه است؟ مهاجرت کاری کادر درمان به عمان چه مزایایی خواهد داشت؟ میانگین درآمد رشته‌های مختلف کادر درمان در عمان چقدر است؟ برای مهاجرت کاری کادر درمان به عمان در چه آزمون‌هایی باید شرکت کرد؟ چگونه می‌توان ویزای کاری عمان برای کادر درمان را گرفت؟ مدارکی که برای اخذ ویزای کاری عمان برای کادر درمان نیاز است، کدامند؟ چقدر طول می‌کشد تا ویزای کاری عمان برای کادر درمان صادر شود؟ پرتقاضاترین رشته‌های مورد نیاز عمان در حوزه کادر درمان کدامند؟ آیا می‌توان با مهاجرت کاری کادر درمان به عمان اقامت دائم گرفت؟

عمان از جمله کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس و عربی زبان است که یکی از باارزش‌ترین واحدهای پولی را دارد. این کشور در راستای پیشرفت و رشد هر چه سریع‌تر، پذیرای مهاجران متخصص و توانمند به ویژه متخصصین کادر درمان از سراسر جهان است. با توجه به نزدیکی عمان به ایران، تفاوت فاحش میان ریال ایران وعمان و تسهیلاتی که این کشور به مهاجران ارائه می‌کند، در سال‌های اخیر متخصصین بسیاری به عمان مهاجرت کرده‌اند.

در این مقاله به صورت ویژه چگونگی مهاجرت کاری کادر درمان به عمان و تمامی مسائل پیرامون این روش مهاجرتی را بررسی خواهیم کرد. اگر نمی‌دانید که نقشه‌ی راه مهاجرت به عمان چگونه است؟ و یا از شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری عمان برای کادر درمان اطلاعی ندارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مزایای مهاجرت کادر درمان به عمان

وزارت بهداشت عمان اعلام کرده‌است که این کشور با کمبود نیروی انسانی در حوزه‌ی بهداشتی و کادر درمان مواجه است و برای رفع این کمبود نیرو نیز قصد دارد تا متخصصین کادر درمان کشورهای مختلف را برای مهاجرت کاری به عمان ترغیب کند. برهمین اساس نیز با مهاجرت کاری کادر درمان به عمان مشکل کمبود نیرو تا سال ۲۰۴۰ برطرف خواهد شد.

اما مهاجرت کاری کادر درمان به عمان چه مزایایی خواهد داشت که نظر متخصصین خارجی را جلب کرده و آنها را برای مهاجرت قانع کند؟

 • رایج بودن استفاده از زبان انگلیسی به دلیل وجود تعداد مهاجر بالا
 • امنیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بالا در عمان
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی (توجه داشته باشید که تسلط به زبان انگلیسی لازم است اما ارائه مدرک زبان لازم نیست.)
 • کمتر بودن هزینه‌ زندگی در عمان به نسبت سایر کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس
 • امکان زندگی در کشوری با استانداردهای بالا
 • نرخ پایین بیکاری و جرم و جنایت در عمان
 • امکان مهاجرت به همراه خانواده
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در عمان

شرایط لازم برای مهاجرت کاری کادر درمان به عمان

به دلیل حساس بودن مشاغل حوزه‌ی بهداشت و کادر درمان، متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری کادر درمان به عمان را دارند باید ابتدا صلاحیت علمی آنها توسط وزارت بهداشت عمان ارزیابی و بررسی شود تا بتوانند اجازه‌ی کار در این کشور را دریافت کنند. ارزیابی صلاحیت نیز از طریق بررسی نتیجه‌ی آزمون‌هایی چون پرومتریک، مصاحبه Viva و گذراندن مرحله‌ی دیتافلو (Dataflow) صورت می‌گیرد.

 • آزمون پرومتریک:

این آزمون صلاحیت علمی افراد مشغول در حوزه‌ی پزشکی، پیراپزشکی و کادر درمان را مورد سنجش قرار می‌دهد. برگزار کننده‌ی اصلی این آزمون سازمان پرومتریک آمریکاست که در عمان تحت نظر هیئت تخصصی پزشکی عمان (OMSB) برگزار می‌شود.

متاسفانه آزمون پرومتریک در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان باید به یکی از ۱۸۰ کشور برگزارکننده‌ی آن سفر کرده و گواهی مورد نیاز را کسب کنند. فراموش نکنید که شرکت در این آزمون برای گرفتن ویزای کاری عمان برای کادر درمان الزامی است و این مدرک تنها ۶ سال اعتبار دارد.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون پرومتریک:

 • متقاضی باید حداقل دارای مدرک لیسانس باشد.
 • حداقل دو سال سابقه‌ی کاری مرتبط داشته‌ باشد.
 • دارای پاسپورتی معتبر برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون باشد.

در صورت داشتن شرایط بالا می‌توانید وارد سایت پرومتریک به نشانی Prometric.com شده و برای شرکت در آزمون نام نویسی کنید. هزینه‌ی شرکت در آزمون ۱۸۰-۳۰۰ دلار آمریکا است که باید به کمک درگاه‌های بین‌المللی بانکی هزینه‌ی آن را بپردازید.

 • دیتافلو (Dataflow):

‌برای مهاجرت به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس مانند عمان، امارات و … باید مدارک هویتی، شغلی، تحصیلی و حسن انجام کار (good standing) توسط گروه دیتافلو مورد ارزیابی قرار گرفته و تایید شوند. در این مرحله مدارک تحصیلی و شغلی شما نیز معادل‌سازی خواهد شد.

هزینه‌ی فرآیند دیتافلو حدودا ۸۰-۱۷۰ ریال عمان بوده و زمان اعلام نتایج آن از ۱ الی ۶ ماه متغییر می‎باشد. هرچه میزان پیگیری و روابط شما بیشتر باشد، در مدت زمان کمتری می‌توانید تاییدیه مدارک خود را دریافت کنید.

 • مصاحبه Viva:

با شرکت در جلسه مصاحبه حضوری Viva در استان مسقط و ارائه مدارکی چون مدارک هویتی، تحصیلی، سوابق شغلی، گواهی قبولی پرومتریک و تاییدیه دیتافلو، مجددا صلاحیت علمی متقاضیان بررسی خواهد شد. (تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان انگلیسی و به صورت رسمی ترجمه شده باشند.)

هزینه‌ی شرکت در مصاحبه براساس رشته شما از ۱۵۰ الی ۵۰۰ ریال عمان متغییر خواهد بود. این مصاحبه در ماه دو بار برگزار می‌شود و هر متقاضی می‌تواند سه بار متوالی در جلسه مصاحبه حاضر شود. درصورت عدم قبولی در جلسه مصاحبه، تا ۶ ماه آینده نمی‌تواند دوباره برای حضور در جلسه مصاحبه ثبت‌نام کند.

 • محدودیت سنی:

برای اینکه بتوانید برای مهاجرت کاری کادر درمان به عمان اقدام کنید، لازم است تا در بازه سنی ۲۱ الی ۵۰ سال قرار داشته باشید. همانطور که می‌دانید با افزایش سن، احتمال دریافت پیشنهاد کاری و استخدام در بیمارستان‌ها و یا کلینیک‌های عمان کاهش می‌یابد مگر آنکه دارای تخصصی زبان‌ زد باشید.

 • جاب آفر کادر درمان:

یکی از الزامات مهاجرت کاری کادر درمان به عمان، داشتن جاب آفر یا پیشنهاد کاری معتبر از سوی بیمارستان یا کلینیک معتبر (دولتی یا خصوصی) در عمان است.

 • مسلط بودن به زبان انگلیسی یا عربی:

برای دریافت جاب آفر عمان نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست و متقاضی باید تنها ثابت کند که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارد. البته گاه کارفرما تنها به دنبال افرادی می‌گردد که مسلط به زبان عربی باشند و تسلط به زبان انگلیسی برای وی تنها مزیت به حساب می‌آید.

چنانچه به یکی از زبان‌های عربی یا انگلیسی تسلط دارید، می‌توانید برای پیداکردن پیشنهاد کاری مناسب خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

درصورتی که واجد تمامی شرایط گفته شده باشید نیز، می‌توانید ویزای کاری عمان برای کادر درمان را با اعتبار ۲ ساله دریافت کنید. برای پیدا کردن جاب آفری معتبر و رسمی از مراکز درمانی عمان و مهاجرت به این کشور می‌توانید با مشاوران گروه اقلیما در ارتباط باشید. برای مشاوره‌ی رایگان با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عمان برای کادر درمان

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، مهم‌ترین مدارکی که برای مهاجرت کاری کادر درمان به عمان مورد نیاز است، مدارک شغلی و تحصیلی است. اما برای علاوه بر این موارد، برخی مدارک اضافی نیز برای اخذ ویزای کاری عمان برای کادر درمان لازم است که عبارتند از:

 • ارائه‌ی دو قطعه عکس پرسنلی ۶*۴ با پس‌زمینه‌ی سفید که اخیرا گرفته شده باشد.
 • ارائه اصل و فتوکپی گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دریافت و ارائه اصل و فتوکپی مجوز کار وزارت نیروی انسانی عمان
 • ارائه اصل و فتوکپی تاییدیه سازمان دیتافلو
 • ارائه اصل و ترجمه مدرک تحصیلی
 • ارائه اصل و ترجمه ریز نمرات تحصیلی
 • ارائه اصل و ترجمه شناسنامه
 • ارائه اصل و ترجمه پروانه مطب یا پروانه دائم پزشکی
 • ارائه اصل و ترجمه گواهی نظام پرستاری (برای پرستاران)
 • ارائه گواهی اشتغال (توجه داشته باشید که در صورت عدم صدور گواهی به زبان انگلیسی، باید این مدرک را نیز ترجمه کرده و سپس ارائه کنید.)

توجه داشته باشید که براساس جاب آفری که دریافت کرده‌اید و یا رشته تحصیلی و سابقه‌ی کارتان ممکن است برخی مدارک اضافی نیز از شما خواسته شود. در این صورت توصیه می‌کنیم که حتما قبل از ارائه مدارک به سفارت با مشاوران اقلیما تماس بگیرید و از راهنمایی‌های لازم جهت تهیه مدارک بهره‌مند شوید.

پرتقاضاترین رشته‌های مورد نیاز عمان در حوزه کادر درمان

از میان تمامی مشاغلی که در حوزه‌ی بهداشت و درمان وجود دارد، کمبود نیروی متخصص در برخی حوزه‌ها بیشتر است و به همین دلیل هم شانس پیدا کردن جاب آفر افزایش می‌یابد.

 از طرفی توجه داشته باشید که به علت پرتقاضا بودن این مشاغل، تعداد رقبا هم بیشتر خواهد بود؛ از این رو هر چه رزومه کاری و تحصیلی شما درخشان‌تر باشد، سن کمتری داشته باشید و تسلط بیشتری به زبان انگلیسی یا عربی داشته باشید شانس‌تان برای پیدا کردن پیشنهاد کاری مورد نظرتان بیشتر خواهد بود.

پرتقاضاترین حوزه‌های شغلی برای مهاجرت کادر درمان به عمان عبارتند از:

متخصص بیهوشی

پرستار

دستیار اتاق عمل

تکنسین رادیولوژی

رادیولوژیست

دندانپزشک

بینایی‌سنج

شنوایی‌سنج

روانپزشک

کارشناس مامایی

کارشناس آزمایشگاه بالینی

متخصص اطفال

متخصص ارتوپد

متخصص زنان

پزشک اورژانس

جراح و متخصص داخلی

داروساز

چشم‌پزشک

متخصص اورولوژی

پزشک عمومی

 

اگر در مورد درآمد متخصصان حوزه‌ی کادر درمان در عمان سوالی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا نگاهی به جدول زیر بیاندازید؛ چنانچه پاسخ سوال خود را نیافتید و یا نیاز به مشاوره‌ی تخصصی داشتید با مشاوران گروه اقلیما به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

عنوان شغل

میانگین درآمد ماهانه برحسب ریال عمان

پزشک عمومی

۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰

پزشک متخصص

۱۸۰۰ الی ۲۲۰۰

دندانپزشک

۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰

پرستار

۴۵۰ الی ۷۰۰

کارشناس مامایی

۵۰۰ الی ۱۰۰۰

کارشناس بیهوشی

۵۰۰ الی ۶۰۰

متخصص کاشت مو

۶۰۰ الی ۷۰۰

تکنسین لیزر

۴۰۰ الی ۵۰۰

کارشناس علوم آزمایشگاهی

۴۵۰

 

اخذ اقامت دائم عمان برای کادر درمان

متاسفانه یکی از معایب مهاجرت کاری کادر درمان به عمان این است که نمی‌توانند از طریق ویزای کاری اقامت دائم یا تابعیت این کشور را دریافت کنند؛ چرا که اکثر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای مهاجران کاری تابعیت و اقامت اعطا نمی‌کنند.

اما متقاضیان می‌توانند در طول فعالیت خود در این کشور برای خانواده‌شان نیز ویزای همراه دریافت کرده و آنها را با خود به کشور عمان ببرند. با دریافت پیشنهاد کاری از مراکز درمانی عمان می‌توانید برای درخواست ویزای موقت اقدام کنید. این ویزا دارای اعتبار دو ساله خواهد بود و ممکن است بنابر قرارداد کاری شما مدت زمان آن بیشتر هم شود.

از آنجایی که سیستم مراقبتی و درمانی عمان بسیار پیشرفته و مجهز است و می‌توان به لحاظ توسعه و کیفیت آن را با سیستم کشورهای اروپایی و غربی مقایسه کرد، مهاجرت کاری کادر درمان به عمان می‌تواند یک سابقه‌ی کار و رزومه‌ی قوی برای شما محسوب شود تا اگر در آینده بخواهید به کشوری دیگر مهاجرت کنید، شانس پذیرشتان افزایش پیدا کند.پرسش های متداول 

خیر؛ خوشبختانه یکی از مزایای مهاجرت به عمان برای کادر درمان این است که نیازی به ارائه‌ی هیچ مدرک زبانی نیست. البته توجه داشته باشید که عدم نیاز به ارائه مدرک زبان به معنای عدم نیاز به تسلط به زبان انگلیسی یا عربی نیست.

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. آزمون پرومتریک متشکل از ۷۰ الی ۱۵۰ سوال چهارگزینه‌ای است که متقاضیان باید در مدت زمان  دو و نیم الی  سه ساعت به سوالات آن پاسخ دهند. در نهایت هر داوطلبی که بتواند ۵۰ الی ۷۰ درصد سوالات را به درستی پاسخ دهد، قبول شده و گواهینامه مورد نیاز خود را دریافت خواهد کرد.

یک پزشک در عمان می‌تواند به صورت میانگین ماهانه تا ۲۰۰۰ ریال عمان درآمد داشته باشد. این میزان با توجه به تخصص وی و قرارداد کاری او ممکن است بیشتر هم شود. برای اطلاع از میانگین درآمد سایر مشاغل حوزه بهداشت و درمان به مقاله بالا مراجعه کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.