ویزای آوسبیلدونگ اتریش

آوسبیلدونگ اتریش چیست؟ مدت ویزای آوسبیلدونگ اتریش چقدر است؟ در چه رشته‌هایی در کشور اتریش می‌توان کارآموزی کرد؟ شرایط لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش چیست؟ چقدر طول می‌کشد تا ویزای آوسبیلدونگ اتریش را بگیریم؟ دریافت ویزای آوسبیلدونگ اتریش چه مزایایی دارد؟ چه مدارکی را برای گرفتن ویزای آوسبیلدونگ اتریش باید به سفارت ارائه کرد؟ از کجا در دوره‌های کارآموزی اتریش ثبت‌نام کنیم؟ آیا می‌توان با ویزای آوسبیلدونگ اتریش، اقامت دائم این کشور را گرفت؟

شرکت در دوره‌های کارآموزی و یادگیری یک حرفه به صورت عملی یکی از موثرترین روش‌ها برای فراگیری مهارتی تخصصی است. اگر تخصص، سابقه کار و یا تحصیلات کافی برای ورود به شغل مورد علاقه‌تان را ندارید، شرکت در دوره‌های کارآموزی برایتان بسیار مفید خواهد بود. اتریش از جمله کشورهایی است که با برگزاری دوره‌های آوسبیلدونگ نظر افراد مستعد و دارای صلاحیت را به خود جلب می‌کند و با اعطای ویزای آوسبیلدونگ اتریش اجازه‌ی اقامت موقت به آنها می‌دهد.

رشته‌های مختلفی در اتریش آوسبیلدونگ برگزار می‌شود که طول مدت دوره، شرایط مورد نیاز، میزان حقوق، درجه سختی و … آنها متفاوت است. به همین دلیل هم باید پس از انتخاب رشته و دوره کارآموزی دلخواه، به خوبی تحقیق کرده و از جزئیات لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش هر رشته مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا، شرایط و چگونگی پیدا کردن آوسبیلدونگ اتریش تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش

دوره‌های کارآموزی با هدف یادگیری تخصصی و تمرکز بر کار عملی برگزار می‌شوند و بستر مناسب را برای تحصیل و کار همزمان فراهم می‌کنند. البته باتوجه به محلی که در آن کارآموزی خواهید کرد یا سیستم آموزشی کشوری که به آن مهاجرت می‌کنید، ممکن است کیفیت آموزش و یادگیری نیز تغییر کند. اتریش از جمله کشورهای توسعه یافته‌ای است که برای تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر مورد نیاز خود دوره‌های آوسبیلدونگ یا کارآموزی برگزار می‌کند.

آوسبیلدونگ اتریش از دو بخش تشکیل می‌شود:

 • بخش اول: بخش نظری یا تئوری که برای آموزش آن متقاضیان باید در مدرسه یا موسسه پذیرفته شده حضور یابند.
 • بخش دوم: بخش عملی که متقاضیان باید برای تکمیل آموزش خود در محیط کاری قرار گیرند.

دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش به این سه صورت برگزار می‌شوند:

 • دوره‌ی کارآموزی
 • آموزش حرفه‌ای ۳ ساله
 • آموزش حرفه‌ای ۵ ساله

هر یک از این دوره‌ها دارای رشته‌های تخصصی ویژه‌ای هستند و شرایط ورود و پذیرش به آنها تفاوت‌هایی باهم دارد. در مجموع بیش از ۲۱۰ رشته تحصیلی در اتریش دارای آوسبیلدونگ هستند که متقاضیان می‌توانند برحسب علاقه خود یکی از آنها را انتخاب کرده و تحصیل و آموزش حرفه‌ای خود را آغاز کند.

توجه داشته باشید که گرفتن ویزای آوسبیلدونگ اتریش کمی دشوار است و ممکن است خودتان نتوانید پروسه‌ی اخذ آن را طی کنید و به راهنمایی‌های مشاوری خبره در این زمینه نیاز پیدا کنید. دلیل آن هم این است که ویزای آوسبیلدونگ اتریش راهی کم هزینه برای مهاجرت به یک کشور پیشرفته اروپایی است و افراد بیش از آنکه برای آموزش حرفه، به این روش متوسل شوند برای مهاجرت همیشگی و یا پناهندگی آن را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل هم سفارت اتریش سختگیری‌هایی را در جهت صدور ویزا اعمال می‌کند.

مشاوران گروه اقلیما نه تنها می‌توانند شما را در خصوص انتخاب رشته‌ای مناسب برای آوسبیلدونگ راهنمایی کنند، بلکه می‌توانند صفر تا صد مراحل اخذ پذیرش و صدور ویزای آوسبیلدونگ اتریش را نیز به نمایندگی از سوی شما انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

لیست پرمتقاضی‌ترین دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش به شرح زیر است:

برنامه‌نویس کامپیوتر

مهندسی برق

مهندسی آی تی

مهندسی عمران

الکترونیک

مکاترونیک

کارمند بانک

آشپزی و شیرینی‌سازی

نجاری

طراح لباس

معماری و ساخت‌وساز

بیوتکنولوژی

بیوانفورماتیک

مدیریت کسب‌وکار

فناوری اطلاعات جغرافیایی

راننده حرفه‌ای (برای حمل کالا و مسافر)

کارشناس ساخت بتن

مهندس راه‌آهن

متدولوژی تولید

کارمند خدمات مالی

فرآوری گوشت

گردشگری

تکنولوژی ریخته‌گری

شیشه‌سازی

مهندسی سازه

کارشناس هتل و رستوران

مهندسی خودرو

مسگری

فن‌آوری هواپیما

مهندسی هوانوردی

فن‌آوری ارتوپدی

فن‌آوری دندانپزشکی

 

رشته‌های گفته شده تنها بخش کوچکی از رشته‌های ارائه شده هستند که به صورت‌های مختلف برگزار می‌شوند.

مزایای اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش

اگر علاقمند به تحصیل و کار همزمان هستید و می‌خواهید زیرنظر افراد متخصص حرفه‌ای را یاد بگیرید، دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش فرصت خوبی برای شما خواهند بود. در پایان این دوره شما مدرکی را دریافت خواهید کرد که بین المللی و معتبر بوده و در یافتن کار مناسب به شما کمک خواهد کرد.

سایر مزایای شرکت در دوره‌های کارآموزی و اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش عبارتند از:

 • آموزش عملی مهارتی تخصصی به کمک به‌روزترین فناوری‌های جهان
 • امکان تحصیل باکیفیت بالا و حداقل‌ترین شرایط
 • امکان استخدام پس از اتمام دوره‌ی آوسبیلدونگ اتریش
 • آموزش و یادگیری مهارت‌های نرم مورد نیاز برای کار در یک محیط خارجی
 • کسب تجربه و سابقه‌ی کار در موسسه‌ای معتبر و اروپایی
 • امکان تبدیل ویزای آوسبیلدونگ اتریش به ویزای کار
 • امکان اخذ اقامت پس از پایان دوره کارآموزی
 • امکان مهاجرت به همراه خانواده
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا

شرایط لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش

با اینکه شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش مزایای بسیاری را به همراه دارد اما باید متقاضی بداند که در صورت داشتن چه شرایطی می‌تواند برای ثبت‌نام اقدام کند و اصلا این دوره‌ها چگونگی و تحت چه شرایطی برگزار می‌شوند.

 • برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش لازم است تا متقاضی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشد و دوره ۱۲ ساله آموزش ابتدایی خود را به اتمام رسانده باشد. (برای شرکت در برخی از دوره‌ها نیاز است تا متقاضی مدرک کارشناسی داشته باشد.)
 • سن متقاضی باید بین ۱۸ الی ۳۰ سال باشد.
 • متقاضی مسلط به زبان آلمانی بوده باشد. (حداقل سطح مورد نیاز B1 است.)
 • توانایی و علاقه کافی برای شرکت در دوره‌ها را به مدت ۳ الی ۵ سال داشته باشد.
 • مدارک هویتی و پاسپورتی معتبر برای درخواست ویزای آوسبیلدونگ اتریش داشته باشد.
 • دارای تمکن مالی کافی برای زندگی در حین تحصیل در دوره باشد. (توجه داشته باشید که برخی از دوره‌ها بدون حقوق بوده و یا حقوق کمی را در سال‌های اول پرداخت می‌کنند به همین دلیل هم متقاضی خود باید بتواند که هزینه‌های اقامت خود را در طول دوره تامین کند.)
 • درصورتی که دارای مدرک دیپلم نباشید، می‌توانید با مدارک کاردانی یا فنی حرفه‌ای برای پذیرش دوره اقدام کنید.

پس از اینکه دوره تمام شد، به دانش آموختگان گواهی پایان دوره داده می‌شود که می‌توانند به کمک آن برای یافتن شغلی مناسب در حوزه تخصصی فراگرفته، اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش

اگر نیاز به اخذ ویزای آوسبیلدونگ اتریش برای طی کردن دوره تحصیلی خود دارید، باید مدارک زیر را به سفارت اتریش ارائه کنید تا درخواست شما ثبت رسمی شده و پرونده‌تان بررسی شود. توجه داشته باشید که این ویزا، نوعی ویزای تحصیلی و طولانی مدت محسوب می‌شود و متقاضی می‌تواند در حین تحصیل به ایران سفر کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ اتریش عبارتند از:

 • یک نامه رسمی و معتبر از مرکزی که دوره‌های آوسبیلدونگ را در اتریش برگزار می‌کنند مبنی بر اینکه شما برای شرکت در این دوره پذیرفته شده‌اید.
 • ارائه پاسپورتی معتبر با حداقل دو برگه سفید برای الصاق ویزا
 • ارائه عکس پرسنلی در اندازه تصویر پاسپورت که در چند ماه اخیر گرفته شده باشد و مطابق با استانداردهای عکس ویزای شنگن باشد.
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن محل اقامت در اتریش به مدت دوره آموزشی مانند برگه اجاره خوابگاه، هتل یا خانه
 • ارائه نامه تمکن مالی با موجودی کافی (اگر متقاضی زیر ۲۴ سال باشد باید دارای ۵۱۵.۳۰ یورو در ماه و اگر بالای ۲۴ سال باشد باید دارای ۹۳۳.۰۶ یورو در ماه برای تامین هزینه‌های زندگی باشد.)
 • ارائه بیمه خدمات درمانی با سقف پوشش حداقلی ۳۰.۰۰۰ یورویی
 • ارائه بلیط پرواز
 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده. (فرم ویزا باید به دقت پر شده باشد و در انتها متقاضی آن را امضا کرده باشد.)
 • گواهی عدم سو پیشینه

اگر درخصوص تهیه و جمع‌آوری مدارک ویزای آوسبیلدونگ اتریش نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید با مشاوران گروه اقلیما به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

راه‌های پیدا کردن دوره‌های کارآموزی اتریش

ممکن است با خواندن مزایا و شرایط شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ اتریش علاقمند به مهاجرت از این طریق شده باشید اما ندانید که از چه طریقی می‌توان لیست مراکز ارائه کننده دوره‌های کارآموزی را پیدا کرد و اصلا چگونه درخواست کرد؟

در این صورت می‌توانید راه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • با مشاوران اقلیما تماس بگیرید: گروه اقلیما با موسسه‌های برگزار کننده‌ی دوره‌های کارآموزی همکاری داشته و می‌توانید موقعیت‌ها و دوره‌هایی را که در حال پذیرش متقاضی هستند به شما اعلام کنند و شرایط شما را برای پذیرش در آنها بسنجند.
 • از طریق لینکدین اقدام کنید: با جستجو در اپلیکیشن لینکدین می‌توانید موسسه‌های پذیرای کارآموز در اتریش را پیدا کنید.
 • اگر نام شرکت خاصی را می‌دانید وارد وبسایت آنها شده و به دنبال موقعیت‌های در حال پذیرش بگردید.
 • از وبسایت‌های کاریابی اتریش کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید وارد وبسایت‌های زیر شوید:

آیا با ویزای آوسبیلدونگ اتریش می‌توان اقامت گرفت؟

 

یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان آوسبیلدونگ اتریش این است که آیا می‌توانند از این طریق ساکن همیشگی اتریش شوند و اقامت دائم بگیرند یا خیر؟ پاسخ آن بله است. اتریش از جمله باکیفیت‌ترین کشورهای جهان است که چه به لحاظ استانداردهای زندگی و چه امور اقتصادی و سیاسی ثبات داشته و در سطح بالایی قرار دارد.

از آنجایی که ویزای آوسبیلدونگ اتریش نوعی ویزای تحصیلی است، متقاضیان می‌توانند پس از اتمام دوره و اعتبار ویزای خود به دنبال کاری معتبر و رسمی در حوزه تخصصی فراگرفته بگردند. اگر پس از فارغ التحصیلی بتوانند استخدام شوند می‌توانند ویزای آوسبیلدونگ اتریش را به ویزای کاری اتریش تبدیل کنند.

با داشتن شغلی معتبر و پرداخت مالیات در این کشور می‌توانید در نهایت اقامت دائم اتریش را دریافت کنید و مدتی پس از آن (تقریبا ۵ سال) درخواست دریافت تابعیت و پاسپورت اتریش را بدهید. در صورتی که پاسپورت خود را دریافت کنید، به عنوان شهروند اتریشی شناخته شده و از تمامی مزایا و خدمات این کشور همانند سایر شهروندان بهره‌مند خواهید شد.

پرسش‌‌های متداول

خیر؛ برای شرکت در این دوره‌ها نیازی به پرداخت شهریه نیست و تنها باید دارای شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزا و پذیرش دوره باشید. حتی با شرکت در برخی از دوره‌ها می‌توانید حین آموزش دستمزدی را نیز به صورت ماهانه دریافت کنید که مبلغ آن سال به سال بیشتر می‌شود.

باتوجه به اینکه ویزای آوسبیلدونگ اتریش روشی کم هزینه برای مهاجرت به این کشور است، بیشتر متقاضیان از این روش به عنوان برنامه‌ای مهاجرتی استفاده می‌کنند تا روشی تحصیلی. به همین دلیل هم آفیسر پرونده سختگیری‌هایی را جهت شناسایی دقیق متقاضی اعمال می‌کند تا بداند نیت فرد آموزش است و نه پناهندگی.

بله؛ پس از تمام شدن دوره‌ی آوسبیلدونگ اتریش می‌توانید با مدرک معتبری که دریافت کرده‌اید و حرفه‌ای که آموخته‌اید برای شرکت‌های مختلف اتریشی اپلای کنید و ویزای آوسبیلدونگ اتریش را به ویزای کار تغییر دهید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.