مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان

چه روش‌هایی برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان وجود دارد؟ مزیت‌های دریافت ویزای کاری آلمان برای کادر درمان چیست؟ چه شرایطی برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان مورد نیاز است؟ آیا دریافت اقامت دائم از طریق ویزای کاری آلمان برای کادر درمان امکان پذیر است؟ کشور آلمان به کدام مشاغل حوزه‌ی کادر درمان بیشتر نیاز دارد؟ چگونه می‌توان ویزای کاری آلمان برای کادر درمان را گرفت؟ چه مدارکی برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان مورد نیاز است؟

سالانه تعداد ایرانیانی که به روش‌های مختلف به آلمان مهاجرت می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند. آلمان کشوری پیشرفته از نظر  اقتصاد، علم و فناوری، پزشکی، گردشگری و … است، اما جمعیت آن رو به پیری است. به همین دلیل هم در اکثر حوزه‌های شغلی با کمبود نیروی جوان و ماهر مواجه شده است. یکی از پرتقاضاترین حوزه‌ها، حوزه‌ی پزشکی و کادر درمان است؛ به طوری که مسئولین این کشور اعلام کرده‌اند که تقریبا با کمبود ۲۷۰ هزار نفر کادر درمان و پزشکی مواجه‌اند.

اگر روشی سریع‌ و راحت برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان می‌خواهید، پیشنهاد ما مهاجرت از طریق دریافت جاب ‌آفر است. با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر به راحتی می‌توانید ویزای کاری آلمان برای کادر درمان را بگیرید و از همان ابتدا درآمد داشته و به همراه خانواده به این کشور مهاجرت کنید. اگر به اطلاعات تکمیلی در مورد مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان نیاز دارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

روش‌های مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان

برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان به صورت کلی سه روش وجود دارد:

 • دریافت پیشنهاد شغلی (job offer)
 • اخذ ویزای جستجوی کار (job seeker)
 • دریافت ویزای ۱۷A
 • مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان از طریق جاب آفر:

بهترین روش برای دریافت ویزای کاری آلمان برای کادر درمان، همین روش است. با تسلط داشتن به زبان آلمانی تا سطح B2 و ارائه‌ی یک رزومه‌ی کاری موفق، می‌توانید پیشنهاد شغلی معتبر از بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی آلمان دریافت کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن بدون وجود هیچ مشکل و دردسری به آلمان مهاجرت کنید.

برای پیداکردن جاب آفر روش‎‌های مختلفی وجود دارد؛ به عنوان مثال می‌توانید از طریق وبسایت‌ها و موسسات کاریابی در آلمان و یا پلتفرم‌هایی مانند لینکدین برای جستجوی پیشنهاد شغلی مد نظر خود اقدام کنید. اگر زمان کافی برای جستجوی کار در آلمان را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اقلیما تماس بگیرید.

کارشناسان اقلیما می‌توانند با ارائه‌ی جاب آفر مورد نیاز شما، در سریع‌ترین زمان ممکن صفر تا صد مراحل اخذ ویزای کاری آلمان برای کادر درمان را طی کرده و مسیر مهاجرت شما را هموار کنند. فراموش نکنید که مشاوره با کارشناسان اقلیما رایگان است؛ پس هر چه سریع‌تر برای اطلاع از شرایط و لیست جاب آفرهای کادر درمان با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

 • مهاجرت کادر درمان به آلمان از طریق ویزای جستجوی‌ کار(job seeker):

ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر تنها ویژه‌ی کادر درمان نیست؛ بلکه نوع خاصی از ویزا است که به متقاضی فرصتی ۶ ماهه، برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود را در کشور مقصد می‌دهد. در این ۶ ماه متقاضی به آلمان سفر می‌کند و با ارائه‌ی رزومه‌ی کاری خود به کارفرمایان آلمانی تلاش می‌کند تا یک پیشنهاد کاری مناسب براساس شرایط خود دریافت کند.

اگر در این مدت فرد بتواند جاب آفر مورد نیاز خود را پیدا کند و قراردادی معتبر با کارفرما امضا کند، می‌تواند ویزای خود را به مدت ۴ سال تمدید کند و مشغول به کار در آلمان شود. اما اگر جاب آفر مناسب خود را پیدا نکند، باید پیش از اتمام اعتبار ویزا، خاک آلمان را ترک کند.

 • مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان از طریق ویزای ۱۷A:

از سال ۲۰۱۵ که آنگلا مرکل اعلام کرد آلمان با کمبود ۲۷۰ هزار نفری کادر درمان و پزشکی مواجه است، نوع خاصی ویزا به نام ویزای ۱۷A برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان در نظر گرفته شد. برای دریافت ویزای ۱۷A باید دارای مدرک زبان آلمانی B2 باشید و قصد شرکت در دوره‌های تحصیلی تکمیلی برای کادر درمان و پزشکی را داشته باشید.

چنانچه مدرک تحصیلی خود را در ایران گرفته باشید، باید برای شرکت در این دوره‌ها مدارک خود را معادل‌سازی و ارزش‌گذاری کنید. به همین منظور مدارک شما توسط کارشناسان اداره ZAB که اداره ارزیابی تحصیلات آلمان است، بررسی و ارزیابی می‌شوند. چنانچه مدارک شما هیچ مشکلی نداشته باشند، به شما اجازه‌ی شرکت در این دوره‌ها داده خواهد شد.

در نتیجه شما در مجموع ۱۸ ماه فرصت دارید تا تحصیلات تکمیلی خود را به اتمام برسانید. پس از آن اجازه‌ی کار و زندگی در آلمان را خواهید داشت و می‌توانید به عنوان نیروی کادر درمان یا پرشکی مشغول به فعالیت شوید.

مزایای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد برتر دنیاست. آلمان دومین پاسپورت قدرتمند جهان را دارد که با داشتن آن می‌توان به ۱۳۵ کشور بدون ویزا و ۴۳ کشور با ویزای فرودگاهی سفر کرد. کیفیت زندگی و خدمات اجتماعی، رفاهی و درمانی در این کشور بالاست. اما این موارد همه‌ی مزایای مهاجرت به آلمان نیست.

مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان مزایایی زیر را نیز خواهد داشت:

 • کمتر بودن هزینه‌ی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری به نسبت سایر روش‌ها
 • داشتن حقوق ماهانه از ابتدای فعالیت در این کشور
 • امکان مهاجرت به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان متقاضی در مدارس آلمانی و اروپایی.
 • امکان اخذ اقامت دائم آلمان با ویزای کاری کادر درمان
 • امکان اخذ تابعیت و پاسپورت آلمانی با مهاجرت کاری کادر درمان
 • بهره‌مندی از تسهیلات مختلف رفاهی مانند: اعطای محل سکونت، کمک هزینه‌ برای تحصیل فرزندان، بلیط رایگان سفر، پرداخت هزینه‌های ویزا، داشتن بیمه و … (تسهیلات ارائه شده باتوجه به نوع جاب آفر متقاضی، متفاوت خواهد بود.)
 • داشتن جایگاه اجتماعی بالا
 • امکان گرفتن مرخصی با حقوق

برای دریافت جاب آفر معتبر کادر درمان در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بهره‌مندی از تسهیلات مختلف رفاهی، اجتماعی و … از طریق تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ با کارشناسان اقلیما در ارتباط باشید.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان

باتوجه به اینکه به چه روشی برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان اقدام خواهید کرد، شرایط مورد نیاز متقاوت خواهد بود. اما برخی شرایط کلی در تمامی روش‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 • داشتن مدرک دانشگاهی معتبر از دانشگاه‌های ایران که معادل با مدارک تحصیلی در آلمان باشد. (برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا)
 • تسلط به زبان آلمانی تا سطح B2 (ارائه‌ی مدرک زبان آلمانی در برخی روش‌ها الزامی است.)
 • داشتن حداقل دو سال سابقه‌ی کار
 • برخورداری از وضعیت جسمانی سالم
 • عدم داشتن سوپیشینه
 • داشتن حداکثر ۴۰ سال سن

معادل‌سازی مدارک تحصیلی برای مهاجرت کاری کادر درمان

برای اینکه بتوانید به عنوان کادر درمان به آلمان مهاجرت کنید، در ابتدا باید مدارک تحصیلی شما مورد ارزیابی قرار گیرد و مشخص شود که تحصیلات شما با سطح دانش پزشکی آلمانی همخوانی دارد و یا خیر؟ برای این کار هم باید مدارک شما معادل‌سازی و ارزش‌گذاری شود تا سپس بتوانید مجوز کار در آلمان را دریافت کنید.

گاه ممکن است پس از ارزیابی مدارک تحصیلی، گواهینامه‌های سوابق کاری، رزومه، گواهی پزشکی، گواهی عدم سوپیشینه و مدرک زبان آلمانی، گفته شود که مدارک شما به صورت عادی قابل معادل‌سازی نیست. در این صورت می‌بایست با شرکت در یک آزمون ارزیابی، مشخص شود که سطح سواد شما از نظر آموزش پزشکی در آلمان چقدر است.

نام این آزمون معادل‌سازی برای رشته پزشکی Kenntnisprüfung است که از دو مرحله شفاهی و بالینی تشکیل می‌شود. این آزمون در ایالت‌های مختلف آلمان برگزار می‌شود و برای شرکت در آن باید حداقل از ۶ ماه قبل ثبت‌نام کرد.

در خصوص رشته‌ی پرستاری خدمت متقاضیان گرامی باید بگوییم که چنانچه مدرک تحصیلی شما قابل قبول نباشد، باید در یک دوره‌ی آموزشی ۲ الی ۳ ساله شرکت کنید. پس از اتمام دوره با شرکت در آزمون staatliche prüfung که شامل بخش‌های عملی، کتبی و شفاهی است، دانش شما سنجیده شده و مدرکتان معادل‌سازی می‌شود. پس از آن اجازه‌ی کار دریافت کرده و می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان

برای دریافت ویزای کاری آلمان برای کادر درمان بسته به روش مهاجرتی‌ای که انتخاب کرده‌اید، باید مدارک خاصی را به سفارت این کشور ارائه کنید. مدارک هویتی، تحصیلی و کاری شما در سفارت آلمان مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد و چنانچه واجد شرایط دریافت ویزا بودید، ویزای کاری شما صادر می‌شود.

لیست برخی از مدارک لازم برای مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان عبارتند از:

 • داشتن حداقل دو سال سابقه‌ی کاری مرتبط به رشته‌ی تحصیلی
 • داشتن تسلط به زبان آلمانی تا سطح  B2(گاه مدرک زبان نیز از متقاضی خواسته می‌شود.)
 • ارائه‌ی گواهی تمکن مالی (در صورت داشتن جاب آفر نیازی به اثبات تمکن مالی و ارائه‌ی گواهی نیست.)
 • ارائه‌ی مدارک مربوط به سوابق شغلی
 • ارائه‌ی اصل مدارک تحصیلی
 • ارائه‌ی انگیزه‌نامه که علت انتخاب آلمان و هدف از مهاجرت به این کشور را شرح دهد.
 • ارائه‌ی بیمه مسافرتی با سقف پوشش کافی

چه مشاغلی شامل ویزای کاری آلمان برای کادر درمان می‌شوند؟

با اینکه تقاضا برای مشاغل مختلف حوزه‌ی پزشکی و پیراپزشکی وجود دارد، ولی برخی از این مشاغل محبوب‌تر هستند. لیست این مشاغل را می‌توانید در جول زیر مشاهده کنید.

مشاغل مورد نیاز آلمان در حوزه‌ی کادر درمان و پزشکی

پزشک اطفال

پزشکی انفورماتیک

پزشک عمومی

پزشک پوست و مو و تغذیه

چشم پزشک

دندانپزشک

روانپزشک

داروساز

جراح عمومی و دستیار

بینایی سنجی

ارتوپد

پزشک زنان و زایمان

علوم آزمایشگاهی

فوریت‌های پزشکی

ایمنی شناسی و آلرژی

کارشناس مامایی

فیزیوتراپی

تکنسین اتاق عمل

فناوری پرتوشناسی

ژنتیک

متخصص هوشبری

اورولوژیست

متخصص قلب و عروق

پرستار

 

مدت اعتبار ویزای کاری آلمان برای کادر درمان

اگر از طریق داشتن جاب آفر کادر درمان برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام کنید، می‌توانید ویزای موقت دو ساله (یا بیشتر، با توجه به نوع قرارداد) دریافت کنید. پس از اتمام اعتبار ویزا در صورتی که قرارداد خود را تمدید کنید و یا در مرکزی دیگر شروع به کار کنید، می‌توانید ویزای خود را برای دو یا سه سال دیگر تمدید کنید.

پس از گذشت ۵ سال از زمان اقامت موقت شما در آلمان و انجام کار قانونی در این کشور، می‌توانید درخواست اقامت دائم برای خود و خانواده‌تان دهید.

برای دریافت تابعیت و پاسپورت آلمانی اما باید ۸ سال صبر کنید (یعنی ۳ سال بعد از دریافت اقامت دائم). چنانچه در ۸ سال گذشته مرتکب جرم نشده باشید و مسلط به زبان آلمانی باشید، شرایط لازم برای درخواست پاسپورت آلمانی را خواهید داشت.پرسش‌های متداول 

بله؛ برای اینکه بتوانید جاب آفر و یا ویزای کاری دریافت کنید لازم است تا مسلط به زبان آلمانی باشید و مدرک زبان آلمانی تا سطح B2 داشته باشید.

با افزایش سن امکان دریافت جاب آفر سخت‌تر می‌شود، مگر آنکه دارای رزومه‌ای بسیار موفق و چشمگیر باشید. در غیر این صورت ترجیحا پیشنهاد می‌شود که زیر ۴۰ سال برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید.

در حالت کلی سه روش برای مهاجرت کادر درمان به کشور آلمان وجود دارد که عبارتند از: دریافت پیشنهاد شغلی (job offer)، اخذ ویزای جستجوی کار (job seeker) و دریافت ویزای ۱۷A. برای اطلاع از جزئیات هر روش به مقاله بالا مراجعه کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.