دریافت ویزای آلمان با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ

اوسبیلدونگ را تا چه اندازه می‌شناسید؟ آیا تاکنون شما یا اطرافیانتان برای دریافت ویزای کاری آلمان از طریق آوسبیلدونگ اقدام کرده‌اید؟ اخذ آوسبیلدونگ دارای چه مزایایی است؟ چه مشاغلی را می‌توان در ویزای کاری آلمان پیدا کرد؟ آوسبیلدونگ را چگونه باید دریافت کنیم؟ مراحل قانونی آوسبیلدونگ به چه مواردی تقسیم می‌شود؟

امروزه آوسبیلدونگ دارای طرف‌داران بسیار زیادی در سراسر جهان است و افراد بسیار زیادی در کشور ما هستند که برای ویزای کاری آلمان از طریق مؤسسات مهاجرتی معتبر اقدام می‌کنند. ویزای کاری آلمان دارای مزایا و خدمات بسیار زیادی برای مهاجران است و بسیاری از افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند به‌راحتی می‌توانند به سراغ گذراندن مراحل اخذ ویزای کاری آلمان بروند.

ویزای کاری آلمان

جالب است بدانید که کشور آلمان جز آن دسته از کشورهایی است که دارای کمبود نیروی کار است و همین موضوع باعث شده است تا برای جبران این تعداد نیروی کار از مهاجرین کشورهای دیگر استفاده کند. ویزای کاری آلمان تنها برای افراد متخصص و دارای مهارت‌های خاص نیست. تمامی متقاضیانی که دارای شرایط استاندارد اخذ آوسبیلدونگ هستند به‌راحتی می‌توانند دوره‌های آموزشی و مهارت‌آموزی خود را در کشور آلمان بگذرانند و پس از دریافت مدرک قانونی در دوره موردنظر مشغول کار شوند.

در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که ویزای آوسبیلدونگ و جاب افر دو نوع از ویزای کاری آلمان به‌حساب می‌آیند که در میان ایرانیان بسیار متقاضی دارند و افراد بسیار زیادی به دنبال دریافت این ویزاها هستند.

اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی را در مورد ویزای کاری آلمان به دست آورید به شما توصیه می‌کنیم که در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا تمامی نکاتی را که باید در مورد ویزای کاری آلمان بدانید را به طور کامل به شما توضیح دهیم.

 آوسبیلدونگ چیست؟

ویزای کاری آلمان دارای انواع مختلفی است که یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها آوسبیلدونگ است. کسانی که به دنبال ویزای کاری آلمان هستند باید حتماً با آوسبیلدونگ آشنا شوند تا بتوانند انتخاب مناسبی داشته باشند. در اصطلاح به دوره کارآموزی در کشور آلمان، آوسبیلدونگ گفته می‌شود.

این دوره  بسیار کارآمد است و افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند معمولاً به‌راحتی می‌توانند وارد بازارهای کاری آلمان شوند. ازآنجایی‌که دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ به‌صورت عملی و تئوری است و همه کارآموزان این دوره‌ها می‌توانند در کمپانی‌های بزرگی همچون دایملر، الیانز، بی‌ام‌دبلیو و زیمنس مشغول کار شوند و حقوق نسبتاً مناسبی را برای گذران زندگی خود در این کشور به دست آورند.

شما باید بدانید که این دوره‌ها تنها مخصوص رشته‌های فنی و نسبتاً سخت نیست و مشاغل ساده‌ای همچون آشپزی، خدمتکاری، رانندگی و امثال این رشته‌ها نیز می‌شود و افراد می‌توانند باتوجه‌به علایق و سلایقی که دارند در این رشته‌ها مشغول کار شوند و از خدمات و امکانات کشور آلمان استفاده کنند.  

باتوجه‌به توضیحات بالا می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که برای دریافت آوسبیلدونگ ویزای کاری آلمان نیازی به مدارک تحصیلی بسیار تخصصی و پیشرفته نیست و شما حتی با داشتن مدرک دیپلم و یا حتی گذارندن ۹ سال تحصیلی در ایران نیز می‌توانید این نوع ویزای کاری را دریافت کنید.

البته جالب است بدانید که تا سال ۲۰۲۰ برای شرکت در این دوره‌ها شرکت‌کنندگان الزاما باید مقیم کشور آلمان می‌بودند؛ اما از این سال با توجه به نیاز بازار کار این کشور به نیروهای انسانی ماهر با تغییرات قانونی شرکت در این دوره‌ها برای افراد غیرمقیم در آلمان نیز مجاز شد که براساس همین قانون نیز افراد از کشورهایی مانند ایران می‌توانند با جلب اعتماد کارفرمایان در آلمان و دریافت قرارداد کارآموزی در این دوره‌ها شرکت کنند.

از دیگر مسائلی که باید در مورد آوسبیلدونگ ویزای کاری آلمان بدانید آن است که این نوع ویزا دارای شرایط سنی خاصی است و افراد در سنین بالاتر یا پایین‌تر از حد میانگین نمی‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. میانگین سنی برای اخذ آوسبیلدونگ کشور آلمان حدود ۲۰ الی ۲۵ سال است. افرادی که میانگین سن آنها بین ۲۵ الی ۳۰ قرار می‌گیرد هم می‌توانند در شرایط استثنا  به کمک یک مؤسسه مهاجرتی معتبر اقدام کنند.

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ به چه مواردی تقسیم می‌شوند؟

دوره‌های آوسبیلدونگ در المان دارای دو نوع است. به طور خلاصه به این دو مورد اشاره می‌کنیم تا آگاهی شما در این حوزه افزایش پیدا کند:

(schulische ausbildung)- آوسبیلدونگ آلمان با تحصیلات مدرسه‌ای: آوسبیلدونگ آلمان با تحصیلات مدرسه‌ای معمولاً توسط کالج‌های حرفه‌ای یا دانشکده‌های فنی حرفه‌ای آموزش داده می‌شود. پس هم مراکز خصوصی و هم مراکز دولتی می‌توانند آموزش‌های لازم را در این زمینه ارائه دهند. تفاوتی که میان این دو مرکز آموزشی وجود دارد آن است که در مراکز دولتی دیگر نیاز نیست تا شهریه پرداخت شود و در مراکز خصوصی باید شهریه و هزینه‌های تحصیل از جانب فرد محصل پرداخت شود.

مسئله مهمی که باید به آن دقت کنید آن است که در این نوع دوره‌های آوسبیلدونگ معمولاً اکثر آموزش‌ها به‌صورت تئوری ارائه می‌شوند و تا زمانی که دوره‌های تئوری به اتمام نرسند افراد نمی‌توانند دوره‌های عملی را نیز پشت سر بگذارند.

در دوره‌های تحصیلات مدرسه‌ای دیگر دستمزدی برای کارآموزی به افراد ارائه نمی‌گردد و افراد این اختیار قانونی را دارند تا به‌صورت جداگانه در هفته به میزان ۱۰ ساعت مشغول فعالیت و کار باشند.

(Duale Ausbildung)- آوسبیلدونگ  دوگانه آلمان: همان‌طور که از نام این نوع دوره‌های آموزشی پیدا است، افرادی که برای آوسبیلدونگ دوگانه اقدام می‌کنند به‌راحتی با یک تیر دو نشان را می‌زند. افرادی برای شرکت در این دوره‌ها باید در ابتدا در یک شرکت استخدام شوند و در مدرسه‌های فنی ۴۰ درصد از زمان هفتگی که در اختیار دارند را در آموزش‌های تئوری را می‌گذرانند و باقی زمان خود را در همان شرکتی که استخدام شده‌اند به‌صورت عملی کار می‌کنند و از این طریق دوره‌های کارآموزی خود را نیز می‌گذرانند. این ترکیب معمولاً به صورت ۳ روز حضور در محل تحصیل و گذراندن آموزش‌های تئوری و ۲ روز حضور در محل کار و مهارت‌آموزی است.

آوسبیلدونگ آلمان دوگانه یا مدرسه‌ای؟

هنگامی که در مورد آوسبیلدونگ آلمان با تحصیلات مدرسه‌ای صحبت می‌کنیم، ممکن است این سؤال برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که آوسبیلدونگ مدرسه‌ای بهتر است یا دوگانه؟ کدام یک از این گزینه‌ها دارای مزیت‌های بیشتری هستند؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که امروزه بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که برای آوسبیلدونگ دوگانه اقدام کنند. این نوع ویزای کاری علاوه بر آنکه شغل افراد را تأمین می‌کند و باعث می‌شود تا دوره کارآموزی آنها سپری شود دارای آموزش‌های تئوری است و همین موضوع باعث می‌شود تا دانش و تخصص افراد متقابلاً افزایش پیدا کند.

از دیگر مزایای آوسبیلدونگ دوگانه آن است که افراد آموزش‌دیده پس از گذراندن دوره کارآموزی و تحصیلی خود به‌راحتی می‌توانند با رزومه کاری خوبی که در دست دارند برای استخدام در شرکت‌های معروف و کمپانی‌های حرفه‌ای اقدام کنند.

افراد پس از شاغل شدن و گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ دوگانه می‌توانند پس از ۵ سال برای اخذ اقامت دائم از طریق روش‌های قانونی و حقوقی اقدام کنند و از مزیت‌های اقامت دائمی در کشور آلمان بهره‌مند شوند.

شرایط دریافت آوسبیلدونگ

دریافت ویزای کاری آلمان دارای شرایط خاصی است. به طور خلاصه به چند مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین شرایط آوسبیلدونگ اشاره می‌کنیم:

آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی باید به‌صورت رسمی ترجمه شود.

توجه داشته باشید که برای آوسبیلدونگ دوگانه حتماً باید کارفرمای شرکت یا کمپانی که می‌خواهید دوره کارآموزی خود را در آن بگذرانید تقاضای نیروی کار کرده باشد.

محل اقامت شما در دوره آموزشی به طور صددرصد با کارفرما نیست و ما باید قبل از ورود به این دوره این موارد را بررسی کنید و در مورد آن آگاهی پیدا کنید.

برای آنکه بتوانید در دوره‌های آوسبیلدونگ شرکت کنید شما باید با زبان آلمانی در حد متوسط (B1) آشنایی داشته باشید و مدرک خود را نیز به کارفرما ارائه دهید.

بعد از آنکه مدارک ترجمه شده فرد متقاضی انجام شد باید تأییدیه سفارت اخذ شود و مهر دادگستری ضمیمه آن شود.

متقاضیان باید حداقل حدود ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ یورو تمکن مالی ارائه کنند.

محدودیت سنی برای اخذ آوسبیلدونگ وجود ندارد؛ اما بازه سنی حدود ۲۰ الی ۲۵ برای آن ایده‌­آل است و سن زیر ۳۰ سال شانس یافتن کارفرما و اخذ ویزای کارآموزی را بالا می‌­برد.

رشته‌های مختلف آوسبیلدونگ

به چند مورد از معروف‌ترین و پر طرف‌دارترین رشته‌های آوسبیلدونگ اشاره می‌کنیم:

دریافت ویزای کاری آلمان سخت است؟

اگر شما جزو کسانی هستید که می‌خواهید برای دریافت ویزای کاری آلمان از طریق دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ اقدام کنید و نمی دانید که باید از چه کسی در این زمینه کمک بگیرید و از مراحل آن آگاهی ندارید به شما توصیه می کنیم که به سراغ افراد متخصص و با تجربه در این زمینه بروید.

گروه مهاجرتی اقلیما یکی از باتجربه‌ترین شرکت‌هایی است که دارای کارشناسان متخصص در زمینه ارائه مشاوره و دریافت ویزای کاری آلمان از طریق آوسبیلدونگ است. عموم مردم می‌توانند به‌راحتی با گروه مهاجرتی اقلیما تماس بگیرند و سؤالات خود را در جلسات مشاوره‌ای بپرسند. توجه داشته باشید که مشاوره با کارشناسان اقلیما کاملاً رایگان است و هیچ محدودیتی در زمینه ارائه این خدمات وجود ندارد. 

 اگر شما نیز جز کسانی هستید که قصد دارید اقامت فرانسه را از طریق تمکن مالی بدست آورید به شما توصیه می کنیم که همین الان می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت و اقامت یا ویزای کوتاه مدت اطلاعات خود را ثبت نمایید تا کارشناسان  متخصص و با تجربه اقلیما با شما تماس بگیرید و از مزایای خدمات مشاوره ای استفاده کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.