ویزای کاری کرواسی

شرایط کار در کرواسی به چه صورت است؟ برای گرفتن ویزای کاری کرواسی چه مراحلی را باید طی کرد؟ موسسات کاریابی معتبر کرواسی کدامند؟ ویزای کاری کرواسی چقدر اعتبار دارد؟ شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری کرواسی چیست؟ مشاغل پرتقاضا در کرواسی کدامند؟ میانگین حقوق ماهانه در کرواسی چقدر است؟ هزینه‌های زندگی در کرواسی به چه صورت است؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کرواسی کدامند؟ آیا با ویزای کاری کرواسی می‌توان به اروپا مهاجرت کرد و پاسپورت اروپایی گرفت؟

کرواسی از کشورهای اروپای شرقی است که در سال اخیر عضو حوزه‌ی شنگن شده و کنترل‌های مرزی خود را برای مردم ساکن در منطقه شنگن برداشته است. عضو شدن در حوزه شنگن تاثیر بسیاری بر اقتصاد این کشور خواهد داشت؛ چرا که اقتصاد کرواسی، یک اقتصاد خدماتی است و گردشگری یکی از شاخه‌های درآمدزای آن محسوب می‌شود. در کنار مشاغل خدماتی، کشاوری، صنعت، فرآوری غذا و نوشیدنی، داروسازی و … نیز از جمله مشاغل پیشرو در کرواسی‌اند.

با اینکه ویزای کاری کرواسی نسبت به ویزای کاری سایر کشورهای اروپایی شناخته شده و معروف نیست، اما دریافت آن مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت. با دریافت ویزای کاری کرواسی می‌توان به همراه خانواده به کرواسی مهاجرت کرده و شهروند اروپایی شد، از خدمات اجتماعی و رفاهی این کشور استفاده کرد، در مدارس اروپایی تحصیل کرد و بدون نیاز به ویزا به کشورهای حوزه‌ی شنگن سفر کرد.

قانون کار در کرواسی

پیش از اخذ ویزای کاری کرواسی و مهاجرت به این کشور بهتر است تا با قانون کار کرواسی آشنا شوید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا یک دیدکلی در مورد شرایط کار در کرواسی داشته باشید.

 • برای کار در کرواسی لازم است تا فرد حداقل ۱۵ ساله باشد.
 • میزان ساعت کاری در هر هفته براساس قانون کار حداکثر ۴۰ ساعت (۸ ساعت در روز با نیم ساعت زمان اضافی برای صرف ناهار) است؛ اما در صورت توافق کارفرما و کارمند، امکان اضافه کاری تا ۶۰ ساعت در هفته نیز وجود دارد.
 • روزهای کاری مانند سایر کشورهای اروپایی از دوشنبه الی جمعه است.
 • حداقل روزهایی که برای مرخصی در نظر گرفته شده است، ۲۸ روز در سال است. توجه داشته باشید که تعطیلات رسمی و عمومی شامل این ۲۸ روز مرخصی نمی‌شوند.
 • تمامی کارمندان و کارگران می‌توانند ۴۲ روز مرخصی استعلاجی، ۷ روز مرخصی سالانه دریافت کنند. همچنین ۱۳ روز تعطیلات سالانه‌ی عمومی نیز خواهند داشت.
 • اگر کاری سخت و طاقت‌فرساست، باید متناسب با آثار زیان‌بار آن، ساعت کاری کاهش یابد.
 • کارفرما می‌بایست کارگر یا کارمند خود را پیش از استخدام از خطرات شغلی موجود آگاه کند.
 • چنانچه تعداد کارکنان یک کارفرمایی بیشتر از ۲۰ شوید، باید شخص دیگری را نیز استخدام کند تا علاوه بر خود، شکایات کارکنان را دریافت کرده و به آنها رسیدگی کند.
 • هرگونه تبعیض در محیط کار که مربوط به نژاد، رنگ، جنسیت، گرایش جنسی، وضعیت مالی، عقاید سیاسی، زبان، مذهب، وضعیت تاهل و …. باشد، اکیدا ممنوع است.
 • در کرواسی سن بازنشستگی برای مردان ۶۵ سال و برای زنان ۶۲ سال و ۹ ماه است. کارکنان آقایی که به سن ۶۰ سالگی رسیده‌اند و حداقل ۳۵ سال حق بیمه‌ی خود را پرداخت کرده‌اند، می‌توانند مستمری بازنشستگی دریافت کنند. کارکنان خانم نیز چنانچه به ۵۷ سال و ۹ماه رسیده باشند و حداقل ۳۲ سال و ۹ ماه از پرداخت حق بیمه‌ی آنها گذشته باشد، می‌توانند مستمری دریافت کنند.

شرایط لازم برای گرفتن ویزای کاری کرواسی

کرواسی برخلاف کشورهای صنعتی بزرگی چون آلمان دارای جمعیت جوان و نیروی کار مناسب است. اما از آنجایی که کشوری در حال رشد و توسعه است، پذیرای افراد دارای تخصص و مهارت بالا برای توسعه صنایع و مشاغل خود در حوزه‌های مختلف است. به همین علت هم بازار کار در کرواسی رقابتی است و برای اینکه بتوانید ویزای کاری کرواسی را دریافت کنید، باید شایستگی و مهارت خود را نشان دهید.

توجه داشته باشید که شرایط استخدام و اخذ ویزای کاری کرواسی ممکن است برای مشاغل مختلف، متفاوت باشد و برخی شرایط ویژه به آن اضافه و یا از آن کم شود. اما در حالت کلی شرایط ابتدایی لازم برای دریافت ویزای کاری کرواسی عبارتند از:

 • سابقه‌ی کار: فرد باید حداقل ۱ الی۲ سال سابقه‌ی کار در شغلی مرتبط داشته باشد.
 • سن متقاضی: متقاضی باید دارای حداقل سن ۱۸ سال تمام برای کار در کرواسی باشد.
 • پاسپورت: ارائه‌ی پاسپورتی معتبر با حداقل ۲ الی ۳ سال اعتبار مورد نیاز است.
 • تسلط به زبان: متقاضی برای اینکه بتواند در کرواسی کار کند، باید قادر به خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی یا زبان کرواتی باشد.
 • گواهی سو پیشینه: فرد باید بتواند گواهی عدم سوپیشینه کیفری ارائه دهد.

درصورتی که دارای شرایط اولیه‌ی مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کرواسی بودید می‌توانید برای مشاوره‌ی رایگان، با کارشناسان اقلیما تماس بگیرید. کارشناسان ما شرایط شما را بررسی کرده و شما را راهنمایی خواهند کرد. همچنین می‌توانند صفر تا صد مراحل اخذ ویزای کاری کرواسی را به نمایندگی از شما در کمترین زمان ممکن انجام دهند. از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ با ما در ارتباط باشید.

نحوه دریافت ویزای کاری کرواسی

برای دریافت ویزای کاری کرواسی لازم است تا در ابتدا یک پیشنهاد کاری معتبر و رسمی از کارفرمای مقیم کرواسی داشته باشید. این جاب آفر هدف از سفر شما به کرواسی را مشخص کرده و شرایط زندگی و کاری شما را در کرواسی بیان خواهد کرد. به همین دلیل در مرحله اول باید به دنبال موسسات معتبر برای کاریابی در کرواسی بگردید. (در ادامه مقاله لیستی از موسسات معتبر کاریابی در کرواسی را ارائه کرده‌ایم.)

پس از دریافت پیشنهاد کاری و درج شدن توافقات شما با کارفرما در این پیشنهاد، می‌تواند مراحل لازم برای اخذ ویزای کاری کرواسی را آغاز کنید. به سفارت یا کنسولگری کرواسی مراجعه کنید تا بتوانید درخواست خود را مبنی بر دریافت ویزا ارائه کنید. فراموش نکنید که پیش از مراجعه به سفارت باید وقت ملاقات بگیرید. در این میان باید لیست مدارک لازم را نیز براساس دسته‌بندی سفارت تهیه کنید.

پس از آنکه مدارک و درخواست خود را تحویل سفارت یا کنسولگری دادید، باید منتظر اعلام نتیجه بررسی پرونده‌تان بمانید. اگر نتیجه درخواست شما مثبت بود، به مجوز کار کرواسی نیز نیاز خواهید داشت. هزینه‌ی صدور این مجوز ۱۲۸ دلار خواهد بود و معمولا ۱ الی ۲ سال اعتبار دارد. تقریبا پس از آنکه هزینه‌های مربوطه را پرداختید، ۲۱ روز طول می‌کشد تا مجوز کار شما صادر شد.

اگر از شرایط کاری خود در این کشور راضی بودید و کارفرمای شما مایل به تمدید قراردادتان بود، می‌توانید ویزای کاری کرواسی خود را حداقل ۶۰ روز مانده به انقضای آن تمدید کنید. در صورت تمدید، مجددا ۲ سال دیگر می‌توانید در کرواسی زندگی کنید.

خبر خوب اینکه با گذشت مدت ۵ سال از کار و زندگی شما در کرواسی، امکان ارائه درخواست برای دریافت اقامت دائم وجود دارد. با دریافت اقامت دائم دیگر هیچ مشکلی برای زندگی و کار در اتحادیه‌ی اروپا نخواهید داشت.

پس از گذشت ۱ سال از زمان اقامت دائم نیز امکان درخواست پاسپورت و شهروندی کرواسی وجود دارد. از مزایای انتخاب کرواسی این است که هزینه‌های زندگی در این کشور کمتر از سایر کشورهای اروپایی است و در نهایت شهروندی اروپایی را نه تنها برای متقاضی اصلی بلکه برای اعضای خانواده او نیز به ارمغان می‌آورد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کرواسی

اگر تصمیم خود را برای گرفتن ویزای کاری کرواسی گرفته‌اید، مدارکی که باید آماده کرده و تحویل سفارت دهید شامل موارد زیر خواهند بود:

 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌ی درخواست ویزای کاری کرواسی (هزینه‌ی درخواست ویزا ۳۵ دلار است.)
 • ارائه‌ی پاسپورت معتبر با اعتباری حداقل ۲ الی ۴ ساله
 • ارائه‌ی یک قطعه عکس در اندازه‌ی عکس پاسپورت با پس‌زمینه‌ی سفید
 • ارائه‌ی بیمه خدمات درمانی با حداقل سقف پوشش ۳۰ هزار یورو و به مدت اقامت شما در کرواسی.
 • ارائه‌ی جاب آفری معتبر از سوی کارفرمای مقیم کرواسی یا یک قرارداد کاری
 • ارائه‌ی مدارکی مبنی بر داشتن صلاحیت و مهارت علمی و عملی کافی برای کار در کرواسی
 • ارائه گواهی تمکن مالی و گردش حساب بانکی حداقل ۶ ماه اخیر (حداقل موجودی حساب باید ماهانه ۵۴۵ دلار باشد.)

نکته مهم: باتوجه به حوزه‌ی شغلی‌ای که برای دریافت ویزای کاری آن اقدام می‌کنید، ممکن است برخی مدارک اضافی نیز از شما خواسته شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پیش از تحویل مدارک به سفارت حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. مشاوره با کارشناسان گروه اقلیما رایگان است؛ تنها کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

 

مشاغل مورد نیاز کرواسی

پیدا کردن شغل مناسب در یک کشور خارجی ساده نیست. نه تنها برای استخدام در کرواسی برای استخدام و دریافت ویزای کاری سایر کشورهای اروپایی نیز شرایط رقابتی است و باید رزومه‌ای قوی و مهارتی چشمگیر برای استخدام داشته باشید. هر چه حوزه شغلی شما پرتقاضاتر باشد، یافتن شغل نیز سخت‌تر خواهد بود.

مشاغل مورد نیاز کرواسی براساس آمار سال ۲۰۲۳ به صورت زیر است:

حوزه‌ی شغلی

لیست مشاغل مورد نیاز

صنایع ساختمانی، تولیدی و فرآوری

قفل‌ساز، لوله‌کش، نقاش، سقف‌ساز،آجرپز، نجار، جوشکار، نصاب گرمایش و تهویه مطبوع، عایق رطوبتی، نصب‌کننده فلزات سازه، نصاب المان‌های ساختمانی، اپراتور ماشین‌آلات ساختمانی، سنگ‌تراش، جابجایی جرثقیل، نصاب برق، مخزن کاشی و سرامیک، ایزوله، الکترومونتر، تعمیرکار برق

حمل و نقل

مکانیک خودرو، راننده کامیون، راننده کامیون با تریلر

گردشگری و هتلداری

سرآشپز ملی، قصاب، نانوا، آشپز، قناد

مراقبت‌های بهداشتی و خدمات اجتماعی

پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، تکنسین‌های پزشکی

خدمات مدیریت و فناوری اطلاعات  

برنامه‌نویس، طراح رابط کاربری، مدیر سیستم

 

موسسات کاریابی معتبر در کرواسی

همانطور که قبلا گفتیم برای اخذ ویزای کاری کرواسی لازم است تا فرد دارای پیشنهاد کاری یا جاب آفر باشد. یکی از راه‌های پیداکردن پیشنهاد کاری، مراجعه به موسسات کاریابی معتبر در کرواسی یا جستجو در وبسایت‌های آنان است. در جداول زیر می‌توانید لیستی از این موسسات و وبسایت‌ها را مشاهده کنید:

موسسات کاریابی معتبر کرواسی

B4b.d.o.o

SELECTIO

Scalable Global Solutions JSC

DEKRA Employment

Profesio

Itialus

 

وبسایت‌های معتبر کاریابی در کرواسی

jooble.org

Global Medical Careers

posao.hr

moj-posao.net

hzz.hr

adplist.org

 

با کمک موسسات و وبسایت‌های بالا می‌توانید به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازید؛ تنها مشکل این روش زمانبر بودن آن است. در واقع برای اینکه بتوانید شغلی متناسب با شرایط و مهارت‌های خود پیدا کنید باید زمان زیادی را صرف کنید. برای جلوگیری از اتلاف وقت پیشنهاد می‌کنیم تا با کارشناسان گروه اقلیما تماس بگیرید. مشاوران ما شرایط شما را سنجیده و بهترین پیشنهاد کاری را به شما ارائه خواهند کرد.پرسش‌های متداول 

بله؛ پس از اینکه متقاضی اصلی ویزای کاری کرواسی را دریافت کرد باید برای دریافت اقامت موقت یک یا دو ساله درخواست دهد. پس از دریافت اقامت حداقل یکساله می‌تواند ویزای همراه دریافت کرده و خانواده‌ی خود را هم به کرواسی ببرد.

خیر؛ نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان نیست. تنها باید متقاضی مسلط به زبان انگلیسی باشد و بتواند به زبان انگلیسی حرف بزند، بنویسد و بخواند.

برای اینکه متقاضی بتواند اقامت دائم کرواسی را دریافت کند، باید ۵ سال بدون وقفه در این کشور کار و زندگی کرده باشد. توجه کنید که متقاضی نباید بیشتر از ۶ ماه از کشور خارج شود و یا به سفر بروند. در طول ۵ سال نیز نباید مدت غیبت او از کشور بیشتر از ۱۰ ماه باشد. همچنین در زمان ارائه درخواست اقامت دائم هم باید دارای اقامت موقت قانونی و معتبر باشد.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.