اقامت پرتغال با ویزای D7 (ویزای تمکن مالی پرتغال یا ویزای بازنشستگان)

کشور پرتغال یکی از جذاب‌‌ترین گزینه‌‌ها برای اقامت دائم و گذران زندگی است. علت آن از یک سو شرایط بسیار مطلوب زندگی در پرتغال (کیفیت زندگی، رشد اقتصادی، امنیت، آب و هوا، فرهنگ، خدمات عمومی، هزینه‌‌های پایین) و از سوی دیگر، برنامه‌‌های متنوع دولت برای اعطای اجازه‌‌ی اقامت به متقاضیانِ دارای شرایط مختلف است. از طرفی پرتغال با عضویت در اتحادیه‌‌ی اروپا و منطقه‌‌ی شنگن به نوعی دروازه‌‌ی ورود به اروپا نیز محسوب می‌‌شود و اخذ اقامت دائم پرتغال در واقع به معنی کسب حقوق شهروندی در سراسر اروپاست. در این یادداشت، شما را با روش کسب اقامت از طریق تمکن مالی پرتغال آشنا می‌‌کنیم. اگر پاسخ سؤالات‌‌تان را در این متن پیدا نکردید، لطفاً با ما تماس بگیرید یا برای‌‌مان پیام و کامنت بنویسید.

ویزای D7 پرتغال چیست؟

یکی از طرح‌‌های پیشنهادی پرتغال برای اخذ اقامت دائم ویزای D7 نام دارد که با عناوین دیگری همچون «ویزای تمکن مالی»، «ویزای صاحبان املاک»، «ویزای بازنشستگان»، «ویزای مستمری‌‌بگیران»، «ویزای خودحمایتی»، و «ویزای درآمد ثابت» (Portugal Passive Income Visa) نیز شناخته می‌‌شود و یکی از انواع ویزای پرتغال است. این نوع ویزا برای کسانی پیش‌‌بینی شده که دارای یک درآمد ماهانه‌‌ی ثابت هستند که بابت آن اشتغال شخصی ندارند (مثلاً حقوق بازنشستگی، اجاره‌‌بهای ملک، سود ماهانه‌‌ی سرمایه، یا هر نوع منبع درآمد ثابت دیگر). ویزای تمکن مالی یا بازنشستگان پرتغال یک ویزای اقامت موقت است که پس از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم را برای شما فراهم می‌‌کند. کارت اقامت موقت از همان ابتدا به صورت دو ساله و سپس یک دوره‌‌ی ۳ ساله برای شما صادر می‌‌شود.

شرایط اخذ اقامت پرتغال از طریق ویزای D7

شرایط تمکن مالی پرتغال: اصلی‌‌ترین مسأله در مورد اخذ ویزای D7 تمکن مالی به صورت درآمد پایدار است، به نحوی که فرد بتواند هزینه‌‌های زندگی در پرتغال را برای خود و خانواده‌‌اش تأمین کند. توجه کنید که این درآمد ثابت باید بدون احتساب درآمد احتمالی فرد از کار در پرتغال باشد (یعنی درآمد بدون اشتغال به کار باشد) و از خارج از کشور پرتغال تأمین شود. میزان این درآمد ثابت بنا بر اعلام دولت پرتغال از این قرار است:

شرط حضور در تمکن مالی پرتغال: شرط دوم مربوط به مدت حضور در خاک پرتغال است. دارنده‌‌ی ویزای D7 در دوره‌ی اقامت ۲ ساله‌ی اول باید حداقل ۱۶ ماه در پرتغال حضور داشته باشد و نباید بیشتر از ۶ ماه متوالی خارج از پرتغال بماند. اما در دوره‌ی ۳ ساله‌ی بعدی شرایط ساده‌تر است چرا که متقاضی باید در کل ۳ سال فقط ۶ ماه در پرتغال زندگی کند و بیشتر از ۲۴ ماه متوالی خارج از پرتغال نباشد.

درخواست ویزای D7 پرتغال: نکته‌‌ی دیگر این که برای درخواست ویزای تمکن مالی یا همان D7 باید از طریق سفارت پرتغال در کشور خود اقدام کنید، چرا که درخواست این ویزا از داخل پرتغال امکان‌‌پذیر نیست (حتی اگر با ویزای توریستی شنگن به آنجا وارد شوید).

مزایای اخذ ویزای D7 پرتغال

ویزای D7 پرتغال راهی است برای اقامت در اروپا. با اخذ این ویزا، علاوه بر بهره‌‌مندی از امکانات پیشرفته‌‌ی زندگی در پرتغال، در نهایت برای خود و خانواده‌‌تان حق شهروندی در اروپا را به دست خواهید آورد. برخی از مزایای کسب ویزای تمکن پرتغال:

مراحل اخذ ویزای D7 پرتغال

ویزای اولیه برای ورود به پرتغال فقط ۴ ماه اعتبار دارد، از این رو پس از ورود به پرتغال، لازم است با مراجعه به اداره‌‌ی مهاجرت پرتغال (SEF) درخواست خود را برای اجازه‌ی اقامت اعلام کنید. با تأیید درخواست شما، اولین کارت اقامت با اعتبار ۲ سال برای شما صادر می‌‌شود. پس از آن، می‌‌توانید کارت اقامت خود را یک دوره‌‌ی ۳ ساله تمدید کنید. با اتمام ۵ سال اقامت موقت، شما شرایط لازم برای درخواست اقامت دائم را خواهید داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای D7

آماده‌‌سازی و ارائه‌‌ی دقیق و درست مدارک همواره مرحله‌‌ی بسیاری مهمی در فرایند درخواست ویزا محسوب می‌‌شود. از این رو، همیشه بهتر است پیش از تهیه و تکمیل مدارک با کارشناسان باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

توجه

تمام مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه‌‌ی رسمی شوند.

۱ – فرم درخواست ویزای شنگن بلندمدت پرتغال.

۲ – پاسپورت یا گذرنامه‌ی معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار و تصویر تمام ویزاهای قبلی.

۳ – اصل و ترجمه‌‌ی رسمی شناسنامه و کارت ملی.

۴ – دو قطعه عکس (زمینه سفید، ابعاد ۳۵ در ۴۵ میلی‌‌متر).

۵ – گواهی عدم سوءپیشینه (حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد).

۶ – بیمه‌‌ی مسافرتی.

۷ – وکالت‌نامه‌ی درخواست بررسی گواهی عدم سوءپیشینه از سوی اداره مهاجرت SEF.

۸ – مدرک محل اسکان در پرتغال (رزرو هتل، قرارداد اجاره، یا دعوت‌‌نامه.)

۹ – اظهارنامه‌‌ی شخصی مبنی بر مدت و محل اقامت.

۱۰ – شماره‌ی مالی پرتغال (شماره‌‌ی شناسایی مالیاتی NIF).

۱۱ – اظهارنامه‌‌ی شخصی مبنی بر اطلاع از ممنوعیت ورود به پرتغال بدون ویزا.

۱۲ – سابقه‌‌ی بیمه (دفترچه‌‌ی بیمه و نامه‌‌ی تأیید سابقه‌‌ی بیمه).

۱۳ – مدارک تمکن مالی (پرینت گردش حساب و نامه‌‌ی تمکن مالی با مُهر بین‌‌المللیِ بانک).

۱۴ – مدارک نشان‌دهنده‌ی صلاحیت درخواست اقامت پرتغال (حقوق ماهانه‌‌ی ثابت):

خدمات گروه اقلیما برای دریافت اقامت تمکن مالی پرتغال

پرسش‌های متداول

فرایند اخذ ویزای تمکن پرتغال مراحل گوناگونی دارد و از این رو دقیقاً نمی‌توان مشخص کرد که اخذ ویزا چقدر زمان می‎برد. اما بر اساس تجربه‌ی ما حدود ۸ تا ۱۰ ماه برای اخذ اقامت تمکن زمان لازم است.

ویزای تمکن مالی پرتغال (D7) یک ویزای اقامت موقت است که ابتدا به شکل ۲ ساله صادر شده و سپس در یک دوره‌ی ۳ ساله تمدید می‌شود. پس از گذشت این ۵ سال می‌توانید برای اقامت دائم پرتغال درخواست بدهید.

هزینه‌ی اقدام برای اخذ ویزا از طرف گروه اقلیما در بالا و در بخش هزینه‌ها مشخص شده است. اما از طرف دیگر، اخذ ویزای تمکن مالی، همچنان که از نام آن پیداست، مستلزم داشتن تمکن است که به صورت یک درآمد ثابت ماهانه تعریف شده که متقاضی بابت آن اشتغال ندارد. میزان این تمکن در بالا و در بخش شرایط اخذ اقامت آمده است.

میزان تمکن مالی لازم در بخش شرایط اخذ اقامت مشخص شده است.

 اگر شما نیز جز کسانی هستید که قصد دارید اقامت فرانسه را از طریق تمکن مالی بدست آورید به شما توصیه می کنیم که همین الان می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت و اقامت یا ویزای کوتاه مدت اطلاعات خود را ثبت نمایید تا کارشناسان  متخصص و با تجربه اقلیما با شما تماس بگیرید و از مزایای خدمات مشاوره ای استفاده کنید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.