ویزای تحصیلی پرتغال؛ تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان

شناخت روند دریافت ویزای تحصیلی پرتغال، نقشی بنیادین در مهاجرت تحصیلی به پرتغال دارد. بسته به مبداء متقاضی ویزای تحصیلی پرتغال، رویه‌ی قانونی برای دریافت ویزا متفاوت خواهد بود. تلاش ما بر آن است تا در ادامه‌ی این نوشتار، مؤلفه‌های مؤثر در موفقیت پرونده‌ی مهاجرتی‌تان به پرتغال را در اختیارتان قرار دهیم؛ آن هم با محوریت اخذ ویزای تحصیلی و اخذ اقامت دائم پرتغال.

گروه اقلیما، با اتّکا به تجربه‌ی ارزشمند خود، بهره‌گیری از مشاوران آگاه و ارتباط مستمر با وکلای پرتغالی، روندی امن و آسان تا اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ، پیش رویتان نهاده است. محک شما، تجربه‌‌ی ماست. با تماس بگیرید.

کشور پرتغال

ملیّت پرتغالی‌، دیرینه‌ترین ملیّت قاره‌ی اروپاست. پرتغالی‌ها مردمانی دم‌غنمیت‌شمارند و منتظر بهانه، تا رنگ و بوی شهر و کشورشان را پر از رنگ و نور و موسیقی کنند. تصویر دلخواهِ هم‌جواری با اقیانوس اطلس، و چشم‌نوازی منظره تلاقی آب و آفتاب در سراسر ساحل، پرتغال را از سایر کشور‌های اروپایی متمایز ساخته. پرتغال هم دانشگاه‎‌های معتبری دارد و هم حال و هوای دلچسبی. زندگی در پرتغال را با دریافت ویزای تحصیلی پرتغال، تجربه کنید.

بعد از اخذ ویزای تحصیلی پرتغال و ۵ سال تحصیل در این کشور، اخذ اقامت دائم پرتغال به راحتی میسر خواهد شد. اقامت در پرتغال به منزله‌ی اقامت در اتحادیه‌ی اروپا و کشوری عضو پیمان شنگن، موهبتی بی‌تکرار است.

دوره‌های تحصیلی در پرتغال

تحصیل در پرتغال، چه برای دانش‌آموزان و چه دانشجویان خارجی، در تمامی دوره‌ها امکان‌پذیر است. نگاهی گذرا به ساختار آموزشی پرتغال، سلامت و پویایی سامانه‌ی آموزشی این کشور اروپایی را نمایان خواهد ساخت.

پیش دبستانی

هم دولت پرتغال و هم نهادهای خصوصی، متصدی امر پرورش و آموزش خردسالان در پرتغال هستند. پرتغالی‌ها معتقدند نقش پیش‌دبستانی در تقویت جامعه‌پذیری و هدایت توانمندی‌های فردی و اجتماعی خردسالان، نقشی اساسی‌ست. البته ثبت‌نام خردسالان در این دوره، اجباری نیست و خانواده‌ی خردسال در این امر مختارند.

دبستان و  دوره متوسطه

تحکیم شخصیت عاطفی و اجتماعی فرد، نهادینه‌سازی خوی اجتماعی او و تسریع روند جامعه‌پذیری در کنار آموزش مهارت‌های علمی، از کارکردهای این دوره است. این امر با پروراندن توان فکری، جسمی و عاطفی فرد گره خورده و آموزه‌های بهداشت جسم و روان نیز، مزید بر آن است. نظارت بر سلامت روانی و جسمی فرد، بازده این سامانه‌‌ی پویا رو ده چندان کرده.

سن ورود به این مرحله، ۶ سالگی‌ست؛ از جمله نکات برجسته‌ی مرحله‌ی نخست تحصیل در پرتغال، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
– آموزش ریاضیات، بسط توانایی‌های زبانی، آشنایی و لمس مفاهیم بنیادین علوم تجربی
– آموزش مهارت‌های ارتباطی و شناختی افراد با برگزاری مختلط کلاس‌ها
– تصدی دولت و نهادهای خصوصی برای آموزش و پرورش کودکان
– استمرار این دوره تا سن ۱۰ سالگی فرد.

گسترش مفاهیم پایه‌ای در علوم انسانی، علوم تجربی، هنر، و علوم نظری رویکرد اصلی آموزش نوجوانان پرتغالی و سایر نوجوانان خارجی ساکن در پرتغال در این مرحله است. هم نظام آموزشی وابسته به دولت و هم نهادهای خصوصی تحت نظارت سیستم آموزشی پرتغال، مسئول اجرای این رویکردند.

در ادامه مرحله‌ی مقدماتی دوره‌ی متوسطه، سیستم آموزشی پرتغال مرحله پیشرفته‌ای را برای تعمیق مفاهیم آموزشی بنا نهاده است. علاوه بر ارتقاء آموزش مباحث طرح شده در علوم انسانی، علوم نظری، هنر، و علوم تجربی، زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم به محصلان آموزش داده می‌شود. پویایی اندیشه و نهادینه‌سازی قدرت تحلیل و تفکر هدف اصلی این دوره از تحصیل در پرتغال است.

رویکرد دولت پرتغال، پویایی تحصیل و استفاده از همه ظرفیت‌های آموزش است. بر این اساس، دولت و نهادهای غیردولتی با تأسیس مدارس بین‌المللی برای دانش‌آموزان خارجی، مهیای پذیرش محصلان غیرپرتغالی‌اَند. از نام‌آشناترین مدارس بین‌المللی پرتغال به این موارد می‌توان اشاره کرد:
مدرسه‌ی بریتانیایی لیسبون؛
مدرسه‌ی بین‌المللی اوئِیرس؛
مدرسه‌ی بین‌المللی آستوریا؛
مدرسه‌ی ابتدایی رِدبریج (سه زبانه: انگلیسی، فرانسوی، و پرتغال)؛
مدرسه‌ی فرانسوی شارل لُپیِر (فرانسوی و پرتغالی).

 دوره‌ی کارشناسی در پرتغال​

تحصیلات عالی در پرتغال بر مبنای استانداردهای جهانی ارائه می‌شود. مهمترین خصوصیات تحصیل در دوره‌ی کارشناسی در پرتغال این‌ها هستند:
– تفکیک دانشگاه‌ها به دو گرایش اصلی:شاخه‌ی علوم نظری و پلی‌تکنیک؛
– استمرار دوره طی ۴ سال؛
– ارائه‌ی دست‌کم ۱۸۰ واحد درسی در این دوره؛
– لزوم ارائه‌ی دیپلم دبیرستان برای ثبت‌نام در این دوره.

دوره‌ی کارشناسی ارشد در پرتغال

تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد در پرتغال نیز، منطبق با استانداردهای جهانی بنا نهاده شده است. مشخصه‌های بارز این دوره، این مواردند:
– دوره‌ایست ۲ ساله؛
– باحداقل ۹۰ واحد درسی در آن ارائه می‌شود
– شرط لازم برای ثبت‌نام در آن، داشتن مدرک کارشناسی‌ست.

دوره‌ی دکترا (PhD) در پرتغال

دوره‌ی دکتری در پرتغال تنها برای دانشگاه‌های علوم نظری در نظر گرفته شده است؛ چرا که به باور متولیان آموزش در پرتغال، هدف رشته‌های پلی‌تکنیک، هدفی عمل‌گرایانه است. دانشجویان برای تحصیل در دوره‌ی دکتری، بهتر است به این موارد توجه کنند:
– این دوره، ما بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد؛
– سابقه‌ی تحصیلی، نمره بالای آزمون زبان، تعدد مقالات علمی و در کل رزومه‌ی بهتر، یعنی شانس بالاتر پذیرش در دوره دکتری؛
– موارد بالا، شانس دانشجو برای دریافت بورسیه‌ی تحصیلی را نیز افزایش می‌دهد.

دانشگاه‌های پرتغال

کشور بندری پرتغال، حدود ۱۳۰ دانشگاه دارد. از این میان حدود ۷۰ دانشگاه، دانشگاه‌های پلی‌تکنیک‌اَند. تمام دانشگاه‌های پرتغال، عضو پیمانی موسوم به پیمان بولونیا هستند. عضویت پرتغال در این پیمان ضمانت اعتبار علمی و صلاحیت آموزشی تحصیل در پرتغال است.

پیمان بولونیا

پیمان یا فرآیند بولونیا (Bologna Process‎) در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه بولونیا به تصویب رسید. در ابتدا تنها ۲۹ کشور اروپایی عضو این پیمان شدند. اما به مرور ، سایر کشورهای اروپایی نیز به این فرآیند پیوستند. بر این اساس، تمام نهاد‌های آموزش عالی در اروپایی‌ موظف به بهبود و به‌روز‌آوری کیفیت آموزش عالی شده و مدارک‌شان باید همسان‌سازی شود.

رشته های دانشگاهی با زبان انگلیسی در پرتغال

کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد امور مالی، کارشناسی ارشد مدیریت، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از جمله رشته‌های فراوانی هستند که به زبان انگلیسی هم در پرتغال تدریس می‌شوند.

ویزای تحصیلی پرتغال

ویزای تحصیلی پرتغال باید به گونه‌ای باشد که اجازه حضور و تحصیل دانشجو در پرتغال را برای طولانی‌مدت، فراهم آورد. به این خاطر ویزای تحصیلی نوع D مناسب متقاضیان تحصیل در پرتغال است.

ویزای اقامتی یا بلند مدت (نوع D)

کسانی که خواهان تحصیل در پرتغال در دوره‌های متعارف تحصیلی هستند، باید از ویزای بلندمدت (نوع D) استفاده کنند. به این ویزای اقامتی هم گفته می‌شود.

اجازه ی اقامت: مهلت دریافت و شیوه ی تمدید اقامت

از بدو ورود به پرتغال تا سه ماه پس از آن، زمان تعیین شده برای دریافت اجازه‌ی اقامت پرتغال است. اجازه‌ی اقامت یک‌ساله بوده و دانشجو برای تمدید اجازه‌ی اقامت، می‌تواند به اداره‌ی «مهاجرت و مرزهای پرتغال» (SEF) مراجعه کند. اجازه‌ی اقامت پرتغال را می‌توان تا پنج سال تمدید کرد.

اجازه ی اقامت در پرتغال برای پژوهشگران

ممکن است پژوهشگری غیر اروپایی، برای انجام پژوهش‌های پست‌دکتری در پرتغال، به زمانی بیش از ۹۰ روز احتیاج داشته باشد؛ راه حل او درخواست «اجازه‌ی اقامت ویژه» است. اقامت ویژه فرصت کسب درآمد از راه همکاری با سایر پژوهشگران را نیز ایجاد می‌کند.

مزایای دریافت ویزای دانشجویی و مهاجرت تحصیلی به پرتغال

داشتن ویزای تحصیلی پرتغال و امکان بهره‌مندی از مواهب تحصیل در این کشور اروپایی، موجد چندین موهبت دیگر نیز هست. از جمله مزایای تحصیل در پرتغال بهره‌مندی از این شرایط است:

 

امکان اخذ اقامت دائم

پس از سپری شدن ۵ سال، می‌توان برای دریافت گذرنامه پرتغالی و اخذ اقامت دائم پرتغال اقدام کرد. سال‌های تحصیل دانشجو در پرتغال، جزو مدت زمان اقامت او به حساب می‌آیند. داشتن ویزای تحصیلی پرتغال، مناسب‌ترین و پرفایده‌ترین راه سکونت در پرتغال به مدت ۵ سال است.

با داشتن ویزای تحصیلی پرتغال یعنی یک حساب بین المللی هم دارید

حین پیگیری پرونده ویزای تحصیلی پرتغال، می‌بایست یک حساب بانکی بین‌المللی در اروپا افتتاح کنید. اقلیما در کمترین زمان ممکن هم برایتان حسبی بین‌المللی در پرتغال خواهد گشود و هم ویزای تحصیلی‌تان را به شما خواهد داد. داشتن حساب بانکی بین‌المللی در اروپا، به معنای بهره‌مندی از همه‌ی مواهب حساب بانکی بین‌المللی‌ست.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی پرتغال

شرایط عمومی دوران دانشجویی

هر دانشگاه بسته به اقتضائات قانونی خود، ممکن است شرایط خاصی را برای ثبت‌نام دانشجویان مد نظر داشته باشد. اما فارغ از اینکه از چه دانشگاهی و در چه رشته‌ای پذیرش گرفته باشید، شروط کلی تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال این‌ها هستند:

سایر شرایط دریافت ویزای تحصیلی پرتغال

مزیّت دانستن زبان پرتغالی، به عنوان زبان رسمی کشور پرتغال، انکار ناشدنی‌ست. امّا برای تحصیل در پرتغال و داشتن ویزای تحصیلی پرتغال، دانستن زبان پرتغالی الزامی نیست. اگرچه دانستن زبان رسمی کشور پرتغال، موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های تحصیلی خواهد شد؛ چراکه برای ارائه‌ی دروس به زبان انگلیسی می‌بایست هزینه‌ی آن را پرداخت کرد.

نکات دیگری که برای تحصیل در پرتغال باید به آن ها توجه کرد.

دانش زبانی لازم برای درخواست پذیرش

دانشگاه های پرتغال این مدارک زبان را از دانشجویان می پذیرند:

رشته‌ و دانشگاه انتخابی متقاضی نقش تعیین کننده‌ای در میزان نمره‌ قابل پذیرش آزمون‌های زبان دارند. مشاوران گروه اقلیما، شما را راهنمایی خواهند کرد.

آزمون ورودی

بعضی از دانشگاه‌های پرتغال، مایلند برای پذیرش دانشجو، آزمون ورودی برگزار کنند. این آزمون برای غیر اروپایی‌ها در سفارت پرتغال در کشور فرد متقاضی انجام می‌شود. ساکنان اتحادیه اروپا با ارائه مدرک دیپلم، نیاز به انجام این آزمون ندارند.

اقدام آگاهانه یعنی افزایش میزان موفقیت

اتّکا به دانش حقوق، موفقیت پرونده‌ی اعزام دانشجو به پرتغال و بهره‌مندی از وکلای پرتغالی، پشتوانه‌ی کارشناسان اقلیما برای ارائه‌ی مشاوره به شماست.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی پرتغال

چه کسانی نیازمند ویزای تحصیلی پرتغال هستند؟

دانشجویان غیر اروپایی، چنانچه خواهان اقامت طولانی‌مدت در پرتغال باشند، به مجوز اقامت و ویزای دانشجویی پرتغال نیاز دارند.

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه

به طور کلی، مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پرتغال، به این صورت خلاصه می‌شوند:
– انتخاب رشته و دانشگاه مطلوب در پرتغال؛
– درخواست پذیرش از دانشگاه و ارائه‌ی مدارک لازم، در مهلت زمانی معین؛
– اقدام برای ویزای دانشجویی پرتغال، در صورت موافقت دانشگاه با درخواست متقاضی.

مرحله‌ی نهایی پس از گرفتن پذیرش

کارشناسان گروه اقلیما، راهنمایان امین شمایند. اگر مایل به دریافت بورس‌های تحصیلی پایگاه مطالعاتی هستید، از اقلیما مشورت بخواهید.

مهلت زمانی برای ارائه ی درخواست

دانشجویان خارجی باید در یکی از این سه بازه‌ی زمانی برای ادامه‌ تحصیل در پرتغال اقدام کنند:

البته بعضی دانشگاه‌ها بنا به قوانین داخلی خود، دِدلاین‌های دیگری را مشخص کرده‌اند. مدت زمان انتظار برای دریافت پاسخ از دانشگاه نیز حدوداً یک تا دو ماه خواهد بود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از پرتغال

نخستین گام برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال، داشتن پذیرش از یک دانشگاه پرتغالی‌ست؛ پذیرش در یکی از دوره‌های تحصیلی سه‌گانه، یا یک دوره‌ی مطالعاتی مشخص.

در تمامی مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه مطبوع‌تان و اخذ ویزای تحصیلی پرتغال، گروه اقلیما همدل و همراه شماست. گردآوری هرچه سریع‌تر این مدارک، یعنی زودتر رسیدن به پرتغال.

معمولاً سه ماه پس از اقدام برای دریافت ویزا، پاسخ درخواست اعلام می شود.

اخذ ویزای پرتغال برای همراهان

واژه‌ی همراه به چه کسی اطلاق می‌شود؟
– همسر متقاضی
– و یا فرزندان او (به شرط آن که زیر ۱۸ سال باشند)
این افراد، بعد از موفقیت متقاضی در دریافت ویزای تحصیلی پرتغال، می‌توانند برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای پیوستن همراهان

هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور پرتغال

هزینه برای یک نفر

کم‌ترین هزینه‌ برای زندگی معمولی یک نفر در پرتغال، جمعاً حدوداً ١١٠٠ یورو برآورد می‌شود؛ با احتساب حدود ۳۵۰ یورو هزینه‌ی اجاره‌ی خانه.

هزینه تحصیل فرزندان

– تحصیل در مدارس دولتی: رایگان
– تحصیل در مدارس خصوصی حدود ۳ تا ۱۰ هزار یورو در سال.

چند نکته درباره هزینه های دانشگاهی

– هزینه‌ دانشگاه‌های دولتی: از۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال؛
– امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، به دلیل پویایی و رشد اقتصاد پرتغال؛
– امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی برای دانشجویان ایرانی و بهره‌مندی از مزایای آن.

افتتاح حساب بانکی بین المللی در پرتغال، پیش از اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

پرتغال تنها کشوری‌ست که به ما ایرانی‌ها اجازه‌ی افتتاح حساب بانکی بین‌المللی داده است. افتتاح حساب بانکی در پرتغال یعنی داشتن حساب در بانک‌های اروپایی برای ما ایرانی‌ها.

شرایط کار و امکان اخذ اقامت دائم پرتغال

امکان کار حین تحصیل

دانشجویان خارجی با داشتن ویزای دانشجویی و اجازه اقامت پرتغال، می‌توانند از فرصت‌های شغلی مشخص در پرتغال درآمدزایی کنند. داشتن سابقه‌ی کار دانشجویی مسیر آینده‌ی شغلی داشنجو بعد از تحصیل را هموارتر می‌سازد.

امکان کار بعد از تحصیل

دولت پرتغال، به دانش‌آموختگان خارجی ساکن در پرتغال یکسال زمان می‌دهد که کار پیدا کنند.

اجازه کار برای همراه

همه‌ی اعضای  خانواده دانشجو امکان درآمدزایی در پرتغال را دارند، البته تحت شرایط ویژه.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

بعد از اتمام تحصیل در پرتغال، فرد می‌تواند ویزای تحصیلی‌اَش را به ویزای کار تغییر دهد؛ این یعنی امکان تمدید مدت اقامت و به تبع آن اخذ اقامت دائم پرتغال.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

تسهیل روند تبدیل ویزای تحصیلی پرتغال به ویزای کار

بعد از اتمام تحصیل، این موارد نقش موثری در پیدا کردن کار مناسب در پرتغال دارند:

– آشنایی با زبان پرتغالی و تسلط به زبان انگلیسی؛
– افزایش انطباق‌پذیری با فرهنگ جامعه پرتغال؛
– مهم‌تر از این دو: داشتن سابقه‌ی کار پاره‌وقت در زمان دانشجویی.

۵ سال که از اقامت دانشجو در پرتغال بگذرد، می‌تواند برای دریافت اقامت دائم پرتغال درخواست دهد. ویزای تحصیلی پرتغال، به خودی خود، موجب تسهیل ماندن متقاضی در پرتغال و افزایش زمان اقامت قانونی او خواهد شد؛ چرا که سنوات تحصیلی نیز به عنوان مدت زمان اقامت او محاسبه خواهند شد. بعد از تبدیل ویزای تحصیلی پرتغال به ویزای کاری و پرداخت مالیات و حق بیمه‌، اقامت دائم پرتغال محقق خواهد شد.

کارت آبی اتحادیه اروپا

بعد از پایان تحصیلات در پرتغال، دانش‌آموخته‌ی غیر اروپایی می‌تواند برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کند. کارت آبی اتحادیه اروپا مجوز کار در قاره سبز اروپا، برای نیروهای متخصص است.

اگر درباره‌ی کارت آبی اتحادیه اروپا سوال دارید، از کارشناسان اقلیما بپرسید.

خدمات گروه اقلیما برای ویزای دانشجویی پرتغال

مشاوران و کارشناسان باتجربه‌ی گروه اقلیما، گام به گام همراه شما هستند؛ اخذ پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی بسیار ساده است. ما خدمات‌مان را در این موارد دسته‌بندی کرده‌ایم:

پرسش های احتمالی درباره ویزای تحصیلی پرتغال

افرادی که می‌خواهند بعد از اتمام تحصیل، جذب بازار کار بشوند و اقامت دائم پرتغال را بگیرند.

افراد ۱۸ تا ۳۹ سال. البته بعد از بررسی شرایط‌شان اعلام می‌کنیم که اقدام کنند یا نه. همسر و فرزندان زیر هجده سال شما بدون هیچ شرطی می‌توانند همراه با نفر اصلی اقدام کنند.

اقامت اول مطابق بازه‌ی زمانی تحصیل هست که برای کارشناسی ارشد معمولاً دو ساله‌ست و بعد از آن مطابق با قرارداد کاری فرد تمدید و تبدیل به اقامت کاری می‌شود.

کسی که برای ویزای تحصیلی پرتغال اقدام میکند باید در این کشور حضور کامل داشته باشد. البته از تعطیلات میان ترم میتواند برای سفر و خروج از این کشور به طور موقت استفاده کند.

کل فرایند در حالت عادی حدوداً ۳ ماه طول می‌کشد. در حال حاضر، به خاطر کرونا ممکن است کمی طولانی‌تر بشود.

مدارک پذیرش، تهیه و بررسی می‌شوند. بعد مدارک ترجمه می‌شوند. درخواست اخذ پذیرش داده می‌شود. درخواست می‌تواند به یک موسسه یا دانشگاه باشد یا به یک تا سه جا (بسته به تقاضای فرد). بعد از اخذ پذیرش باید شهریه پرداخت بشود. بعد از گرفتن پذیرش نهایی پروسه ویزا شروع می‌شود. برای انگشت نگاری باید VFS بروید و مدارکتان را تحویل بدید.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.