پربازدیدها

مالیات در فرانسه: راهنمای جامع برای مهاجرین

سیستم مالیاتی در فرانسه چگونه است؟ انواع مالیات در فرانسه به چه صورت است؟ چه کسانی مشمول پرداخت مالیات در فرانسه هستند؟ افرادی که اقامت دائم فرانسه را ندارد از چه زمانی باید مالیات بپردازند؟ میزان مالیات بر درآمد در فرانسه چقدر است؟ مالیات‌های فدرال در فرانسه شامل چه مواردی می‌شوند؟ میزان مالیات پرداختی فریلنسرها در فرانسه چقدر است؟ نرخ مالیات بر املاک در فرانسه به چه صورت است؟

اگر قصد مهاجرت داشته باشید، احتمالا به شما هم توصیه شده است که به کشورهای اروپایی مهاجرت نکنید؛ چرا که میزان مالیات پرداختی به دولت بالاست. با اینکه درصد مالیات در کشورهای مختلف اروپایی، متفاوت است اما عموما مقدار آن بیشتر از کشورهای آمریکای شمالی است. فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل نیز در این مقاله به شرح کامل مالیات در فرانسه خواهیم پرداخت تا راهنمایی جامع برای مهاجرین عزیز باشیم.
مالیات در فرانسه

آشنایی با سیستم مالیات در این کشور

 

فرانسه از جمله کشورهای مهاجرپذیر اروپایی محسوب می‌شود که افراد زیادی از طریق راه‌های مختلفی چون تحصیلی، سرمایه‌گذاری، کاری، تمکن مالی و … به آن مهاجرت می‌کنند. نکته‌ای که تمامی این مهاجران باید در نظر داشته باشند این است که از زمان اقامت شما در این کشور، پرداخت مالیات‌های مختلفی برای شما الزامی می‌شود که عدم پرداخت آن جرایم مالی و مشکلات متعدد در اقامت را در پی خواهد داشت.

از سال ۲۰۱۹ سیستم مالیات paye (Pay-As-You-Earn) در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت که براساس آن دیگر نیازی به ثبت کردن مالیات بردرآمد یا حتی پرداخت کردن مالیات سال‌های قبل نیست و میزان مالیاتی که شامل فرد می‌شود از منبع درآمد ماهانه وی کسر می‌شود. توجه داشته باشید که در سیستم paye درآمدهایی مورد محاسبه قرار می‌گیرند که شامل یکی از درآمدهای زیر باشند:

 • درآمد مربوط به خارج از کشور
 • درآمد بازنشستگی (حقوق بازنشستگی یا سالانه)
 • درآمد حاصل از مرخصی مانند بیماری یا زایمان
 • درآمد اجاره

سیستم مالیات در فرانسه

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات در فرانسه هستند؟

ممکن است پیش از مهاجرت برایتان سوالات شود که به عنوان یک خارجی یا فرد غیرمقیم از چه زمانی باید مالیات بپردازید؟ چه نوع مالیات‌هایی شامل شما خواهد شد؟ در ازای مالیات پرداختی چه خدماتی دریافت خواهید کرد؟  و … . در این مقاله به صورت کامل به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

به صورت کلی افراد زیر مشمول پرداخت مالیات در فرانسه می‌باشند:

 • کسانی که محل سکونت اصلی آنها در کشور فرانسه است.
 • کسانی که به مدت بیش از ۱۸۳ روز مداوم در فرانسه سکونت داشته‌اند.
 • کسانی که سرمایه آنها در کشور فرانسه است.
 • کسانی که مشغول به کار و حرفه تخصصی خود در کشور فرانسه هستند.

در رابطه با افراد خارجی یا غیرمقیم فرانسه نیز باید بگوییم که مالیات بر درآمد حاصل از منابع فرانسوی شامل حال آنها می‌شود. توجه داشته باشید که افرادی که هنوز اقامت دائم فرانسه را دریافت نکرده اند اما مشغول به کار و کسب حقوق ماهانه از یک کارفرمای فرانسوی هستند، مشمول مالیات بردرآمد خواهند بود.

انواع مالیات 

کشور فرانسه در حالت کلی ۳ مدل مالیات را برای ساکنین و شهروندان خود در نظر گرفته است که میزان آن با رأی بودجه سالانه توسط پارلمان فرانسه تعیین می‌شود. با اینکه نرخ مالیات در فرانسه بالاست اما در عوض سیستم تامین اجتماعی این کشور خدمات بسیاری را به رایگان به شهروندان ارائه می‌کند و از جمله سخاوتمندانه‌ترین سیستم‌ها در جهان است.

سه گروه اصلی مالیات در فرانسه عبارتند از:

 • مالیات بر درآمد در فرانسه (impôt sur le revenu)
 • کمک‌های تأمین اجتماعی (هزینه‌های اجتماعی/ cotisations sociales)
 • مالیات بر کالاها و خدمات (taxe sur la valeur ajoutée TVA یا VAT در فرانسه)

علاوه‌بر مالیات‌های گفته شده، چنانچه قصد زندگی در فرانسه را داشته باشید باید مبلغی را به عنوان مالیات ساکنان (taxe d’habitation) یا مالیات دارایی فرانسوی (taxe foncière) بپردازید. همچنین اگر سرمایه، ملک و املاک شما ارزشی بیشتر از ۱.۳ میلیون یورو داشته باشد، مالیات بر عایدی سرمایه نیز به احتمال بسیار زیاد شامل شما خواهد شد.

انواع مالیات در فرانسه

انواع مالیات فدرال در فرانسه

افراد ساکن در کشور فرانسه مشمول پرداخت نوع دیگری از مالیات که مالیات فدرالی محسوب می‌شود، می‌باشند. این مالیات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درآمد شخصی به‌صورت سالانه
 • سرمایه‌گذاری‌ها
 • درآمد شرکت یا کسب‌وکار
 • وراثت
 • دارایی
 • ثروت
 • کالاها و خدمات خریداری شده

ممکن است با شرح انواع مختلف مالیات کمی احساس سردرگمی کنید؛ اما نگران نباشید در ادامه‌ی این مقاله تمامی این انواع را شرح خواهیم داد تا متوجه جزئیات هر یک به صورت کامل شوید. همچنین می‌توانید در صورت داشتن سوال از کارشناسان اقلیما درخواست راهنمایی کنید. برای این کار کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۶۵۵۰ تماس بگیرید.

مالیات‌های محلی در فرانسه

در فرانسه افرادی که صاحب و مالک خانه هستند باید مالیات بپردازند. میزان مالیات پرداختی نیز باتوجه به تعداد، متراژ، وضعیت ملک و نرخ‌های تعیین شده توسط اداره مالیات محلی متفاوت خواهد بود. یکی از جدیدترین اصلاحات در مالیات‌های محلی فرانسه این است که از سال ۲۰۲۱ به بعد دیگر لازم نیست مالیات خانه‌ای که مالک آن هستید و در آن ساکنید را بپردازید؛ چرا که این قانون لغو شده است.

به عبارتی دیگر اگر شما صاحب ۳ ملک در فرانسه باشید و در حال حاضر در یکی از این ۳ ملک سکونت داشته باشید، تنها باید مالیات ۲ خانه‌ی دیگری را که در آن زندگی نمی‌کنید بپردازید و نیازی به پرداخت مالیات خانه‌ی محل سکونت خود نخواهید داشت.

مالیات بر کالاها و خدمات در فرانسه (VAT)

همانطور که در ایران خرید برخی کالاها مشمول مالیات می‌شود و شما حین خرید کالای مربوط مالیات آن را هم می‌پردازید، در فرانسه هم به همین روش برخی از کالاها و خدمات در قیمت فروش آنها مالیات لحاظ می‌شود که به آن Taxe sur la valeur ajoutée یا TVA – VAT گفته می‌شود. نرخ استاندارد مالیات بر کالاها و خدمات در فرانسه ۲۰% است اما نرخ آن برای برخی خدمات و کالاها کاهش یافته است:

به عنوان مثال برای برخی داروها، حمل‌ونقل عمومی، هتل‌ها، رستوران‌ها و بلیت رویدادهای ورزشی/ فرهنگی (۱۰%)، غذا و کتاب (۵.۵%) و مجوزهای تلویزیونی و روزنامه‌ها (۲.۱%) کاهش یافته است.

مالیات مجوز تلویزیون

ساکنین فرانسه نوع خاصی از مالیات به نام redevance audiovisuelle را تنها از بابت داشتن تلویزیون باید پرداخت کنند. فرقی ندارد که استفاده شما از آن تلویزیون چیست و می‌خواهید به شبکه‌های مختلف متصل شوید و یا برای تماشای DVD از آن استفاده کنید؛ در هر صورت باید این مالیات را بپردازید.

میزان مبلغ این مالیات در سال ۲۰۲۲، ۱۳۸ یورو بود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که شما مالیات مجوز تلویزیون را تنها یکبار می‌پردازید. اگر هم قصد داشتن تلویزیون را در خانه‌ی خود ندارید باید آن را در اظهارنامه مالیاتی سالانه خود ذکر کنید.

مالیات بر درآمد در فرانسه

میزان مالیات بر درآمد در فرانسه براساس تعداد فرزندان، درآمد، وضعیت اشتغال، وضعیت تاهل و … تغییر خواهد کرد.

براساس میزان درآمد شخص میزان مالیات بردرآمد در فرانسه به صورت زیر خواهد بود:

درآمد تا ۹۹۶۴€ : ۰%

درآمد ۹۹۶۴€ الی ۲۷۵۱۹€ : ۱۴%

درآمد ۲۷۵۱۹€ الی ۷۳۷۷۹€ : ۳۰%

درآمد ۷۳۷۷۹€ الی ۱۵۶۲۴۴€ : ۴۱%

درآمد بالای ۱۵۶۲۴۴€ : ۴۵%

مالیات بر درآمد شخصی در فرانسه برای افراد ساکن

افرادی که ساکن و مقیم رسمی فرانسه هستند می‌بایست مالیات این کشور را براساس درآمد جهانی بپردازند. یعنی مالیاتی با احتساب درآمد حاصل از اشتغال، سود سهام، بهره بانکی، سرمایه‌گذاری مستمری و دارایی.

اما افرادی که مقیم رسمی فرانسه نیستند می‌بایست مالیات بر درآمد را باتوجه به حداقل میزان نرخ مالیات برای درآمد تا سقف ۲۷۵۱۹€ که ۲۰% است بپردازند. برای درآمدهای بیشتر از ۲۷۵۱۹€، میزان نرخ مالیات درنظر گرفته شده ۳۰ درصد است.

درآمد تا ۱۰۲۲۵€ : ۰%

درآمد ۱۰۲۲۵€ الی ۲۶۰۷۰€ : ۱۱%

درآمد ۲۶۰۷۰€ الی ۷۴۵۴۵€ : ۳۰%

درآمد ۷۴۵۴۵€ الی ۱۶۰۳۶۶€ : ۴۱%

درآمد بالای ۱۶۰۳۶۶€ : ۴۵%

مالیات بر درآمد خوداشتغالی در فرانسه

اگر فریلنسر هستید، می‌بایست مالیات خود را براساس مالیات بر درآمد بپردازید. اما اگر کارآفرین و صاحب کسب‌وکار خود هستید باید مالیات خود را براساس مالیات بر درآمد شخصی بپردازید. در این صورت است که سود، سهام و … شما در میزان مالیات پرداختی‌تان لحاظ خواهد شد.

مالیات بر ارث در فرانسه

مالیات بر ارث در فرانسه کمی پیچیده‌تر از سایر انواع مالیات‌های ذکر شده است. بازماندگان فرد متوفی باید مالیات بر تمام دارایی‌های فرد فوت شده را در سراسر جهان بپردازند. افرادی که مقیم فرانسه نیستند می‌توانند از معاهدات دو جنبه با فرانسه، برخی معافیت‌هایی را برای پرداخت مالیات بر دارایی‌های جهانی دریافت کنند.

نرخ مالیات ارث برای والدین، فرزندان و نوه‌های فرد متوفی به صورت زیر است:

 

 • کمک‌هزینه‌ی معاف از مالیات: ۱۰۰۰۰۰ یورو
 • تا ۸۰۷۲ یورو: ۵%
 • از ۸۰۷۲ تا ۱۲۱۰۹ یورو: ۱۰%
 • از ۱۲۱۰۹ تا ۱۵۹۳۲ یورو: ۱۵%
 • از ۱۵۹۳۲ تا ۵۵۴۳۲۴ یورو: ۲۰%
 • از ۵۵۴۳۲۴ تا ۹۰۲۸۳۸ یورو: ۳۰%
 • از ۹۰۲۸۳۸ تا ۱۸۰۵۶۶۷ یورو: ۴۰%
 • بیش از ۱۸۰۵۶۶۷ یورو: ۴۵%

نرخ مالیات بر ارث خواهر و برادر متوفی به صورت زیر است:

تا ۱۵۹۳۲ یورو: ۳۵%

۱۵۹۳۲ تا ۲۴۴۳۰ یورو: ۴۰%

بیش از ۲۴۴۳۰ یورو: ۴۵%

سایر وابستگان متوفی براساس نسبت آنها مشمول پرداخت ۵۵ الی ۶۰ درصدر مالیات برای اموال متوفی خواهند بود.

مالیات بر املاک در فرانسه

مالکین خانه در فرانسه مشمول پرداخت دو نوع مالیات می‌باشند:

 • Taxe d’Habitation – مالیات اقامت
 • Taxe Foncière – مالیات مالکیت

چنانچه صاحب کسب و کاری باشید که مدیریت آن از طریق املاک صورت می‌گیرد نیز همچنان مشمول پرداخت این مالیات‌ها خواهید بود.

میزان مالیات بر املاک در فرانسه به میزان ۱۲.۵ درصد ارزش قابل تعرفه ملک محاسبه می‌گردد و از سال دوم به بعد مقدار آن به ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

مالیات بر عایدی سرمایه در فرانسه

Impôt sur les plus values یا مالیات بر عایدی سرمایه برای فروش ساختمان، زمین و سهام قابل پرداخت در فرانسه دریافت می‌شود.

در کشور فرانسه مقدار مالیات ثابت ۳۰% برای درآمد و سود پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است (۱۲.۸ درصد مالیات بر درآمد و ۱۷.۲ درصد هزینه‌های اجتماعی).

مالیات بر ثروت در فرانسه

از سال ۲۰۱۸ مالیات بر دارایی‌های مالی حذف شده است اما هنوز نوع دیگری مالیات به نام IFI (Impôt sur la Fortune Immobilière) که فقط شامل مستغلات می‌شود، اعمال می‌گردد. میزان نرخ این مالیات را می‌توانید در قسمت پایین مشاهده کنید:

۸۰۰۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰۰۰ یورو: ۵/۰%

۱۳۰۰۰۰۰ الی ۲۵۷۰۰۰۰ یورو: ۷/۰%

۲۵۷۰۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰۰۰ یورو: ۱%

۵۰۰۰۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰۰۰۰ یورو: ۲۵/۱%

بیش از ۱۰۰۰۰۰۰۰ یورو: ۵/۱%

سوالات متداول

سیستم paye چیست؟

براساس این سیستم افراد باتوجه به میزان حقوق دریافتی خود باید مالیات بپردازند. ضمنا در این سیستم مالیات به صورت اتوماتیک از حقوق ماهانه دریافتی آنها کسر می‌شود.

افراد غیرمقیم فرانسه هم باید مالیات بپردازند؟

بله؛ اما میزان مالیات پرداختی آنها به نسب شهروندان کمتر است.

میزان مالیات بر درآمد افراد در فرانسه چقدر است؟

در مقاله فوق شرح کاملی از میزان مالیات بر درآمد افراد ارائه شده است.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.