فهرست مطالب

مدیریت مالی شخصی در فرانسه: راهنمای عملی برای مهاجرین

مدیریت مالی شخصی چیست؟  نحوه مدیریت چالش‌های مالی مهاجرین در فرانسه چگونه است؟ از چه اپلیکیشن‌هایی می‌توان برای مدیریت مالی شخصی در فرانسه استفاده کرد؟ سیستم مالی و مالیاتی فرانسه به چه صورت است؟ چگونه می‌توان امور مالی شخصی خود را اصولی مدیریت کرد؟ هزینه‌های زندگی در فرانسه چقدر است؟ آیا با مدیریت مالی شخصی در فرانسه می‌توان زندگی باکیفیتی داشت؟

مهاجرت و تغییر محیط زندگی همواره چالش‌های مختلفی را به همراه دارد که چگونگی مدیریت آنها موفقیت یا عدم موفقیت افراد را تعیین می‌کند. برای کاهش چنین چالش‌هایی باید قبل از اقدام به مهاجرت در رابطه با کشور مقصد خود به خوبی تحقیق کنید. اگر مقصد شما کشور فرانسه‌است، پیشنهاد ما این است که به خوبی درخصوص سیستم مالی، متوسط حقوق، هزینه‌های زندگی، مشاغل پرتقاضا و … تحقیق کنید تا با مدیریت مالی شخصی در فرانسه بتوانید موفق‌تر از همیشه ظاهر شوید.

در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا ضمن آشنایی با چیستی و اصول مدیریت مالی شخصی، بتوانید به خوبی تمامی موارد گفته شده را براساس زندگی خود اجرا کنید، با اپلیکیشن‌های موثر برای مدیریت مالی شخصی در فرانسه آشنا شده و شناخت بهتری نسبت به نظام مالیاتی فرانسه به دست آورید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مدیریت مالی شخصی چیست؟

مدیریت مالی شخصی یا Personal Financial Management به علم مدیریت دارایی‌ها، درآمد، پس‌اندازها و هزینه‌های زندگی شخصی یک فرد گفته می‌شود. هر فردی با مدیریت و برنامه‌ریزی هدفمند می‌تواند امور مالی شخصی زندگی خود را در جهت رسیدن به اهداف مدنظر عملی کند. اما چگونه باید امور مالی را مدیریت کرد؟

هر فردی فارغ از اینکه با مفهوم مدیریت مالی شخصی آشنا است یا نه، براساس غریزه‌ی خود روزانه درگیر مدیریت مالی زندگی خود است و روش خاص خود را دارد. چنین روشی ممکن است با مهاجرت به مقصدی جدید نیازمند بررسی و ارزیابی دوباره باشد تا منجر به شکست نشود. به همین دلیل هم ما مدیریت مالی شخصی در فرانسه را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

چالش‌های مالی مختلف در ابتدای مهاجرت به فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی در اروپا است که دارای یک اقتصاد بزرگ و چند جانبه با بازار کار پویا و چالش‌برانگیز است که فرصت‌های شغلی متنوع و جذاب برای مهاجران و دانشجویان بین‌المللی دارد. بازار کار فرانسه دارای قوانین کاری سختگیر و پیچیده به نفع کارکنان است تا حقوق کارگران و تعادل در بازار کار حفظ شود.

به عنوان یک مهاجر، شناخت دقیق از قوانین کاری، زبان فرانسوی و تحصیلات مورد نیاز می‌تواند به شما کمک کند تا به موفقیت در بازار کار فرانسه دست پیدا کنید. با این حال ممکن است مهاجرین در ابتدای مهاجرت خود به دلیل عدم تسلط کافی به محیط کاری، سیستم مالی، هزینه‌های زندگی و … با چالش‌های مختلفی رو به رو شوند. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

 1.  هزینه‌های مربوط به مهاجرت:

  منظور از هزینه‌های مهاجرت هزینه‌های ویزا، پرونده‌های مهاجرتی، بلیط هواپیما، اجاره محل سکونت و … است.

 2. پیدا کردن شغل مناسب:

  ممکن است در ابتدای مهاجرت به کشور جدید دشوار باشد که شغل مناسبی پیدا کنید و درآمد مناسبی داشته باشید؛ چرا که هنوز شناخت کافی از محیط اطراف خود ندارید و همین دلیل سبب طولانی شدن پروسه‌ی پیداکردن شغل شما می‌شود.

 3.  تطبیق با سیستم مالی جدید:

  سیستم مالی و مالیاتی هر کشوری براساس قوانین همان کشور تعیین می‌شود. به طور مثال در کشور فرانسه که عضو اتحادیه‌ی اروپا است، این اتحادیه نقشی در سیستم مالیاتی این کشور ندارند و تعیین کننده‌ی نهایی نمایندگان مردم فرانسه است.

 4. هزینه‌های زندگی:

  هزینه‌های زندگی در کشور جدید ممکن است بالاتر از کشور مبدأ شما باشد و به روز کردن این بودجه با بودجه‌ی قدیمی خود چالش‌هایی را برای افراد ایجاد کند.

 5. اخذ تسهیلات مالی:

  در ابتدای مهاجرت، شاید بخواهید تسهیلات مالی از بانک یا مؤسسات مالی دیگر دریافت کنید که باید شرایط آن را بررسی کنید.

به علاوه، ممکن است نیاز به مواجهه با چالش‌های مالی دیگر نظیر تطابق با قوانین و مقررات مالی کشور جدید، تعامل با بانک‌ها و سازمان‌های مالی و مدیریت درآمد و هزینه‌های خود داشته باشید. برنامه‌ریزی دقیق و اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند تا با چالش‌های مالی در ابتدای مهاجرت بهتر روبرو شوید.

اصول مدیریت مالی شخصی در فرانسه

مهاجرت به خودی خود ممکن است استرس‌زا و نگران کننده باشد، به همین دلیل هم اطلاع از راه‌های کاهش این حجم استرس به افراد کمک می‌کند تا در ابتدای مهاجرت خود با مشکلات کمتری روبه رو شوند. در این قسمت اصول و استاندارد مدیریت مالی شخصی در فرانسه را بیان خواهیم کرد تا راهنمایی برای مهاجرین عزیز باشیم.

 1. بودجه‌ی مالی شخصی مشخص کنید:

برای یک ماه تمامی درآمد، هزینه و مخارج خود را یادداشت کنید تا بتوانید در پایان ماه حدود تقریبی بودجه‌ی مورد نیازتان را تخمین بزنید. برای این کار لازم است در یک برگه به صورت زیر عمل کنید:

درآمد ماهانه‌تان را حساب کنید:

در زمان مهاجرت شما مقدار پولی را به عنوان تمکن مالی با خود به فرانسه برده‌اید. براساس آن پول درآمد ماهانه‌ای برای خود تعریف کنید. اگر موفق به پیدا کردن کار هم شده‌اید می‌بایست میزان حقوق یا سایر منابع درآمدی‌تان از قبیل ارز دیجیتال، سود سهام و … را باهم جمع کنید.

هزینه‌های ماهانه‌تان را حساب کنید:

هزینه‌هایی چون: اجاره‌ی خانه، قبوض برق و آب و گاز و اینترنت و ….، وام دانشجویی، وام بانکی، غذا، وسایل حمل و نقل عمومی و … .اگر برخی از هزینه‌هایتان ماهانه یکسان نبود، پیشنهاد می‌کنیم از میانگین ماهانه‌ی آنها استفاده کنید.

هزینه‌هایتان را از درآمدتان کم کنید:

با محاسبه این مبلغ، میزان بودجه شما مشخص می‌شود. باقی پول را بهتر است پس‌انداز کنید تا در مواقع ضروری با مشکل مواجه نشوید.

 1. هزینه‌های خود را پیگیری کنید:

یادداشت کردن هزینه‌ها کمک می‌کند تا در پایان ماه بدانید که چه مقدار پولی را برای چه کاری خرج کرده اید و مطمئن شوید که خرج بیهوده‌ای نداشته اید. در نتیجه راحت تر می‌توانید مخارج خود را مدیریت کنید و پولتان را بی‌حساب و کتاب خرج نمی‌کنید.

برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مدیدیت مالی شخصی در فرانسه استفاده کنید که خروجی‌ها و آنالیزهای مختلفی را هم به شما ارائه می‌کنند.

 1. اول پس‌انداز کنید بعد خرج کنید:

بهترین کار این است که مقداری از درآمدتان را در همان ابتدا به عنوان پس‌انداز ذخیره کنید و باقی آن را خرج کنید نه اینکه در ابتدا خرج کنید و باقی مانده را پس‌انداز. شاید این کار با حقوق و مخارج در ایران زیاد همخوانی نداشته باشد ولی در فرانسه می‌توانید این مسئله را به خوبی مدیریت کنید.

مزیت مهاجرت به فرانسه را در این بخش مشاهده خواهید کرد که میزان تورم آنقدر بالا نیست که روزانه قیمت‌ها تغییر کند و یا ارزش پول کاهش یابد که نتوانید پولی را پس‌انداز کنید. در فرانسه به خوبی می‌توانید امور مالی خود را به صورت بلندمدت تخمین و برنامه‌ریزی کنید.

 1. برای خودتان اهداف مالی تعیین کنید:

منظور از داشتن اهداف مالی این است که برای پول خود برنامه بلندمدت و کوتاه‌مدت داشته باشید. بدانید که این پول را به قصد خرید چه چیزی پس‌انداز می‌کنید؟ آیا هدفتان این است که پس از ۱۰ سال خانه بخرید یا می‌خواهید آن را صرف گشت و گذار کنید؟

با داشتن چنین برنامه‌ای مخارج شما مدیریت می‌شود و از خرج‌های بلاتکلیف کاسته می‌شود. در زمان برنامه‌ریزی اهدافتان می‌توانید از مشاورین مالی هم کمک بگیرید تا مسیرهای همواری را برای سرمایه‌گذاری به شما معرفی کنند. از میان تمام روش‌های سرمایه‌گذاری که در فرانسه وجود دارد، می‌توانید یکی را انتخاب کرده و برای آینده‌ی خود سرمایه‌گذاری مطمئن کنید.

 1. ذهنیت مالی خود را بهبود دهید:

بهبود ذهنیت مالی به این معنا است که روش نگرش خود را نسبت به اینکه پول از نظر شما چه مفهومی دارد شفاف کنید. پول برای یک نفر به معنای قدرت است؛ راهی برای کنترل امورات زندگی و حتی اطرافیان خود. برای دیگری اما ممکن است راهی باشد برای رسیدن به آرامش ذهنی و … .

یک ذهن شفاف در زمان بحران ساده‌تر می‌تواند راه‌حل ارائه کند و امور را مدیریت کند.

اپلیکیشن‌های موثر برای مدیریت مالی شخصی در فرانسه

نرم‌افزهای مدیریت مالی شخصی ایرانی و خارجی مختلفی وجود دارند که استفاده از آنها سبب می‌شود راحت تر خروجی گرفته و به تحلیل مخارج و هزینه‌های خود بپردازید. در این بخش برخی از این نرم‌افزارهای مفید را به شما معرفی خواهیم کرد.

نرم‌افزار کوئیکن «Quicken»:

کوئیکن قدیمی‌ترین نرم‌افزار مدیریت مالی شخصی در جهانه که امتیاز بهترین نرم‌افزار مدیریت مالی شخصی جهان را در سال ۲۰۱۹ کسب کرد. در این اپلیکیشن می‌توانید بودجه‌بندی، پیگیری بدهی‌ها، مدیریت پس‌انداز، آموزش سرمایه‌گذاری، برقراری ارتباط با اکسل، پرداخت مستقیم قبوض، برآورد ارزش دارایی خالص و … را انجام دهید.

نرم‌افزار مینت «Mint»:

این نرم‌افزار هم امکان پیگیری کلیه دارایی‌ها، درآمد، سرمایه‌گذاری‌ها، کارت‌های اعتباری، بدهی‌ها و امور مالی را فراهم می‌کند. این برنامه به شما کمک می‌کند که برنامه‌ریزی مالی بهتری داشته باشید.

نرم‌افزار پرسونال کپیتال « Personal Capital»:

این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا مسائل مالی خود را بهتر مدیریت کنید. تنها تفاوت این اپلیکیشن با سایر نرم‌افزارها در برنامه‌ریزی دوران بازنشستگی آن است. به این ترتیب که می‌توانید ماهانه بخشی از درآمد خود را برای دوران‌بازنشستگی‌تان پس‌انداز کنید.

معرفی سیستم مالی و مالیاتی فرانسه

سیستم مالی و مالیاتی فرانسه یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین سیستم‌های مالی در اروپا است. در ادامه به معرفی کامل این سیستم مالی و مالیاتی می‌پردازیم:

 1. مالیات درآمد:

  در فرانسه، مالیات درآمد بر اساس سیستم پایه مالیاتی تعیین می‌شود که شامل دو بخش اصلی است:

  • مالیات بر درآمد افراد (Impôt sur le revenu)
  • مالیات بر سود شرکت‌ها (Impôt sur les sociétés)
 1. مالیات بر درآمد افراد:

  افراد در فرانسه براساس درآمد خود به ۵ دسته مالیاتی تقسیم می‌شوند که نرخ مالیات بر این دسته‌ها متفاوت است. همچنین، افراد مشمول تعداد زیادی از کسورات و کسب و کارهای خصوصی هستند.

 2. مالیات بر سود شرکت‌ها:

  شرکت‌ها در فرانسه نیز باید مالیات بر سود خود را پرداخت کنند که نرخ آن بستگی به نوع شرکت و سطح سودآوری آن دارد.

 3. مالیات بر ارزش افزوده (VAT):

  در فرانسه،VAT یک مالیات عمومی بر فروش کالا و خدمات است که به نسبت مختلف بر اساس نوع کالا و خدمات تعیین می‌شود.

 4. سایر مالیات‌ها:

  علاوه بر مالیات درآمد و VAT، فرانسه دارای سایر مالیات‌ها نظیر مالیات بر معاملات املاک، مالیات بر واردات، مالیات بر ثروت و غیره است.

با توجه به پیچیدگی سیستم مالی و مالیاتی فرانسه، توصیه می‌شود که پیش از مهاجرت در این خصوص به خوبی تحقیق کنید تا در مراحل مدیریت مالی شخصی در فرانسه با مشکل روبه رو نشوید.

سوالات متداول

مدیریت مالی شخصی چیست؟

به صورت خلاصه مدیریت مالی شخصی یعنی برنامه‌ریزی مالی داشتن برای خرج‌کردن، پس‌انداز، بودجه ماهانه، سرمایه‌گذاری و … .

اصول مدیریت مالی شخصی در فرانسه چیست؟

در این مقاله ۵ اصول مدیریت مالی شخصی در فرانسه را بیان کردیم. برای اطلاع از جزئیات بیشتر به مقاله بالا مراجعه کنید.

نرم‌افزارهای کاربری برای مدیریت مالی شخصی در فرانسه کدامند؟

سه نرم‌افزار مینت، پرسونال کپیتال و کوئیکن بهترین نرم‌افزارهای مدیریت مالی شخصی در جهان هستند که امکانات مختلفی را ارائه می‌کنند.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.