ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان چیست؟ چگونه می‌توانیم به‌واسطه این ویزا اقدام به مهاجرت کنیم؟ شرایط دریافت این ویزا چیست؟ آیا برای گرفتن این ویزا باید تمکن مالی خودمان را هم اثبات کنیم؟ مدت‌زمان دریافت این ویزا چقدر است؟ آیا محدودیت خاصی برای دریافت این ویزا وجود دارد؟ چه مدرک زبانی برای دریافت این ویزا لازم است؟

ویزای تحصیلی مجارستان یکی از بهترین راه‌های مهاجرتی به حوزه شینگن محسوب می‌شود. در واقع شما به‌واسطه این ویزا می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای وارد ۲۵ عضو دیگر این حوزه شوید. در واقع شما با داشتن ویزای شینگن از هرکدام از اعضای این ناحیه می‌توانید به‌راحتی در بخش مهم اروپا زندگی کنید و از آن لذت ببرید. کشورهایی مانند آلمان و فرانسه و … که به‌عنوان برترین کشورهای اروپایی و جهانی مطرح هستند، معمولاً شرایط سختگیرانه‌تری برای مهاجرت در نظر می‌گیرند. اما کشورهایی مانند مجارستان دراین‌خصوص کمی بهتر رفتار می‌کنند. در واقع می‌توان این‌گونه گفت که این ویزا می‌تواند دروازه ورود شما به ناحیه شینگن اروپا محسوب شود. اما سؤال اینجاست که این ویزا چه شرایطی دارد؟ آیا تحصیل در مجارستان رایگان است؟

در ادامه قصد داریم به‌صورت مختصر اما مفید با مهم‌ترین نکات ویزای تحصیلی مجارستان آشنا شویم. اما شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه مهاجرتی اقلیما تماس بگیرید. کارشناسان گروه اقلیما بر اساس نیاز و توانایی شما بهترین مسیرهای مهاجرتی را به شما معرفی خواهند کرد که ممکن است یکی از این راه‌ها همان ویزای تحصیلی مجارستان باشد.

ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان چیست؟

ویزای تحصیلی مجارستان یکی از رایج‌ترین ویزاها برای ورود و اقامت به کشور مجارستان محسوب می‌شود. مجارستان کشوری زیبا در قلب اروپا است. این کشور یکی از اعضای ۲۶ نفره شینگن محسوب می‌شود؛ بنابراین شما با دریافت ویزای این کشور می‌توانید وارد تمامی کشورهای حوزه شینگن شوید. این مسئله یک امتیاز مهم محسوب می‌شود. در واقع برای بسیاری از کشورهای مهم اروپایی مانند فرانسه و آلمان مهم است که شما قبل از درخواست مهاجرت به این کشورها وارد حوزه شینگن شده‌اید یا خیر. اگر پاسخ مثبت باشد احتمال قبولی شما افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین ویزای تحصیلی مجارستان نه‌تنها دروازه‌ای برای ورود به این کشور، بلکه یک پل برای ورود به اروپا محسوب می‌شود.

نکته مهم دیگر در خصوص این ویزا این است که کشور مجارستان سابقه‌ای طولانی در امر آموزش دارد. این مسئله باعث شده است که این کشور به‌عنوان یکی از مراکز فرهنگی و علمی در اروپا شناخته شود؛ بنابراین این‌گونه می‌توان گفت که سطح آموزش در مجارستان چیز کمی از سایر کشورهای اروپایی ندارد. همین موضوع می‌تواند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان را از دید تحصیلی توجیه کند. در واقع مدارک دانشگاهی این کشور در تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر است و شما می‌توانید بر اساس آن در بهترین دانشگاه‌های جهان به ادامه تحصیل بپردازید و یا در جایی مشغول به کار شوید. همه اینها نشان می‌دهد که ویزای تحصیلی مجارستان تا چه اندازه می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد. اما چگونه می‌توانیم این ویزا را دریافت کنیم؟ کارشناسان گروه اقلیما می‌توانند شما را دراین‌خصوص راهنمایی کنند.

ویزای تحصیلی مجارستان و شرایط دریافت آن

ویزای تحصیلی مجارستان از دید بسیاری یک ویزای کم‌دردسر محسوب می‌شود. در واقع دولت مجارستان دولتی نیست که بخواهد رفتار سفتی در برابر مهاجران داشته باشد. این مسئله برای مهاجرین کشورهایی مانند ایران بسیار مهم است. چرا که مراحل دریافت ویزا برای مهاجران ایرانی اساساً کاری سخت و پیچیده است و این عمدتاً به مسائل سیاسی کشورها بازمی‌گردد.

اما سؤال مهم اینجاست که این ویزا چه شرایطی دارد؟ یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت این ویزا اثبات تمکن مالی است. در واقع شما باید نشان دهید که توانایی گذران زندگی خود در مجارستان را دارید و این موضوع تنها با اثبات تمکن مالی امکان‌پذیر است؛ بنابراین شما برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید تمکن مالی خودتان را که شامل گردش حساب حداقل سه‌ماهه و اثبات دارایی بین ۸ تا ۱۲ هزار یورو است. به بیان ساده‌تر شما باید نشان دهید که در حساب بانکی خودتان دارایی بالغ بر ۸ هزار یورو دارید. این مهم‌ترین شرط دریافت این ویزا محسوب می‌شود.

شرط دیگر دریافت ویزای تحصیلی مجارستان داشتن مدرک زبان است. در واقع اگر شما بخواهید در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ویزای تحصیلی مجارستان را دریافت کنید باید مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) و یا آلمانی داشته باشید. کمترین نمره موردنیاز آیلتس ۵ و کمترین نمره موردنیاز تافل ۶۰ است. البته به این نکته توجه داشته باشید که شرط مدرک زبان مربوط به مرکز آموزشی است که می‌خواهد شما را پذیرش کند؛ بنابراین باید به شرایط خود آن مؤسسه علمی و آموزشی نگاه کنید.

شرط دیگر دریافت ویزای تحصیلی مجارستان داشتن نامه پذیرش از مؤسسه علمی و یا دانشگاه مربوطه است؛ بنابراین شما بدون گرفتن پذیرش از دانشگاه یا کالج یا مؤسسه علمی مربوطه امکان دریافت این ویزا را نخواهید داشت. دیگر شرایط دریافت این ویزا را می‌توانیم یک سری شرایط عمومی برای دریافت همه ویزاها بدانیم. برای گرفتن اطلاعات تکمیلی می‌توانید از کارشناسان گروه اقلیما کمک بگیرید.

هزینه های مربوط به دریافت این ویزا

ویزای تحصیلی مجارستان هزینه‌های خاص خودش را دارد. در واقع یکی از ارکان مهم هر زندگی مبحث اقتصادی و مالی آن است. ازاین‌رو شما برای مهاجرت به یک کشور دیگر باید بدانید که چه هزینه‌هایی پیش روی شما قرار دارد. اولین نکته مهم دراین‌بین رایگان بودن هزینه تحصیل در مجارستان است. در واقع تحصیلات تکمیلی و عالی در مجارستان دارای هزینه است. اما از نظر منطقی هزینه زیادی ندارد و بسیاری از افراد از عهده پرداخت آن برمی‌آیند. به‌صورت میانگین شهریه پرداختی چیزی حدودی ۲ هزار یورو در سال است. این هزینه در برابر شهریه‌های دانشگاه‌های سایر کشورها هزینه زیادی محسوب نمی‌شود.

اما زندگی هزینه‌های دیگری به جز تحصیل هم دارد. در واقع شما باید بدانید که چه هزینه‌هایی برای داشتن یک زندگی سطح معمولی در مجارستان باید پرداخت کنید. شما می‌توانید در طول مدت تحصیل خود از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید که در ماه به‌صورت میانگین چیزی حدود ۱۰۰ یورو باید پرداخت کنید. اگر بخواهید از خانه یا آپارتمان شخصی استفاده کنید این هزینه به حدود ۳۰۰ یورو افزایش پیدا می‌کند. به طور میانگین شما در ماه حدود ۱۲۵ یورو هزینه برای غذا پرداخت می‌کنید و اگر تفریحات عادی و معمولی بخواهید حدود ۴۰ یورو به هزینه‌های ماهانه شما اضافه می‌شود. اگر فرض کنیم شما از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید چیزی نزدیک به ۲۰ یورو در ماه هم برای آن باید پرداخت کنید. به طور میانگین هزینه یک زندگی عادی به‌صورت ماهانه در مجارستان چیزی حدود ۷۵۰ یورو خواهد بود. اگر ارزش یورو به ریال را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم هزینه ماهانه زندگی شما در مجارستان چیزی حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون تومان خواهد بود. این رقم در بین کشورهای اروپایی یک هزینه بسیار کم و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. به‌نوعی شما برای داشتن همین زندگی در کشورهایی مانند آلمان و فرانسه باید هزینه‌ای بیشتر پرداخت کنید.

 شرط تمکن مالی

در کنار سایر شرایط ویزای تحصیلی مجارستان، داشتن تمکن مالی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. شاید برای شما سؤال باشد که چرا تمکن مالی تا این اندازه مهم است. مسئله این جاست که دولت دوست ندارد شما به‌عنوان یک‌بار اضافه برای اقتصاد این کشور محسوب شوید. ازاین‌رو می‌خواهد مطمئن شود که شما توانایی گذران زندگی خودتان را دارید.

توجه داشته باشید که یکی از مهم‌ترین دلایل اثبات تمکن مالی دقیقاً به‌خاطر همین است که نشان دهد شما بدون نیاز به کار در مجارستان امکان گذران زندگی خودتان را دارید. بگذارید با یک حساب و کتاب ساده این موضوع را نشان دهیم. ویزای تحصیلی مجارستان معمولاً به‌صورت دو‌ساله صادر می‌شود. برای اثبات تمکن مالی نیز شما نیاز است ۱۲ هزار یورو گردش حساب داشته باشید. اگر این مبلغ را تقسیم بر ۲۴ ماه کنیم متوجه خواهیم شد به‌ازای هر ماه حدود ۵۰۰ یورو خواهد بود. این در حالی است که شما حداقل نیاز به ۷۵۰ یورو نیاز دارید؛ بنابراین شرط تمکن مالی و مبلغ تعیین شده آن چندان دورازذهن و غیرمنطقی نیست.

در کنار این مسائل نکته‌ای که وجود دارد این است که شما با داشتن ویزای تحصیلی مجارستان امکان کار در مجارستان را دارید. ازاین‌رو شما می‌توانید میزانی از هزینه‌های خودتان را از طریق کار در این کشور البته به‌صورت محدود تأمین کنید.

دریافت این ویزا چقدر طول می‌کشد؟

شما بعد از گذراندن مراحل مختلف دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید ۱ تا ۴ هفته صبر کنید. معمولاً طی این مدت‌زمان نظر نهایی سفارت و دولت مجارستان اعلام می‌شود. دراین‌بین اگر نیازی به مصاحبه حضوری از سمت سفارت مجارستان وجود داشته باشد به این مدت‌زمان چیزی حدود ۳ تا ۴ هفته دیگر اضافه می‌شود. زیرا گرفتن وقت سفارت و اعلام نتیجه آن بسیار زمان بر است.

همان‌طور که گفته شد اعتبار این ویزا دوساله است و اگر میزان مدت تحصیل بیش از دو سال باشد امکان تمدید این ویزا وجود دارد. نکته‌ای که وجود دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید این است که بهتر است مدت اعتبار پاسپورت حداقل سه ماه بعد از مدت اتمام اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان باشد. به طور مثال اگر این ویزا شما در تاریخ ۱/۴/۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد، پاسپورت شما بهتر است تا مهرماه همان سال اعتبار داشته باشد. بدین ترتیب احتمال گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان ساده‌تر می‌شود. در واقع اینها قوانینی است که در جایی نوشته نمی‌شود. اما بسیار می‌تواند تأثیرگذار باشد.

بهترین راه برای ویزای تحصیلی مجارستان

بهترین راه برای ویزای تحصیلی مجارستان آن است که به سراغ یک مؤسسه حقوقی حرفه­ای در این حوزه بروید و از این مؤسسه کمک بگیرید تا جریان پرونده مهاجرت شما به بهترین نحو ممکن پیش برود. گروه اقلیما دارای کادری مجرب و حرفه‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند تا در مدت زمانی کوتاه نتایج مطلوبی به دست اورید.

گروه مهاجرتی اقلیما بهترین و متخصص‌ترین مجموعه‌ای است که امروزه به افراد بسیاری کمک کرده است تا با کمترین هزینه برای مهاجرت اقدام کنند و در تمامی این مراحل از مشاوره تخصصی کارشناسان گروه اقلیما می‌توان استفاده کرد.

سؤالات متداول

۱-      چه مدرک زبانی برای گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان لازم است؟

به‌طورکلی دانشگاه‌های مجارستان به دو زبان آلمانی و انگلیسی فعالیت می‌کنند. ازاین‌رو داشتن مدرک هرکدام از این زبان‌ها می‌تواند به‌عنوان مدرک قابل‌قبول شناخته شود. برای انگلیسی مسلماً تافل و آیلتس اولویت دارد.

۲-      هزینه تحصیل در مجارستان به چه شکل است؟

تحصیل در مجارستان رایگان نیست و شما باید هزینه‌ای مشخص را برای این موضوع پرداخت کنید. اما نسبت به کشورهای دیگر این هزینه بسیار کم است. در واقع چیزی کمتر از ۱۷۰ یورو در ماه شهریه دانشگاه در مجارستان محسوب می‌شود.

۳-      از کجا باید برای دریافت این ویزا اقدام کنیم؟

اولین کار این است که با کارشناسان گروه اقلیما تماس بگیرد و از آنها بخواهید که شما در این مسیر یاری کنند.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.