ویزای کاری کانادا، یکی از صد روش مهاجرت

 ویزای کاری کانادا یکی از صد روش مهاجرتی محسوب می‌شود که شما به‌واسطه آن می‌توانید اقامت موقت و دائم خودتان را از کشور کانادا دریافت کنید. باتوجه‌به این که کانادا کشوری توسعه‌یافته و در حال پیشرفت است و به دنبال این است که طی چند سال آینده بالغ بر یک میلیون نفر مهاجر جذب کند، بنابراین می‌توان فهمید که این کشور طی این سال‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذار، دانشجو و البته افراد متخصصی است که در حوزه‌های مختلفی از صنعت یا دانش یا هر چیز دیگری مشغول به فعالیت شوند. ازاین‌روی برخی ویزای کاری کانادا را نسبت به سایر کشورهای دیگر راحت‌تر می‌دانند. اما چرا؟ بگذارید در ادامه به آن بپردازیم.

کشور کانادا و دریافت اقامت کاری کانادا

کانادا جزو کشورهایی محسوب می‌شود که طی سال‌های گذشته توانسته سطح رفاه عمومی و اجتماعی را افزایش دهد و زندگی راحتی برای مردم خود فراهم بیاورد. از طرف دیگر این کشور توانسته از نظر سیاسی و اقتصادی نیز موقعیت‌های مناسبی در جهان برای خود دست‌وپا کند.

از طرف دیگر سیاست‌های کانادا در سمت‌وسویی قرار گرفته است که نیاز به نیروی انسانی بالا در تمامی زمینه‌ها دارد؛ بنابراین دولت کانادا با ایجاد صدها مسیر مختلف مهاجرتی امکان مهاجرت بسیاری از افراد از تمام دنیا را به این کشور فراهم کرده است. جالب اینجاست با وجود این که دولت این کشور با ایران مشکلات سیاسی بسیاری دارد و در بسیاری از موارد با یکدیگر به تعارض می‌رسند، اما دولت کانادا مسیر مهاجرت ایرانیان به این کشور را سخت و پیچیده نکرده است. ازاین‌رو طی سال‌های گذشته تعداد ایرانیان زیادی از طرق مختلف تحصیلی، کاری، ازدواج و … توانستند اقدام به مهاجرت به کانادا کنند. حال در ادامه می‌خواهیم بدانیم که ویزای کاری کانادا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های مهاجرتی چگونه است و ما به چه شیوه‌ای می‌توانیم از آن بهره بگیریم. با ما در ادامه همراه باشید.

با مفاهیم ویزای کاری کانادا آشنا باشید!

ویزای کار در همه جای دنیا شرایط خاصی دارد. چرا که ویزای کار بدین معنی است که به شما این اجازه داده می شود تا مانند یک شهروند عادی در آن کشور مشغول به کار و کسب درآمد شوید. از این رو دولت آن کشور باید مطمئن شود که شغلی که شما آن را اشغال می کنید، محل درآمد شهروند خود نبوده باشد. این حساسیت ها باعث شده است که ویزای کاری یکی از سخت ترین ویزا ها در سراسر دنیا شود.

اما این موضوع در خصوص کشورهایی که با تشنگی عجیبی به دنبال پیشرفت و گسترش اقتصاد و فرهنگ اجتماعی خود هستند، کاملاً متفاوت است. در واقع در این کشورها مانند کانادا دولت تشنه نیروی انسانی متخصص است که بتواند در تمامی حوزه‌های اقتصادی و صنعتی حرفی برای گفتن داشته باشد. این موضوع نه‌تنها در مورد کشورهای تازه‌وارد رقابت شده؛ مانند کانادا صدق می‌کند؛ بلکه قدرت‌های سنتی جهان مانند آلمان نیز برای این که بتواند همواره خودش را در اوج نگه دارد به شیوه‌ای خاص این نیروی انسانی را تأمین می‌کند.

انواع ویزای کاری کانادا

پس دانستیم که شیوه ویزای کاری کانادا با هر ویزای کار دیگر می‌تواند متفاوت باشد. در این ویزای کار چند مفهوم ساده وجود دارد که در ادامه به توضیح تک‌تک آن‌ها می‌پردازیم.

·    اجازه ­های کار باز (Open Work Permits): این جاب آفری است که نیاز به مجوز کار خاص کارفرما ندارد. به بیان ساده‌تر بر اساس این مجوز کار آزاد شما می‌توانید در هر موقعیت شغلی که مناسب شما بود وارد کار شوید و از آن کسب درآمد کنید.

·     اجازه کار خاص کارفرما (Employer specific Permit): این جاب آفری است که نیاز به مجوز کار خاص کارفرما است. یعنی یک کارفرما بر اساس نیاز خود جاب آفری را به شما می‌دهد و شما بر اساس آن می‌توانید اقدام به دریافت ویزای کاری کانادا کنید.

·      ارزیابی تأثیر بر بازار کار (LMIA): ارزیابی تأثیر بازار کار یا همان مفهومی که بر اساس آن مشخص می‌شود آیا شهروند کانادایی برای این شغل داوطلب شده است یا خیر. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که این مفهوم در خصوص مجوزهای کار خاص کارفرما (Employer specific Permit) کارایی خودش را نشان می‌دهد و تنها در این مجوز است که این‌چنین مفهومی را می‌توانیم پیدا کنیم.

این ها سه مفهوم بسیار مهم است که در تمامی انواع جاب آفرها برای دریافت ویزای کاری کانادا وجود دارد. به بیان ساده تر انواع جاب آفر ها بر اساس این چند مفهوم از یک دیگر منفک می شوند. در ادامه به انواع جاب آفر هایی که برای دریافت ویزای کاری کانادا وجود دارد خواهیم پرداخت.

انواع جاب آفرها برای دریافت ویزای کاری کانادا

چندین روش برای دریافت ویزای کاری کانادا به‌صورت موقت یا دائم وجود دارد. در ادامه سعی می‌کنیم این روش‌ها را به‌صورت خلاصه و مفید برای شما توضیح دهیم در ادامه با ما همراه باشید.

·         جاب آفرهایی بدون نیاز به مجوز LMIA: برخی از مشاغل توسط وزارت کار کانادا به‌صورت سالانه یا شش‌ماهه اعلام می‌شوند که این مشاغل نیاز به مجوز ندارند و افراد می‌توانند با ورود به این دسته از مشاغل اقدام به دریافت ویزای کاری کانادا کنند.

·         انتقال درون شرکتی: یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های مهاجرتی به کشورهای مختلف از جمله کانادا استفاده از موقعیت‌های درون شرکتی است. در واقع ممکن است یک شرکت مادر در ایران به دنبال ایجاد شعبه در کشور کانادا باشد. حال کارمندان این شرکت که قرار است از ایران به کانادا رفته و در آن شعبه مشغول به کار شوند، دولت کانادا به آن‌ها ویزای کار می‌دهد.

·         ویزای بازدید تجاری: این ویزا فارغ از ویزای کاری کانادا صادر می‌شود و به‌صورت موقت و معمولاً غیرقابل‌تمدید است. ازاین‌رو افرادی که به‌قصد بازدید تجاری یا بستن یک قرارداد تجاری قصد ورود به خاک کانادا را دارند می‌توانند از این ویزا بهره بگیرند و لزومی به دریافت ویزای کاری کانادا وجود ندارد.

·         برنامه جابه‌جایی بین‌المللی یا همان IMP: برخی از مشاغل در کانادا بر اساس مجوزهای دولتی لازم می‌توانند به‌صورت بین‌المللی اقدام به گرفتن متخصصین بین‌المللی از سراسر جهان کنند. به طور مثال فرض کنید شرکتی در کانادا قصد دارد وارد رقابت فضایی با ناسا و یا سایر شرکت‌ها در این حوزه شود. ازاین‌رو نیاز دارد تا به‌صورت حرفه‌ای و کاملاً تخصصی در این حوزه عمل کند. ازاین‌رو با مجوز دولت به دنبال این موضوع است که بتواند بهترین افراد و متخصصین را در سراسر جهان پیدا و جذب کند و به آن‌ها به‌عنوان ویزای کاری کانادا اقامت کانادا را پیشنهاد بدهد.

·         پرستاران خانگی: یکی از جالب‌ترین شیوه‌های دریافت ویزای کاری کانادا مختص پرستاران خانگی است. در واقع اگر فردی به‌عنوان پرستار جاب آفری از سمت کارفرمای کانادایی داشته باشد و یا این که خود فرد بتواند کارفرمای موردنظر را کشف و راضی کند می‌تواند اقدام به دریافت ویزای کاری کانادا کند.

·         ویزای کار بعد از تحصیل کانادا: شاید برخی از دوستان و آشنایان شما با گرفتن ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل هستند. زمانی که از آن‌ها می‌پرسید ادامه برنامه آن‌ها بعد از اتمام دوره تحصیل چیست؟ با اطمینان خاطر بیان می‌کند که می‌تواند در کانادا بماند و کار کند. در واقع این اعتماد از این جا ناشی می‌شود که امکان دریافت ویزای کار کانادا بعد از یک دوره تحصیلی بالاتر از مقطع دیپلم در کانادا وجود دارد. یعنی یک فرد زمانی که یک دوره تحصیلی مانند کارشناسی را در کانادا گذرانده باشد اگر بتواند شغلی برای خود پیدا کند می‌تواند نسبت به دریافت ویزای کار از طریق ویزای کار بعد از تحصیل اقدام کند.

·         همسر و فرزند محصل یا کارگر: همسر یا فرزند کسی که در کانادا مشغول به تحصیل است و یا از ویزای کاری بهره می‌برد، می‌تواند همراه او باشد و ویزای لازم را بگیرد. البته دریافت این ویزا کمی زمان بر و سخت است و نیاز به صبر زیادی دارد. چرا که عملاً در این حالت دولت کانادا چندان سودی از این موضوع نمی‌برد.

این‌ها مهم‌ترین روش‌ها و شیوه‌هایی است که شما می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام به دریافت ویزای کار کانادا کنید. اما همیشه این سؤال وجود دارد که از کجا شروع کنیم؟ نظر شما چیست؟

از کجا شروع کنیم؟

حال سؤال مهم این است که از چه نقطه‌ای باید این ماجرا را شروع کرد؟ شاید کانادا گزینه‌ای خوب برای مهاجرت و گرفتن انواع ویزا باشد، اما یک شروع بد و یا یک حرکت نا به جا می‌تواند همه این فرصت را از شما بگیرد.

گروه اقلیما به‌عنوان یکی از معتبرترین گروه‌های مهاجرتی می‌تواند با کمک بهترین مشاوران حقوقی و وکلای بین‌المللی هر آن چیزی که شما نیاز دارید را به شما بدهد. از نقطه شروع تا پایان را به اقلیما بسپارید و در انتها ویزای خودتان را تحویل بگیرید!

سؤالات متداول

۱-      بهترین ویزای کار کانادا کدام است؟

پاسخ این سؤال بستگی به خودتان دارد. این خودتان هستید که مشخص می‌کنید بر اساس تجربه و تخصصی که دارید و بر اساس نیازی که احساس می‌کنید کدام گزینه از ویزای کار می‌تواند به شما کمک کند.

۲-      انواع مجوزهای کاری در کانادا چه هستند؟

دو نوع مجوز برای دریافت ویزای کاری کانادا وجود دارد که عبارت‌اند از Open Work Permits و Employer specific Permit

3-      از کجا شروع کنیم؟

تلفن را بردارید و شماره تلفن گروه اقلیما را بگیرید. با اولین کارشناسی که پاسخ شما را می‌دهد شروع کنید!

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.