پربازدیدها

کارت اقامت ایتالیا

کارت اقامت ایتالیا که کارت پرمسو نامیده می‌شود، معمولا الکترونیکی است، این برای کسانی صادر می شود که می خواهند به صورت طولانی مدت و برای سه ماه در کشور ایتالیا بمانند.  اگر به کارت های بانکی دقت کنید متوجه این موضوع می شوید که دارای نوار مغناطیسی هستند و از نوع ریز تراشه به حساب می آیند. کارت اقامت ایتالیا نیز همانند کارتهای بانکی از نوع ریز تراشه است. دلیل اصلی وجود نوار مغناطیسی  آن می باشد که بتوان به اطلاعات شخصی افراد به صورت دیجیتالی و بدون دردسر دست پیدا کرد.

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید کارت اقامت ایتالیا دریافت کنید و بیشتر از سه ماه در این کشور بمانید به شما توصیه می کنیم که به سراغ اخذ کارت پرمسو بروید. کارت پرمسو به نوعی اجازه اقامت ایتالیایی گفته می‌شود که مخفف اصطلاح (Permesso di Soggiorno) است.

تنها کسانی می‌توانند برای اخذ کار پرمسو اقدام کنند که ویزای بلند مدت ایتالیا را از قبل دریافت کرده باشند و مدارک مربوط به آن را در دست داشته باشند.  پس کاملا طبیعی است که کسانی که دارای ویزای کوتاه مدت کشور ایتالیا هستند به راحتی میتوانند برای اخذ کارت اقامت ایتالیا یا همان پرمسو اقدام کنند.

تمامی افراد غیر اروپایی که شرایط اخذ ویزا بلند مدت را دارند می توانند سریعا برای دریافت کارت اقامت ایتالیا که در اصطلاح به آن پرمسو گفته می شود، اقدام  کنند تا از مزایای آن بهره مند شوند.  برای گرفتن کارت اقامت بلندمدت شما باید در ابتدا از طریق کشور مبدا اقدامات قانونی لازم را انجام دهید، بدون داشتن مجوز اقامت نمی توانید وارد خاک ایتالیا شوید.

کارت پرمسو یا کارت اقامت ایتالیا

کارت اقامت ایتالیا را چگونه دریافت کنیم؟

 فرایند اپلای اخذ کارت پرومسو دارای دو مرحله است:

 • دفتر پست
 • دفتر پلیس

شما باید برای دریافت کارت اقامت  در ابتدا سابمیت Kit Permesso di Soggiorno را تکمیل کنید.  Kitمعمولا به بسته ای گفته می شود که دارای دو فرم است و هر یک از این فرم ها حدود ۵ الی ۱۰ صفحه هستند.  متقاضیان باید تمامی اطلاعات شخصی را در این فرم ها ثبت کنند و هدف خود از اقامت در کشور ایتالیا را بیان کنند.

تمامی دارندگان ویزا بعد از انکه تمامی فرم ها را به طور کامل پر کردند باید سعی کنند Kit را به طور کامل به همراه رونوشت همه مدارک را به دفتر پست ارسال کنند و هزینه پستی را نیز پرداخت کنند. برای پرداخت هزینه بانکی باید از کارت بانکی استفاده کرد.

مدارک مربوط به دریافت کارت اقامت 

برای دریافت کارت اقامت ایتالیا در هنگام مراجعه به دفتر پست یا اداره پلیس باید به همراه KIT مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • چهار عکس گذرنامه‌ای، گذرنامۀ معتبر
 •  مدارکی گواه بر هدف ماندن متقاضی در ایتالیا
 •  تمامی مدارک ارائه‌شده برای دریافت ویزای بلندمدت‌
 •  گواهی بیمۀ سلامت  

توجه داشته باشید که باید به همراه مدارک اصلی باید رونوشت تمامی مدارک را نیز ارائه کنید. اداره پلیس معمولا نسخه اصلی مدارک به همراه رونوشت آنها را با یکدیگر مطابقت می‌دهد و سپس آنها را بررسی می‌کند.

کارت اقامت ایتالیا با اقلیما

انواع کارت اقامت ایتالیا  

انواع کارت اقامت ایتالیا را بر اساس هدف متقاضی می توان به موارد مختلفی تقسیم کرد. به بیانی دیگر می توانیم بگوییم که بر اساس نوع ویزای بلند مدت می توان نوع کارت اقامت را مشخص و آن را دریافت کرد. 

در حالت کلی معمولا کارت اقامت ایتالیا یا همان کارت پرمسو برای اهداف تحصیلی و کاری صادر می گردند. 

یکی از انواع کارت اقامت ،Elective Residence Permit  است که تمامی دارندگان ان می توانند بدون آنکه در ایتالیا شاغل شوند و مشغول کارکردن شوند، در کشور ایتالیا بمانند. توجه داشته باشید که این نوع کارت اقامت  را تنها در حالتی می توان دریافت و استفاده کرد که افراد بتوانند به جای کارکردن، منابعی مانند: سرمایه و سپرده یا حقوق بازنشستگی برای کسب درآمد داشته باشند.

اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که می خواهید کارت اقامت ایتالیا دریافت کنید و در این کشور مشغول کار شوید به شما توصیه می کنیم که به سراغ کارت اقامت کاری بروید. با دریافت این کارت در ایتالیا می توان با استفاده از این مجوز در مراکز شغلی معتبر این کشور مشغول به کار شد.

نحوه تمدید  

یکی از سوالات اساسی و بسیار مهمی که معمولا در ذهن افراد ایجاد میشود آن است که تمدید کارت اقامت ایتالیا از چه طریقی امکان پذیر است و چگونه می توان مدت اعتبار این کارت را از طریق مراجع قانونی تمدید کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کسانی که  کارت پرمسو دریافت کرده‌اند، می توانند با توجه به مدت اعتبار این کارت برای تمدید ان اقدامات لازم را انجام دهند. مدت اعتبار انواع کارت اقامت ایتالیا را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. اجازۀ اقامت شش‌ماهه: حداقل ۳۰ روز پیش از پایان اعتبار
 2. اجازۀ اقامت یک‌ساله: حداقل ۹۰ روز پیش از پایان اعتبار
 3. اجازۀ اقامت دو‌ساله: حداقل ۹۰ پیش از پایان اعتبار

کارت اقامت ایتالیا

چگونگی دریافت اقامت دائم

کسانی که قصد اقامت دائم در ایتالیا را دارند باید پس از دریافت کارت اقامت ایتالیا، حدود ۵ سال در این کشور زندگی کنند تا بتوانند به صورت دائم در کشور مربوطه ساکن شوند.  کسانی که اقامت دائم ایتالیا را بدست آورند این اختیار قانونی را خواهند داشت که از تمامی امکانات شهروندی استفاده نمایند.

برخی از مزایای امکانات شهروندی به موارد زیر تقسیم می گردند:

دریافت کارت اقامت ایتالیا با استفاده از بلوکارت

 کارت اقامت ایتالیا که برای افراد تحصیل کرده و دارای مهارت های مختلف صادر می گردد، بلوکارت نام دارد. کارت اقامت از طریق بلوکارت همانند کارت سبز آمریکا است. با استفاده  از بلوکارت، تمامی افراد حرفه‌ای و دارای مهارت می توانند حدود دو سال در ایتالیا زندگی کنند و مشغول به کار شوند. افرادی که می خواهند از طریق بلو کارت در ایتالیا اقامت کنند باید دارای مدرک تحصیلی معتبر و نسبتا بالایی باشند.

 این کارت که برای افراد تحصیل کرده و دارای مهارت های مختلف صادر می گردد، بلوکارت نام دارد. کارت اقامت از طریق بلو کارت همانند کارت سبز آمریکا است. با استفاده از کارت اقامت ایتالیا که در اصطلاح به آن بلوکارت می گویند، تمامی افراد حرفه ای و دارای مهارت می توانند حدود یک الی سه سال در ایتالیا زندگی کنند و مشغول به کار شوند. افرادی که می خواهند از طریق بلو کارت در ایتالیا اقامت کنند باید دارای مدرک تحصیلی معتبر و نسبتا بالایی باشند.

  برای چه مشاغلی می توان  بلوکارت دریافت کرد؟

کسانی که قصد اخذ کارت اقامت ایتالیا از طریق بلوکارت را دارند باید در لیست حرفه ای ISTAT مدرک تحصیلی سطح ۱ تا ۳ را کسب کنند. در حالت کلی می توان مشاغلی را که در لیست ISTAT قرار دارند را به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. کارآفرینان قانونگذاران رهبری عالی
 2.  حرفه های علمی، تخصصی، هوشمند
 3.  انواع مهارت های فنی
 4. مهارت در اداره کار اجرایی
 5. خدمات کسب و کار
 6.  انواع صنایع دستی متخصصان، کشاورزان و کارگران
 7.  رانندگان وسایل نقلیه، مدیران کارکنان کارخانه
 8.  انواع مشاغل بدون طبقه بندی
 9. نیروهای مسلح

مزایای  بلوکارت

هنگامی که در مورد نحوه دریافت اقامت از طریق بلوکارت صحبت می کنیم، ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از افراد پیش اید که چرا اصلا باید بلوکارت دریافت کرد؟ 

کسانی که دارای بلوکارت هستند می توانند حدود ۱۸ ماه بدون درخواست اقامت دائم زندگی کنند و پس از اتمام این مدت در صورت تمدید قرارداد کاری، این امکان برای آنان ایجاد می شود که مجددا تا زمان اعتبار قرارداد در کشور ایتالیا اقامت کنند.

جالب است بدانید که پس از گذشت ۵ سال از کار افراد در ایتالیا، این اختیار قانونی برای آنان ایجاد می شود که برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. بسیاری از افرادی که دارای تحصیلات هستند، ترجیح می دهند که کشور ایتالیا را برای زندگی و کار انتخاب کنند.

 از جمله دلایل اصلی طرفداران زیاد دریافت اقامت ایتالیا را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 • بیش از ۲.۵ میلیون شرکت خصوصی ثبت شده در کشور ایتالیا برای استخدام متقاضیان کار
 • فرصت های مختلف شغلی با حقوق و مزایای بسیار بالا
 • هزینه های زندگی نسبتا پایین و ارزش گذاری بالا برای مردم
 • آموزش های عالی تحصیلی از سطح ابتدایی تا دانشگاه
 • زندگی ایمن و با آرامش برای متقاضیان و خانواده های آنها

مدارک لازم برای  بلوکارت

 • داشتن مدارک تحصیلی سطح عالی مانند فوق لیسانس
 • ۵ سال سابقه کاری در تخصص مربوطه
 • حقوق حداقل ۲۵۰۰۰ یورو در سال
 • مدارک شخصی
 • اسناد مربوط به محل اقامت افراد
 

خدمات اقلیما برای ایتالیا

ما در اقلیما خدمات وقت سفارت ایتالیا ارائه می کنیم که متقاضیان ویزای ایتالیا در ایران، در زمان نیاز به دریافت وقت سفارت می توانیم یاریگرشان باشیم.

راه‌تان دور و وقت‌تان محدود است، ما در کوتاه‌ترین زمان به مهم‌ترین پرسش شما بهترین پاسخ را می‌دهیم.